سلامت پوست و مو

آموزش مهارت های زندگی به فرزندان

مهارت های زندگی را بیاموزیم زیرا در حین رشد، خلق وخوی ما نیز تغییر می کند. بیشتر ما یاد می گیریم که در حین گذار به سمت بلوغ، احساسات خود را کنترل کنیم.

سال های تحصیل در دانشگاه یک دوره گذار مهم برای بالغین جوان است، چون آن ها از خانواده های خود جدا می شوند و خود را به عنوان بالغين مستقل تثبیت می کنند.

این دوره گذار برای کسانی که با موفقیت نکات اولیه مانند نحوه تحمل مشکلات، تصمیم گیری و ارزیابی تصمیم ها و تعریف ارزش های شخصی و پیروی از آن ها را آموخته اند و روابط عادی یا صمیمانه را ایجاد کرده اند، ساده تر است.

افرادی که این کارهای مقدماتی را انجام نداده اند، با این معضل روبه رو می شوند که زندگی آنها با بحران های شدیدی که از مراحل اولیه باقی مانده، دچار وقفه می شود. مثلا اگر آنها در کودکی یاد نگرفته باشند که به دیگران اعتماد کنند، ممکن است در ایجاد روابط صمیمانه با مشکل مواجه شوند.

مهارت های زندگی

شخصیت ما ترکیب منحصر به فردی از خصوصیاتی است که ما را از دیگران متمایز می کنند. عوامل ارثی، محیطی، فرهنگی و تجربه ما بر نحوه رشد ما اثر می گذارد. شخصیت ما، تعیین کننده نحوه ای است که ما به چالش های زندگی خود واکنش نشان می دهیم، احساسات خود را تفسیر و تعارض های خود را حل می کنیم.

ما قدرت درک رفتار خود و تغییر آن را داریم. بنابراین، می توانیم شخصیت خود را قالب ریزی کنیم. البته اگر محیط اجتماعی نامساعد باشد این کار دشوارتر است، ولی همیشه فرصت هایی برای تغییرات مثبت وجود دارد.

نیازهای زندگی امروز، تغییرات سریع اجتماعی – فرهنگی، تغییر ساختار خانواده، شبکه گسترده و پیچیده ارتباطات انسانی و تنوع آنها، گستردگی و هجوم منابع اطلاعاتی، انسان ها را با چالش ها، استرس ها و فشارهای متعددی روبه رو کرده است که مقابله موثر با آن ها نیازمند توانمندی های روانی – اجتماعی است.

فقدان مهارت ها و توانایی های عاطفی، روانی و اجتماعی، افراد را در مواجهه با مسایل و مشکلات آسیب پذیر کرده و آن ها را در معرض انواع اختلالات روانی، اجتماعی و رفتاری قرار می دهد.

مهارت های زندگی با زندگی خوب

زندگی خوب

به کسب مهارت ها و توانایی های ویژه ای نیاز دارد. دامنه این مهارت ها، از توانایی امرار معاش (چگونگی اشتغال، حفظ و ارتقای آن)، مهارتهای مراقبت از خود (مصرف غذای سالم، رعایت بهداشت، احترام به خود و….)، مهارت های مقابله منطقی با موقعیت های پرخطر زندگی (مثل توانایی نه گفتن در برابر وسوسه ها و..) و مهارت حل تعارضات و کشمکش ها بدون توسل به اعمالی که به خود یا دیگران صدمه وارد نماید گسترده است و هر انسانی حق دارد و به عبارتی موظف است این مهارت ها را بیاموزد. به ویژه کودکان حق دارند توانمند شوند تا بتوانند از خودشان و علایق شان در برابر موقعیت های سخت زندگی دفاع کنند.

یکی از راه های پیشگیری از بروز مشکلات روانی و رفتاری، ارتقای ظرفیت روانشناختی افراد است که از طریق آموزش مهارت های زندگی جامه عمل می پوشد. آموختن مهارت های زندگی بر افزایش رفتارهای مثبت مانند افزایش مقبولیت اجتماعی، بهبود روابط، تصمیم گیری موثر و حل تعارض تأثیر مثبت داشته اند. همچنین تأثیر مثبت این گونه برنامه ها بر پیشگیری از رفتارهای منفی و خطر آفرین مانند سوء مصرف مواد مخدر، خشونت و رفتارهای جنسی ناسالم نیز ثابت شده است.

مهارت های زندگی یعنی توانمندی ها و قابلیت های بالفعل شده در برقراری روابط بین فردی و درون فردی مناسب و موثر، انجام مسوولیت های اجتماعی و شخصی، تصمیم گیری صحیح و حل تعارضات و کشمکش ها بدون توسل به اعمالی که به خود یا دیگران صدمه می زند.

مهارتهای زندگی به انسان می آموزد که چگونه شکنندگی را از خود دور سازد و به مسایل زندگی به عنوان معماهای قابل حل نگاه کند. به عنوان مثال هنر ارتباط برقرار کردن و هنر گفتگو با دیگران از مهارت های اولیه هستند که چنانچه فردی به آنها مجهز باشد می تواند بسیاری از هیجان های مخرب را از خود دور کند و از سلامت روانی بیشتری برخوردار باشد.

بسیاری از اضطراب ها، ترس ها و اعتراضات فرزندان ما، با محبت و ارتباط برقرار کردن کم می شود. توانایی اجتماعی شدن آنها با کسب مهارت گفتگو افزایش می یابد و در جامعه بیشتر پذیرفته خواهند شد و به طبع آن تاییدات اجتماعی بیشتری را دریافت می کنند. کودکان، نوجوانان و جوانان با داشتن ارتباطات سالم، رشد بهتری می یابند و از منابع حمایتی – عاطفی بیشتری برخوردار می شوند. حساسیت، زودرنجی و خود ناباوری از بین می رود و بدین وسیله آنها ارزش و اعتبار بیشتری را برای خود کسب می کنند.

از جمله مهارت های مهم زندگی می توان به مهارت ارتباط موثر ، مهارت خودآگاهی، مهارت همدلی، مهارت ابراز وجود، مهارت قاطعیت، مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مساله، مهارت تفکر خلاق، مهارت تفکر نقاد، مهارت مدیریت استرس، مهارت مدیریت زمان، مدیریت مسایل مالی و مهارت کنترل خشم اشاره نمود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن