سبک زندگی

اهمیت خواب کافی و توصیه های بهداشتی برای خوابی آرام تر

استراحت و خواب کافی جزء نیازهای اولیه هر انسان است و موجب حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی ، بالا بردن توانایی ذهنی و رشد و تکامل مطلوب می گردد.

احساس خستگی و بی حوصلگی غالبا ناشی از کم خوابی در زمان هایی است که دچار استرس بالا و درگیر مشکلات روزمره زندگی هستید. گاهی در طول روز زمان کافی برای خواب نداشته و یا به بستر رفته ولی یا به خواب نمی روید یا خواب آرامی ندارید.

مزیت خواب کافی برای بدن

  1. حفظ انرژی و جبران مجدد انرژی مصرف شده در طول روز وآمادگی بدن برای انجام فعالیت های روزمره
  2. احیای مغز ، فرایند خواب موجب می شود مسائل کم اهمیت روز از مغز پاک شود و بدن مجددا برای شروع یک روز جدید آماده شود.

خواب کافی مورد نیاز بدن

خواب کافی مورد نیاز بدن

پاسخ این است که افراد در مقدار خواب مورد نیاز از همدیگر متفاوتند. این عقیده وجود دارد که همه به هفت یا هشت ساعت خواب در طول شب نیاز داریم. اما چندان درست نیست.

بسیاری از مطالعات حاکی از آن است که نیاز افراد به خواب در طول شب از چهار تا ده ساعت و بیشتر متغیر است.

همچنین ، میزان خواب مورد نیاز هر شخص در طول زندگی اش تغییر می کند. به عنوان مثال، نوزاد تازه متولد شده حدود شانزده یا هفده ساعت از روز را در خواب می گذراند (هرچند که برای والدین این طور به نظر نرسد).

به همان نسبت که کودکان بزرگ می شوند، به خواب کمتری نیاز پیدا می کنند ، مثلا در ۵ سالگی به ۱۱ ساعت خواب و در نوجوانی به ۸ یا ۹ ساعت خواب نیاز پیدا می کنند. وقتی افراد به سن ۳۰ سالگی خود می رسند کمتر از ۸ ساعت خواب کافی نیاز دارند و با گذر زمان این مقدار کمتر و کمتر می شود. بسیاری از اشخاص در ۷۰ سالگیشان به کمتر از شش ساعت خواب نیاز دارند.

نیاز به خواب از فرد به فرد و سن به سن تغییر می کند و به میزان فعالیت فرد نیز وابسته است. اگر فردی بازنشسته باشد ، ممکن است فعالیت کمتری داشته باشد و لذا نیاز کمتری به خواب داشته باشد.

آیا به قدر کافی می خوابیم؟

آیا به قدر کافی می خوابیم؟

به تمام اعضای بدنتان، به ویژه به مغزتان، اجازه بدهید استراحت کند. خواب کافی فواید جسمانی و روانی متعددی دارد. در طول خواب، جسم و ذهن ما به استراحت می پردازد و تجدید قوا می کند. کمبود خواب کافی می تواند به اختلال حافظه منجر شود. برای بهبود خواب شبانه تان باید مدت زمان استراحت روزانه تان را کم کنید و دست کم چند ساعت قبل از خواب، نوشیدنی های کافئین دار ننوشید.

توصیه های ساده و اثر بخش دیگری نیز در این زمینه وجود دارند؛ مانند دوش آب گرم و آرام سازی ذهن قبل از خواب، احساس شادابی و برخورداری از انرژی کافی در طول روز را می توان از مهم ترین نشانه های خواب مطلوب شبانه دانست اما زیاده روی در خواب کافی شبانه نیز مطلوب نیست و می تواند به بروز عوارضی مانند احساس سستی و کرختی در طول روز منجر شود بنابراین «خواب؛ هرچه بیشتر، بهتر» تعبیر درستی نیست.

نشانه های بی خوابی

فردی که در طول شبانه روز خواب کافی و استراحت مناسب ندارد، را معمولا از روی این نشانه ها می توان شناخت:

  • در بیشتر اوقات روز احساس کسالت می کند.
  • برای بیدار شدن مجبور است از زنگ ساعت استفاده کند.
  • در طول روز احساس نیاز شدیدی به خواب خواهد داشت.
  • در طول روز مجبور است کافئین مصرف کند تا راحت تر بیدار بماند.
  • در طول روز در کلاس درس، خانه و محل کارش چرت می زند، هنگام تماشای تلویزیون خوابش می برد.
  • هنگام حضور در فعالیت های ورزشی و مفرح، بیش از پیش احساس خستگی خواهد کرد.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن