بیماری ها

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری خونریزی دهنده است که ایجاد تب می کند. ویروس عامل این بیماری، به وسیله کنه به دام یا انسان منتقل می شود. مرگ و میر بالا دارد و همه گیری های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.

روش های سرایت کریمه کنگو به انسان

روش های سرایت کریمه کنگو
 • ذبح دام و تماس مستقیم انسان با خون و ترشحات دام یا تماس با لاشه تازه حیوان ذبح شده
 • تماس با گنه آلوده از طریق گزش کنه و یا له کردن آن بر روی بدن
 • تماس با خون و ترشحات انسان مبتلا به بیماری

علایم بیماری

 1. دوره آلودگی به ویروس تا زمان شروع بیماری : بستگی به راه ورود ویروس دارد. پس از گزش کنه، معمولا یک تا سه روز طول میکشد که بیماری آغاز گردد و به دنبال تماس با بافت ها یا خون آلوده معمولا پنج تا شش روز طول می کشد.
 2. دوره قبل از خونریزی: شروع ناگهانی علایم حدود ۱ تا ۷ روزطول می کشد (متوسط ۳ روز). بیمار دچار سردرد شدید، تب، الرز، درد عضلانی (به خصوص در پشت و پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم و ترس از نور (حساسیت به نور) می گردد. ممکن است حالت تهوع، استفراغ بدون ارتباط با غذا خوردن و گلودرد و التهاب و پرخونی ملتحمه (پشت پلک چشم) در اوایل بیماری وجود داشته باشد که گاهی با اسهال و درد شکم و کاهش اشتها همراه می شود. تب معمولا بین ۳ تا ۱۶ روز طول می کشد. تورم و قرمزی صورت، گردن و قفسه سينه، پرخونی خفیف حلق و ضایعات نقطه ای در سقف دهان شایع هستند. تغییرات قلبی- عروقی شامل کاهش ضربان قلب و کاهش فشارخون مشاهده می شود.
 3. مرحله خونریزی دهنده: مرحله کوتاهی است که به سرعت ایجاد می شود و معمولا در روز ۳ تا ۵ آغاز بیماری شروع می شود و ۱ تا ۱۰ روز (متوسط ۴ روز) طول می کشد. خونریزی در مخاط ها و در سطح پوست به شکل لکه های ریز خونریزی پوستی به خصوص در قسمت بالای بدن و در زیر بغل و زیر پستان در خانم ها دیده می شود و در محلهای تزریق و تحت فشار (محل بستن تورنیکه در هنگام خون گیری و غیره) ممکن است ایجاد شود. خون در خلط، استفراغ، ادرار و مدفوع ممکن است مشاهده گردد و خونریزی از بینی، لثه و رحم ایجاد گردد. مرگ به علت از دست دادن خون، خونریزی مغزی، کمبود مایعات به دلیل اسهال یا ادم (ورم) ریوی ممکن است ایجاد شود.

توصیه ها خود مراقبتی

در صورتی که از نظر شغلی با دام، لاشه و پوست آن سروکار دارید مانند دامداران و قصابها و کارگران کشتارگاه ها باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. در زمان تماس با دام ها به دلیل احتمال وجود کنه بر روی بدن، باید از لباس مناسب شامل لباس یکپارچه یا لباس با آستین بلند، شلوار بلند، چکمه و دستکش استفاده نمایید. بهتر است لباس روشن بپوشید که در صورت وجود کنه بر روی آن قابل تشخیص باشد. باید از اسپری دور کننده حشرات بر روی لباس یا از پمادهای دور کننده حشرات بر روی پوست استفاده و به طور منظم پوست و لباس از نظر وجود کنه بررسی شود. در صورت مشاهده کنه بر روی بدن از له کردن و یا جدا کردن کنه از بدن با دست خودداری نمایید. بهتر است با پنس یا موچین کنه را از بدن جدا کنید.
 2. در هنگام ذبح دام یا تماس با لاشه و بافت های تازه حیوانات ذبح شده بهتر است از لباس یکپارچه، دستکش، عینک و چکمه استفاده شود. از ذبح دام در معابر عمومی خودداری نمایید، زیرا خون و شیرابه های حیوان ذبح شده وارد آبهای سطحی شده و می تواند باعث آلودگی محیط شود.
 3. چنانچه در مناطق روستایی زندگی می کنید و دارای دام هستید با توجه به عدم وجود علایم بیماری در دام ها، در صورت مشاهده کنه بر روی بدن دام با هماهنگی اداره دامپزشکی نسبت به سم پاشی دام و جایگاه دام اقدام کنید تا کنه ها از بین بروند و از دستکاری و له کردن کنه ها جدا خودداری نمایید.

به عنوان یک شهروند عادی موارد زیر را رعایت کنید:

 کریمه کنگو
 • گوشت را از مراکز معتبر خریداری کنید. گوشت خریداری شده باید دارای مهر یا برچسب اداره دامپزشکی باشد.
 • گوشت دام اخیرا ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و بعد به خرد کردن گوشت اقدام نمایید و سپس در فریزر قرار دهید. در هنگام خرد کردن گوشت از دستکش استفاده نمایید.
 • فریز کردن گوشت بلافاصله پس از ذبح دام موجب زنده ماندن باکتری ها و ویروس ها در گوشت می گردد. لذا گوشت را ابتدا به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید سپس قطعه قطعه یا در فریزر بگذارید.
 • در صورت مواجهه با بیماری که مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگواست از تماس با بیمار اجتناب نمایید. تجهیزات ووسایلی که با ترشحات بیمار در تماس بوده را باید با حرارت یا مواد گندزدای کلردار ضدعفونی نمود.
 • درصورت مسافرت به مناطق روستایی از تماس بادامها اجتناب نمایید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن