بیماری ها

آشنایی با بیماری سرخک و نشانه های آن

بیماری سرخک یک بیماری تنفسی به شدت مسری وحاد است.عامل ایجاد بیماری ویروسی از جنس موربیلی ویروس است. سرخک به خودی خود بندرت کشنده است و وجود عواملی چون سوء تغذیه وعوامل ثانوی مثل پنومونی درصد کشندگی آن را بیشترمی کند.

بیماری سرخک در گذشته یکی ازبیماری های شایع واگیرداردر ایران وعامل بسیاری از مرگ کودکان بوده است. اما از سال 1963 درتمام دنیا واکسن ایمن کننده دربرابر سرخک که برای تمام عمر موثر است دردسترس قرار گرفته است.وشیوع سرخک در دنیا بسیار کم شده است.

سرخک در تمام دنیا به صورت بومی وجود دارد ودر کشورهایی که درصد کودکان حساس آن از 40 درصد بیشتر باشد به صورت همه گیری بروز می کند.

راه انتقال بیماری سرخک

راه انتقال بیماری سرخک

انتقال سرخک بطور عمده به وسیله ی ریز قطره های تنفسی و تماس با سطوح آلوده با قطرات تنفسی از فرد به فرد است.

عوامل موثر بر ابتلا به سرخک

سن: سرخک بطور عمده یک بیماری دوران کودکی است ولی درصورتی که ایمنی قبلی ایجاد نشده باشد در هر سنی رخ می دهد. کودکان کمتر از 6 ماه اگر پادتن های مادر را دریافت کرده باشنداز ابتلا به دور هستند.

جنس: میزان ابتلا در هردو جنس یکسان است.

ایمنی: ابتلا به سرخک بصورت مادام العمر ایمنی ایجاد می کند و ابتلای دوباره بسیار نادر است.

تغذیه: در کودکانی که دچار سوء تغذیه هستند سرخک شدیدتر بروز می کند و میزان مرگ آن نیز بیشتر است.

فصل: در تمام فصول انتشار می یابد ولی در فصل زمستان بیشتر است.

سیر بیماری سرخک در بدن

دوره پیش از بثورات

این دوره از ۱۰ روز پس از شروع آلودگی است. و تا ۱۴ روز پس از شروع آلودگی طول می کشد . ویژگی آن نشانه های کلاسیک بیماری مانند تب، سرفه، عطسه، آبریزش بینی و سرخ شدن چشم است. این نشانگان به علت پرخونی پوشش های مخاطی هستند.

یک یا دو روز پیش از بروز دانه های پوستی) در مخاط دهان (لکه های کوپلیک) پدید می آیند. لکه های کوپلیک، لکه هایی کوچک و سفید مایل به آبی در زمینه ی قرمز هستند، و تعداد آنها از چند عدد تا چند صد عدد واندازه ی آنها کوچکتر از نوک سوزن و وجود آنها علامت مشخصه ی سرخک است.

مرحله بروز بثورات

در حدود روز چهارم بیماری سرخک ، بثورات پوستی در سرتاسر بدن پدید می آید. رنگ آنها صورتی روشن یا سرخ ، و ماکولو پاپولراند. دانه ها نخست در صورت و گردن دیده می شوند و در مدت ۲ تا ۴ روز تمام بدن و پاها را گرفتار می کنند. دانه ها ممکن است به صورت ناپیوسته باقی بمانند ولی اغلب بهم پیوسته و دارای رنگ غیر واضح اند.

در روز پنجم یا ششم دانه ها شروع به ناپدید شدن می کنند ترتیب ناپدید شدن آنها به مانند پدید آمدن دانه هاست و بر جای دانه ها تغییر رنگ قهوه ای باقی می ماند که مدت ها پس از ناپدید شدن دانه ها هم آنها را می توان دید.

مرحله ی پس از بثورات

در این مرحله از بیماری سرخک وزن کودک کم می شود و تا چند روز ضعیف باقی می ماند. ممکن است بهبود کودک با موفقیت همراه نباشد و موجب زوال تندرستی وی به علت افزایش حساسیت کودک در برابر سایر آلودگی های میکروبی و ویروسی و آثار تغذیه ای و سوخت وسازی و تخریب بافتی به وسیله ی ویروس ، تبدیل به ناخوشی مزمن شود.

ممکن است رشد کودک به تاخیر بیفتند یا ممکن است رشد کودک به تاخیر بیفتد یا مبتلا به اسهال، عفونتهای چرك زا، كاندیازیس، فعال شدن سل ریوی و …شود.

اهمیت سرخک و عوارض ناشی از آن

اهمیت سرخک

سرخک بیشتر اوقات یک یماری بی اهمیت به شمار می آید درحالی که چنین نیست و دارای عوارض ثانویه از قبیل آنسفالیت ، برونشیت و پنومونی، اوتیت میانی می باشد که وخیم ترین عارضه ی آن آنسفالیت است.

راه پیشگیری از ابتلا به بیماری سرخک

بهترین راه پیشگیری از سرخک واکسیناسیون است که در حال حاضر در کل دنیا انجام می شود و درایران نیز درصد پوشش این واکسن بسیار بالا بوده و ایران در مرحله حذف این بیماری است.

برنامه واکسیناسیون سرخک در ایران

واکسن سرخک ،سرخجه و اوریون(MMR ) از نوع واکسن های زنده ضعیف شده ویروس است که در دو نوبت در سن 12 ماهگی و 18 ماهگی کودک تزریق می شود.

عوارض واکسن سرخک

عارضه این واکسن معمولا 6تا 7 روز پس از تزریق واکسن به شکل یک سرماخوردگی خفیف با علیم ابریزش بین و تب خفیف بروز می کند و 1تا 2 روز به طول می انجامد.

ممنوعیت های تزریق واکسن سرخک را در مطلب واکسن در شرایط خاص از سایت سیب دون مطالعه نمایید.

سرخک و بارداری

به دلیل اینکه ابتلا به بیماری سرخک در دوره بارداری ، مادری که نسبت به این بیماری ایمنی قبلی نداشته موجب نقص مادرزادی جنین می شود و تزریق واکسن سرخک نیز در بارداری ممنوع است لذا مادرانی که قصد بارداری دارند باید برای اطلاع از ایمنی و ابتلای قبلی نسبت به بیماری آزمایش دهند و اگر مادر ایمنی نداشته باشد باید واکسن را قبل از اقدام به بارداری تزریق کرده و حداقل یک ماه بین بارداری و تزریق واکسن فاصله بگذارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن