بیماری ها

بیماری هاری و حیوان گزیدگی

هاری یک بیماری عفونی حاد مغز و نخاع است که توسط ویروس هاری ایجاد می شود و همه موارد مبتلا فوت می کنند. این بیماری مخصوص گوشت خواران اهلی و وحشی بوده، انسان و سایر پستانداران از طریق حیوان گزیدگی به آن مبتلا می شوند.

بیماری هاری

این بیماری در اثر گاز گرفتگی یا خراش توسط پستانداران هار به انسان منتقل می شود. جراحت توسط همه پستانداران مبتلای اهلی و وحشی شامل سگ، گربه، گاو و گوساله, گوسفند و بز، الاغ، قاطر، اسب، شغال، گرگ، روباه، گراز، گربه وحشی، خرس، راسو، پلنگ و .. باعث انتقال هاری به ما می شود.

به دلیل آنکه در زمان گزش حیوان ممکن است علایم هاری در آن قابل تشخیص نباشد لذا همه موارد حیوان گزیدگی، با شک به هاری در نظر گرفته می شوند.

این حالت به ندرت می تواند از طریق خوردن گوشت و فراورده های لبنی حیوان هار نیز به انسان منتقل شود و یا این که در اثر تماس با فرد مبتلا به هاری منتقل شود. این در حالی است که با انجام اقدامات پیشگیری به موقع که توسط مراکز بهداشت پس از گزش انجام می شود از ابتلا به این بیماری کشنده پیشگیری می شود.

همه حیوان گزیدگی ها باید هارگزیده در نظر گرفته شود.

سالانه بیش از ۱۶۰ هزار نفر در کشور مورد گزش قرار می گیرند که اقدامات پیشگیری برای همه افراد مراجعه کننده انجام میشود ولی فقط حدود ۵ نفر به بیماری هاری مبتلا می شوند که آنهایی هستند که برای اقدامات پیشگیری مراجعه نکرده اند.

علایم و نشانه های بیماری هاری در انسان ۷۵ درصد موارد در کمتر از سه ماه پس از حیوان گزیدگی و ۹۵ درصد موارد در کمتر از یک سال پس از حیوان گزیدگی دچار علایم می شوند. علایم شامل احساس ترس، سردرد، تب، کوفتگی عضلات و گزگز اغلب در محل گزش است.

با تحریک، فرد واکنش شدید نشان می دهد به همین دلیل بیماران در اتاق های تاریک بستری می شوند. سپس بیمار دچار بی حسی یا فلج عضلات می شود. به دلیل عدم توانایی در بلع، از آب می ترسد و تشنج نیز ممکن است دیده شود. در طی کمتر از ۱۰ روز به دلیل عفونت مغزی بیمار فوت می کند.

توصیه های خودمراقبتی

توصیه های خودمراقبتی
 1. اگرچه سگ گزیدگی بیشترین حیوان گزیدگی است ولی گزش توسط هر حیوانی (گربه، شغال، روباه، گاو، گوسفند و هر پستاندار اهلی و وحشی دیگر) باید مشکوک به هاری قلمداد و بلافاصله به مرکز بهداشتی – درمانی مراجعه شود.
 2. باید از آزار و اذیت حیوانات به خصوص سگها خودداری کنیم.
 3. باید کودکان خود را آموزش دهیم که حیوانات به خصوص سگ ها را آزار و اذیت نکنند.
 4. ممکن است تاکنون چندین بار مورد گزش قرار گرفته باشیم و اقدام خاصی انجام نداده باشیم ولی تا به حال اشتباه می کرده ایم و ممکن است هر کدام از آن گزشها هار گزیدگی باشد و یا گزش جدید با حیوان هار صورت بگیرد لذا باید بلافاصله به مرکز بهداشت مراجعه کنیم.
 5. باید در صورت مشاهده سگ یا گربه به آنها نزدیک نشویم .
 6. در صورت تغییر رفتار در دام ها باید بلافاصله به دامپزشکی اطلاع دهیم.
 7. باید واکسیناسیون قبل از گزش و مواجهه با ویروس هاری افراد در معرض خطر هاری و حیوان گزیدگی دانشجویان دامپزشکی و دامپزشکان، محیط بانان و جنگلبانان، میرشکاران، آتش نشانان، کارکنان باغ وحش، کارکنان مراکز درمانی و پیشگیری هاری یا برخی گروه های در معرض خطر در مناطق خاص) انجام شود. در صورت گزش این افراد نیز لازم است واکسیناسیون در دو نوبت به فاصله سه روز انجام شود.
 8. در صورت نگهداری سگ یا گربه، باید واکسیناسیون آنها را جدی بگیریم.
 9. اگر توسط سگ یا گربه واکسینه شده، مورد گزش قرار گرفته ایم نیز باید بلافاصله به مرکز بهداشت مراجعه کنیم.
 10. در صورتی که دارای شغل پرخطر مانند دامپزشکی یا تکنسین دامپزشکی، محیط بانی یا جنگلبانی، میرشکاری، آتش نشانی، کارکنان کشتارگاه، کارکنان باغ وحش و کارکنان مرکز درمانی و پیشگیری هاری هستیم، باید واکسیناسیون قبل از تماس انجام دهیم.

نباید ها :

 • به هرگونه حیوان گزیدگی بی توجه باشیم.
 • حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار دهیم.
 • با دست به حیوانات غذا دهیم.
 • باید غذا را در ظرف جلوی آنها بگذاریم.
 • از جلوی حیوانات به خصوص سگ عبور کنیم.
 • درصورت مواجه شدن نباید فرار کرد.
 • چشم در چشم سگ خیره شویم. باید بی حرکت بمانیم.

فوریت های حیوان گزیدگی

فوریت های حیوان گزیدگی

درصورتی که دچارحیوان گزیدگی یا سگ گزیدگی شدید باید فورامحل گزش را به مدت 15 دقیقه با آب و صابون شست و شو دهید، زیرا ویروس هاری، ویروس RNA دار است و با صابون از بین می رود. ازبستن زخم محل گزش خود داری کنید

زیرا ویروس هاری در محیط بی هوازی بیشتر و سریعتررشد می کند و سریعا خود را به اولین مرکزبهداشتی درمانی برسانید و واکسن و ایمنوگلوبولین مربوطه را دریافت نمایید.

دوره بیماری درسگ و گربه معمولا ده روزاست و اگر سگ و گربه ایکه باعث گزش شده اند بعد 10 روز نمیرند احتمال وجود هاری رد شده وادامه واکسیاسیون نیازی نیست. اما اگر سگ و گربه عامل گزش ولگرد بوده و فرد از زنده بودن آن مطلع نیست باید واکسیناسیون کامل انجام شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن