بیماری ها

بیماری وبا و پیشگیری از ابتلا به آن

وبا یک بیماری باکتریای روده ای است که نشانه های آن در شکل شدید، ناگهانی با مدفوع روان، آبکی و بدون درد (اسهال آب برنجی)، حالت تهوع و استفراغ فراوان شروع می شود.اگر درمان نشود با کاهش شدید آب بدن، اسیدی شدن، اختلال در دستگاه گردش خون، افت قند خون و نارسایی کلیه، که در نهایت منجر به مرگ بیمار می شود.

حاملان (مبتلایان بدون نشانه) می توانند منتقل کننده عفونت باشند. مبتلایان به شکل های شدید بیماری ممکن است در عرض چند ساعت فوت کنند. میزان کشندگی در این شکل از بیماری ممکن است از ۵۰ درصد نیز تجاوز کند ولی درمان صحیح و به موقع، با جانشین کردن آب و الکترولیت های از دست رفته بدن، ممکن است این میزان را به کمتر از یک درصد کاهش دهد.

راه انتقال بیماری وبا

راه انتقال بیماری وبا

عامل بیماری معمولا از طریق آب یا غذای آلوده به مدفوع به انسان منتقل می شود. رعایت نکات بهداشتی درباره غذا و آب سالم و همچنین اهمیت شستشوی دست ها و استفاده از توالت، از بروز بیماری جلوگیری می کند. از آنجا که وبا به آرامی در میان جمعیت ها گسترش می یابد، کشف زودرس موارد بیماری، رعایت نکات بهداشتی، فعالیت های بهداشت محیط و مشخص کردن منابع احتمالی عفونت ضروری است.

مراجعه به پزشک و مراکز بهداشتی- درمانی برای تشخیص و درمان بیماران مبتلا به وبا، پیش بینی و فراهم کردن امکانات مایع درمانی، استفاده از ORS و مراجعه برای درمان به محض شروع اسهال، می تواند باعث کاهش بسیاری از موارد مرگ ناشی از وبا شود.

عامل بیماری وبا

عامل بیماری وبا میکروبی به نام ویبریوکلرا است. میکروب وبا از طریق تولید سم در روده کوچک باعث بیماری می شود. این میکروب ها در آب به مدت ۴ تا ۷ روز زنده می مانند. آب های معدنی به علت خاصیت اسیدی، محیط مناسبی برای زنده ماندن این میکروب نیستند. این میکروب تحمل خشکی و شرایط اسیدی با pH کمتر از ۵ / ۵ را ندارد. بنابراین اسید معده سد خوبی در برابر ورود آنها به بدن است.

عامل بیماری وبا کدامند؟

عامل بیماری وبا در آب آشامیدنی ناسالم، آب های راکد، آبهای شور، آب های ساحلی، فاضلاب، آب چشمه، قنات، آب های سطحی، صدف دریایی، گوشت، میوه ها، سبزی ها و سایر مواد غذایی الوده یافت می شود.

علایم و نشانه های بیماری وبا

تقریبا 75 درصد از افرادی که دچار عفونت می شوند، هیچ نشانه ای از بیماری ندارند. ۲۰ درصد دیگر دچار اسهال می شوند , در تعداد اندکی (۲ تا ۵ درصد) از افراد مبتلا به عفونت، اسهال آبکی، استفراغ و از دست رفتن آب بدن رخ می دهد.

وبای علامت دار، با اسهال آبکی حجیم بدون تب یا زور پیچ شکم آغاز می گردد. مدفوع بیماران وبایی، ظاهر مایع شفاف آغشته به مخاط سفید رنگ می گیرد که در اصطلاح مدفوع «آب – برنجی» نام دارد و معمولا بدون بو است یا بوی خفیف ماهی را دارد.

افراد وبایی شدیدا بدحال ممکن است تا ۱۰ درصد از وزن بدن خود را از طریق اسهال و استفراغ از دست بدهند. در موارد بسیار شدید، از دست دادن مایع می تواند تا میزان یک لیتر در ساعت در مدت ۲۴ ساعت اولیه بیماری برسد. بیمارانی که شدیدا کم آب هستند ممکن است دچار شوک شوند. این بیماران فشار خون پایین و نبض ضعيف دارند.

خواب آلودگی یا عدم هوشیاری نیز ممکن است در آن ها دیده شود. آب بدن این بیمارران را باید با استفاده از مایعات درون وریدی (سرم ) جبران کرد.

توصیه های خودمراقبتی در زمان شیوع بیماری وبا

توصیه های خودمراقبتی در زمان شیوع بیماری وبا
 1. قبل از خوردن و آشامیدن هرنوع مواد غذایی در طول شبانه روز ، دست های خود را با اب و صابون به خوبی به مدت حداقل 20 ثانیه شست و شو دهید.
 2. همیشه از توالت های بهداشتی استفاده نمایید و بعد از هر بار استفاده از توالت دست های خود را با آب و مایع دسشتشویی شست و شو دهید.
 3. از مصرف آب های غیربهداشتی (مانند آب رودخانه، جویبار، حوضچه ها، فضاهای سبز، پارک ها، استخرها، سدها، قنات و چشمه ها) خودداری کنید.
 4. غذا های اضافی پخته شده را بیش از یک ساعت در دمای اتاق و در خارج از یخچال قرار ندهید. درجه یخچال را از نظر دمای مناسب(2-8 درجه سانتی گراد) برای نگهداری مواد غذایی کنترل کنید.
 5. از فروشنده های دوره گرد و معابر عمومی که مواد غذایی پخته شده عرضه می کنند خرید نکنید.
 6. قبل از مصرف میوه و سبزیجات آن ها را کاملا ضد عفونی کرده و شست و شو دهید.
 7. از مصرف سالاد و سبزی که در رستوران ها و فروشگاه ها ی مواد غذایی که اطمینان از ضد عفونی کردن مواد نامبرده ندارید به طور جدی بپرهیزید.
 8. مواد زاید و زباله ها را درکیسه های مخصوص زباله در سطل های زباله درب دار تا زمان انتقال به مامورین شهرداری نگهداری نمایید.
 9. پس از هربار تماس با مواد غذایی خام ، قبل از مصرف غذا و میان وعده های غذایی، پس از تعویض پوشک بچه، بعد از رفتن توالت، دست ها را با آ و صابون بشویید.
 10. از خوردن آب در معابر عمومی و اماکن عمومی با لیوان مشترک خودداری کنید.
 11. درصورتی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید از آب بسته بندی استاندارد یا آبی که به مدت 3 دقیقه جوشانده شده است استفاده نمایید.
 12. از مصرف یخ یا فراورده های آن که اطمینان از بهداشتی بودن تهیه و تولید آن ندارید خودداری کنید.
 13. همه مواد غذایی را دور از دسترس حشرات، جوندگان و سایر حیوانات نگه دارید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن