مادر و کودک

تمرین هایی برای رشد و تکامل کودک 4-8 ماهه

قطعا همه پدر و مادرها دوست دارن فرزندی با هوش و متمایز از دیگران داشته باشند وبه دنبال روش هایی برای افزایش سرعت تکامل و هوش فرزند خود هستند. ما در این مطلب با توجه به پرسشنامه استاندارد جهانی به تمرین هایی برای رشد و یادگیری کودک شما در پنج حیطه ، برقراری ارتباط، حرکات درشت ، حرکات ریز،مهارت حل مساله و شخصی اجتماعی پرداخته ایم. با ما همراه در سیب دون همراه باشید.

کودک شما یاد گرفته است تا از صدایش استفاده کند. او جیغ می کشد و غان و غون کردن به شما و دیگران را آغاز می کند. او نامش را می داند و برای این که شادی اش را به شما نشان دهد، ممکن است از صدایش استفاده کند. او می تواند برای این که توجه شما را جلب کند جیغ بزند و صداهایی شبیه ماما و بابا در بیاورد. او همچنین دارد یاد می گیرد به خدانگهدار جواب دهد.

تمرین های تکامل کودک حیطه برقراری ارتباط

تمرین های تکاملی حیطه برقراری ارتباط
 1. بعد از حمام، در همان حال به آرامی با لوسین یا روغن او را ماساژ دهید مدتی را صرف گفتگو با کودک کنید. درباره روزی که گذرانده اید با او صحبت کنید ،در مورد او هم بپرسید.
 2. وقتی کودک تان به صدایی توجه می کند، به او کمک کنید تا منبع صدا را تشخیص دهد. از کودک تان بپرسید، «اون صدای چیه؟» «ماشین بابا؟» «صدای سگ رو شنیدی؟»
 3. همان طور که کودک شما شروع به امتحان کردن صدایش می کند، احتمالا شما صداهایی مثل آب /، /م/، و «آه»،»ای»، و «او» خواهید شنید. صداهایی را که کودک تولید می کند، تقلید کنید. وقتی شما این صدا را تولید می کنید، بگذارید کودک انگشتانش را روی لبهایتان بگذارد تا لرزش آن را احساس کند.
 4. وقتی برای رسیدگی به سایر کارهای تان از کودک تان دور می شوید، با واژه هایتان تماس تان را با کودک حفظ کنید. در حالی که کودک با چشمانش شما را دنبال می کند، آن چه که انجام می دهید به او بگویید. «من اینجام. دارم لباس ها رو جمع می کنم. همین حالا بر می گردم.» بعد، از میدان دید کودک خارج شوید، اما هم چنان به صحبت کردن ادامه دهید تا این که برگردید. «دلت برام تنگ شد؟»
 5. کودک تان از این که به روزنامه و کتاب نگاه کند لذت می برد. عکس هایی مثل تلفن، سگ، ماشین یا قاشق انتخاب کنید. بنشینید و کودک را روی زانویتان بگذارید. داستان کوتاهی بگویید. (تلفن را ببین؟ این مال توئه)
 6. وقتی که کودکتان را حمام می کنید، پوشک یا لباسهایش را عوض می کنید، شعری مانند این بخوانید «ما این طوری پاهامان را می شوییم، پاهامان را می شوییم. ما این طوری پاهامان را می شویم، صبح خیلی زود.»
 7. از میدان دید کودک دور شوید و اسمش را صدا کنید. چند ثانیه صبر کنید، و سپس دوباره ظاهر شوید. «من اینجام!» حالا جای دیگری پیدا کنید و دوباره قایم شوید.

تمرین های حیطه حرکات درشت

کودک شما هر دقیقه نیرومندتر می شود. حالا او سرش را بالا می گیرد و به اطراف و هر آنچه که اتفاق می افتد نگاه می کند. او دارد یاد می گیرد که خودش بنشیند، اگر چه در ابتدا مجبور است به دستانش تکیه کند. اما دوست دارد روی پاهایش بایستد و به زودی خود را برای ایستادن بالا خواهد کشید.

 1. ملافه ای را کف اتاق یا بیرون، زیر یک درخت پهن کنید. کودکتان را همراه با تعدادی از اسباب بازی های مورد علاقه اش روی پتو و به سمت شکمش بخوابانید و او را تشویق کنید تا خود را به سمت عروسکها بکشد بجهد، بغلتد، یا وول بخورد. به کودک اندکی فرصت دهید تا به پشتش برگردد.
 2. به کودکتان کمک کنید تا به تنهایی بنشیند. پشت سر او بنشینید و به آرامی از او حمایت کنید. او می تواند یک اسباب بازی یا یک کتاب را نگه دارد. در گوشش زمزمه کنید: «تو بچه شگفت انگیزی هستی!» همان طور که یاد می گیرد خودش بنشیند، می توانید کمتر به او کمک کنید.
 3. دست کودکتان را بگیرید و کمک کنید تا سر پا بایستد، در حالی که کف اتاق، روی مبل یا روی زانویتان ایستاده، بازی بالا پایین جهیدن را با او انجام دهید. کمی شعر در این باره برایش بخوانید: «بپر، بپر، بیر، بایست. بامزه نیست؟» ( حدود 6-7 ماهگی)
 4. حدود ۷ ماهه، کودک شما در حالی که میز و صندلی ها را می گیرد، از ایستادن و رسیدن به اشیاء مختلف لذت می برد. وسایل شکستنی را از روی میزهای کم ارتفاع یا قفسه ها بردارید، و تعدادی از اسباب بازی های مورد علاقه اش را ردیف کنید تا یکی یکی به آنها برسد.
 5. حالا کودک شما می تواند سینه خیز برود، او می خواهد همه خانه را جستجو کند! مطمئن شوید جاهایی که می تواند جستجو کند ایمن و تمیز است. «زیر میز چیه؟ پشت صندلی چیه؟» چه بازی خوبی! روزی کودک شما سینه خیز رفتن را شروع می کند، شما می توانید میدانی از موانع با متکا و پتو ایجاد کنید تا کودک لابلای آنها و دور آنها، سینه خیز برود.
 6. همزمان با پیشرفت کودکتان در نشستن به تنهایی، یک ماهی تابه یا در قابلمه براق به او بدهید تا با او بازی کند .کودک شما می تواند در حالی که به ماهی تابه ضربه می زند، آن را لمس کند، بغلتاند و خود را در آن ببیند.

تمرین های حیطه حرکات ریز

تمرین های کودکانه

اینک مشت کودک تان شل شده است و دوست دارد به اشیاء نزدیک رسیده و آنها را بگیرد. او می تواند اشیاء را بگیرد و به آنها ضربه بزند، و حتی می تواند همزمان در هر دستش چیزی بگیرد! او می تواند مشتاقانه به شما نگاه کند. او یاد می گیرد که چگونه از انگشتانش استفاده کند و روز به روز این کار بهبود می یابد.

 1. به کودک تان فرصت کافی برای امتحان اسباب بازیها و جغجغه های مختلف بدهید. چیزهایی که در لمس متفاوت اند یا اسباب بازی هایی که صداهای مختلفی تولید می کنند، برای کودکتان بسیار جالب خواهند بود. بعضی از بهترین اسباب بازی ها – مثل قاشق – اصلا اسباب بازی نیستند.
 2. وقتی کودک تان شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، از برداشتن تکه های کوچک با انگشت شست و سبابه لذت می برد. نگران کثیف کردن نباشید. این بازی جالب چشم ها و انگشتان او را تقویت می کند.
 3. مکعب های ژله ای کوچک درست کنید. کودک شما از گرفتن این ژله ها در حالی که در بشقاب وول میخورند، لذت می برد.
 4. در همان وقتی که کودکتان به تنهایی می نشیند، می تواند بعضی از بازی های پرتاب کردنی را انجام دهد. از یک ظرف پلاستیکی و یک توپ کوچک، قرقره یا اسباب بازی استفاده کنید. بگذارید کودکتان توپ را داخل ظرف بیاندازد. دفعات اول ممکن است شما به او کمک کنید. حالا توپ را بیرون بیاندازید. او می خواهد بارها و بارها آن را امتحان کند؟
 5. اندکی غذای نرم و سبک (مثل ماست یا پوره هویج) در بشقاب یا روی کاغذ بیسکویت بگذارید، و اجازه دهید کودکتان با انگشتانش نقاشی کند. خیلی خوب است که او این نقاشی را بخورد.
 6. مقداری ماکارونی پخته و خوشمزه به کودک بدهید. بگذارید کودک تعدادی از رشته ها را بکشد و جدا کند. روش جالبی است که همزمان هم استفاده از انگشتان تمرین می شود و هم غذایی مختصری خورده می شود. همیشه هنگام غذا خوردن کودک به او توجه کنید).
 7. مقداری سرلاک را داخل یک بطری پلاستیکی بریزید. ببینید کودک تان می تواند کشف کند که چگونه بطری را وارونه کرده و از سرلاک داخل آن بخورد.
 8. زمان حمام را خوشایند کنید. زیرا فرصت خوبی برای تمرین گرفتن، ریختن و چلاندن است. چیزهایی مانند فنجان های پلاستیکی، توپ، اسفنج و ملاقه را به حمام ببرید تا کودک با آنها بازی کند. چه بازی خیس و کف آلودی؟

تمرین های حیطه حل مساله

بازی کودکانه

یادگیرنده پر مشغله شما، علاقمند است تا روی اشیاء کار کند. او یک اسباب بازی پیدا میکند که بخشی از آن پنهان است و با تمام توان تلاش می کند تا به چیزی که خارج از دسترس اش هست برسد. او می داند که در زمانی که صدا دوستانه و چه زمانی عصبانی است و اغلب صداهای دوستانه را ترجیح می دهد. همچنین او عاشق بازی دالی موشه (یا قايم باشک) است،

 1. در حالی که کودک دارد نگاه می کند صورت خود یا اسباب بازی مورد علاقه او را پشت چیزی پنهان کنید سپس بپرسید: «مامان کجاست؟» مانع را کنار بزنید و بگویید: «من اینجام!» عروسک یا خرس کودک را پنهان کنید. بپرسید: «خرس کجاست؟» پارچه را بردارید و بگویید: «اون اینجاست!».
 2. یک ظرف پلاستیکی شبیه قایق داخل وان کودک بگذارید، او از یادگیری در مورد چگونگی غوطه ور شدن، شناور شدن، پر کردن و خالی کردن لذت خواهد برد. برای کودک تان اسباب بازی هایی تهیه کنید که واکنش نشان می دهند مثل اسباب بازی هایی که صدا دارند، اسباب بازی هایی که با نخ هدایت می شوند، و اسباب بازی های فنری. اجازه دهید کودک خودش این اسباب بازی ها را امتحان کند. در تعجب و شگفتی کودکتان سهیم شوید. «نگاه کن چه اتفاقی می افتد».
 3. در حالی که کودک تماشا می کند یک اسباب بازی با وسایل دیگری که صدا تولید می کنند (مثل زنگ یا یک قاشق) را زیر پتو پنهان کنید، حالا دست تان را زیر پتو ببرید و صدای اسباب باری را در آورید. اجازه دهید کودک آن را پیدا کند، حالا اسباب بازی را در گوشه ای دیگر پنهان کنید، و بعد پشت سر کودکتان بگذارید کودک به دور و برش نگاه کند.
 4. به هر دست کودک یک قاشق یا یک جغجغه بدهید. به او توضیح دهید که وقتی شما آواز می خوانید، چطور آنها را به یک صفحه یا سینی مخصوص کودک بزند. شروع به خواندن کنید و با صدای بلند ضربه بزنید و بعد بخوانید و خیلی آرام ضربه بزنید. «آفرین به این گروه!»
 5. این بازی، نوع جالب و شادابی از قایم باشک است. وقتی لباس های شسته را تا می زنید یا ظرفها را می شویید، روی کودک یک ملافه یا حوله بیندازید. بگویید: «بچه کجاست؟» یک لحظه صبر کنید و پارچه را کنار بزنید «وای! بچه اینجاست!».
 6. بگذارید کودک مقداری آرد گندم یا ذرت را که در یک جعبه کوچک یا یک سینی ریخته شده است، لمس کند. همانطور که شما هم این کار را می کنید، درباره اینکه چه احساسی می دهد صحبت کنید و به او نشان دهید که چطور آن را با انگشتانش پخش کند « وای! خیلی نرمه»

تمرین های حیطه شخصی اجتماعی

کودک تان حالا به خوبی شمار را می شناسد و دستانش را باز می کند تا به سمت شما بیاید، ممکن است وقتی غریبه ای به او نزدیک می شود اخم کند. او دوست دارد با تصویرش در آینه بازی کند و تا زمانی که احسادس امنیت و اطمینان کند، کاملا اهل معاشرت است.

 1. بگذارید کودک تان یک فنجان پلاستیکی را نگه دارد، کمی آب داخل آن بریزید و ببینید کودکتان با آن چه می کند. شاید او از اینکه سعی کند تا مقداری از آب فنجان بخورد، لذت ببرد. اجازه دهید امتحان کند.
 2. کودک تان دارد بخش های مختلف بدن را کشف می کند و احتمالا به پاها و دست هایش علاقه زیادی نشان می دهد با بازی هایی مثل لی لی حوضک یا بازی دیگری که با انگشت های دست و پا انجام می دهند، او را تشویق کنید. وقتی او پاهایش را لمس می کند در مورد بدنش با او صحبت کنید. بگویید «پاهاتو پیدا کردی!».
 3. کودکتان را تشویق کنید تا غذاهای سالمی مثل کلوچه، را بردارد و بخورد. همچنین شما میتوانید، در حالی که به کودک با قاشق دیگری غذا می دهید، قاشق خودش را به او بدهید تا آن را بگیرد. سعی کنید نوبت بگیرید – وانمود کنید که مقداری غذا خوردید و بعد یک تکه به کودکتان بدهید. کودک می فهمد که در واقع تغذیه خودش است که به این روش پیش می رود.
 4. تکان بخورید، قدم بزنید، یا برقصید و واژه های شیرینی در گوش کودکتان زمزمه کنید. زمزمه کردن کمک می کند تا کودک آرام بگیرد، این راه دیگری برای صحبت کردن با با صدایی آرام و محبت آمیز است.
 5. والد دیگری را همراه با فرزندش دعوت کنید تا با کودک شما بازی کند، همانطور که بچه ها به هم نگاه می کنند، دستشان را به طرف هم می آورند و همدیگر را جستجو می کنند، به چیزهای جالبی در مورد یک انسان واقعی پی می برند. در حالی که کودکان جستجوی شان را می کنند، در کنارشان بمانید تا از آنها حفاظت اجتماعی کنید.
 6. وقتی برای چند لحظه از اتاق خارج می شوید، دستتان را به نشانه خداحافظی تکان دهید. همان طور که دست تان را تکان می دهید به کودک بگویید کجا می روید «من دارم میرم تو اتاق تو تا پتویت را بیاورم، همین الان برمی گردم خداحافظ»
 7. وقتی همراه کودکتان به آینه نگاه می کنید، در مورد بخش های مختلف بدن مثل چشمها، بینی و گوشها با او صحبت کنید. بینی تان را لمس کنید «بینی بابات!» بینی کودک را لمس کنید و بگوئید «بینی نی نی !».. چشم های بابا، چشم های نی نی». این بازی را تا وقتی که کودک علاقه نشان می هد ادامه دهید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن