دانش خانوادهمادر و کودک

توصیه های مهم هفته سوم بارداری و وضعیت جنین

در هفته سوم بارداری این توده سلول ها اکنون بلاستوسیت نام دارد و همانطور که تقسیم می شود، سفری را از لوله فالوپ (لوله رحم شما به رحم تان آغاز می کند، که این روند حدودا ۶ روز زمان می برد. آنجا خودش را در دیواره ی رحم جاگذاری می کند و تا زمان زایمان آنجا رشد می کند. در مطلب هفته اول بارداری کاملا توضیح داده ایم که چه کار هایی انجام دهید تا برای مادر و جنین مشکل پیش نیاید.

اگر می خواهید بفهمید که چطور این تک سلولی به یک دختر یا پسر تبدیل می شود می توانید از این آموزش بیولوژی جالب توجه، بهره ببرید. تخمک بارور شامل ۴۶ کروموزوم است، ۲۳ تا از شما، ۲۳ تا از پدر. مادر همیشه کروموزوم X می دهد و پدر ممکن است کروموزوم های X یا Y بدهد. اگر اسپرمی که تخمک شما را بارور کرده کروموزوم X داشته باشد، زیگوت XX دختر می شود. اگر ا اسپرم حامل Y باشد، زیگوت XY شما پسر می شود.

تخمک گذاری و لقاح

تخمک گذاری و لقاح

حال حاضر تغییر چشم گیری برای وضعیت فرمی بدن شما به وجود نیامده است، در حالی که متوجه تقسیمات تخمک تازه بارور شده حرکتش به سوی رحم تان نمی شوید، بدن شما بستری مناسب، برای بلاستوسیتی که به سوی رحم می رود، آماده می کند.

دقیقا بعد از آزاد شدن تخمک، فولیکولی که تخمک از آن آزاد شده به جسم زرد یا Corpus Luteum تبدیل می شود و شروع به تولید هورمون پروژسترون می کند. جسم زرد تا زمانی که جفت رشد نموده و آمادگی حمایت از جنین را پیدا کند در تغذیه و حمایت از رویان ایفای نقش می کند. حدود ده هفتگی جفت به حدی تکامل می یابد که دیگر نیازی به فعالیت جسم زرد نیست و جسم زرد تحلیل می رود.

بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از جایگزینی بلاستوسیت در دیواره ی رحم سلول های جفت در حال رشد، شروع به تولید Human Chorionic Gonadotropin ) HCG)می کند.

HCG به تخمدان های شما فرمان می دهد که تخمک جدید تولید نکنند و بدن شما را تحریک به بیشتر ساختن هورمون های استروژن و پروژسترون می کند که باعث می شوند دیواره ی رحم از ریزش حفظ و رشد جفت حمایت شود. نشانه های HCG ادرار یا خون شما ظاهر می شود، همان ماده ای که در آزمایش های بارداری بررسی می شود، گرچه ممکن است تا یک یا دو هفته دیگر هم از این تست جواب مثبت نگیرید.

تخمک گذاری و بویایی

یکی دیگر از نشانه های تخمک گذاری می تواند قوی شدن حس بویایی نسبت به قبل باشد!
این تئوری می گوید، حس بویایی در برخی زنان در حین تخمک گذاری، آنها را به فرومون های همسرشان حساس تر می کند.

فرمون ها ترکیبات شیمیایی هستند که تولید کننده بو هستند و طبیعت آزادشان می کند تا برای رابطه جنسی، محرک بیشتری باشد. هر چند که شما نمی توانید روی این موضوع به عنوان تنها علامت تخمک گذاری حساب کنید.

  • چون رویان، در حال رشد است، مصرف سه وعده ی پروتئینی که هر وعده آن شامل میزان کافی گوشت باشد می تواند به ساخت بافت جدید برای بچه کمک کند. ترکیبی از آهن قوی با ویتامین C زیاد در غذاها، جذب آهن را بالا می برد، ماده ای که برای کمک به افزایش تعداد گلبول های قرمز و جلوگیری از کم خونی، نیاز دارید.
  • اگر در طول بارداری کلسیم کافی مصرف نکنید، بچه این کلسیم را از استخوان های شما می گیردا مصرف سه وعده ی روزانه لبنیات کم چرب می تواند کمک خوبی باشد.
  • بهترین راهکار مقابله با ویار این دوران، مصرف چای نعناع، شیرینی های رژیمی نعناعی یا حتی آدامس نعناعی است.اگر با وجود رعایت این موارد بازهم بعد از خوردن غذا دچار حالت تهوع می شوید، می توانید اندکی عرق نعناع بعد از غذا بخورید.
  • دیگر موادی که می توانید پس از غذا مصرف کنید، مخلوط زیره، نبات و هل به نسبت مساوی است. این مواد را با یکدیگر آسیاب کرده و بعد از هر وعده غذا یک قاشق چایخوری قورت بدهید.

رژیم غذایی هفته سوم بارداری

رژیم غذایی هفته سوم بارداری

مطمئن شوید که در ۳ هفته اول بارداری این سه ماده معدنی بسیار مهم را دریافت کرده اید:

کلسیم

مصرف ۳ مرتبه در روز، توانایی ش ما را برای باروری تقویت می کند. این مکمل مهم استخوان ساز و با اهمیت برای باروری را نه تنها می توانید در محصولات لبنیاتی پیدا کنید بلکه در آب میوه های غنی شده، کشک، سویا، سوپ پای مرغ، سوپ قلم گوسفند و گاو، بروکلی، سبزیجات برگ سبز، دانه کنجد نیز می توانید پیدا کنید.

منگنز

مصرف حدود ۲ میلی گرم در روز آن ضروری و لازم است. که مقدار فراوان آن در اسفناج، هویج، بروکلی، تمامی غلات، آجیل، موز و کشمش وجود دارد.

روی

برای بارداری بسیار حیاتی است و کمبود شدید آن باروری را تضعیف می کند. شما می توانید از طریق مکمل حدود ۱۵ میلی گرم در روز از آن را دریافت کنید و یا با مصرف این مواد غذایی آن را به بدن خود برسانید: بوقلمون، گوشت گاو و بره، مرغ، بادام، لوبیا، جوانه گندم، ماست، بلغور جو دوسر، ذرت، تخم مرغ، نان غنی شده، غلات، حبوبات.

علاوه بر این سه مورد مهم و ضروری، کامل کردن ذخیره اسید فولیک را فراموش نکنید. منابع اسید فولیک شامل: اسفناج، سبزیجات برگ سبز، مرکبات، آجیل، حبوبات و… است اما برای اطمینان از ویتامین موجود در بدن، در دوران بارداری با مشورت پزشک از مکمل هم استفاده کنید.

مواد غذایی مضر در دوران بارداری

کافئین بیش از حد یعنی بیش از سه فنجان قهوه در روز می تواند باروری را در مردان و زنان مختل کند.

وضایف همسران در هفته سوم بارداری

وضایف همسران در هفته سوم بارداری

با همسرتان بیشتر صحبت کنید

کمر پر شور و احساس و همچنین عاشقانه رفتار کنید. بهتان بگویید چه چیزی باعث شد که عاشق او شوید و در حال حاضر هم بیشتر از همه عاشق چه چیزی در او هستید. برای هم از اولین قرارتان بگویید، اولین بوسه و اولین گفتن جمله ی ” دوستت دارم” درباره این صحبت کنید که چه چیزی شما را یک زوج قوي و مستحکم می کند و چطور پدر شدن و مادر شدن حتی شما را قوی تر نیز می کند.

در هفته های پیش رو، رابطه ی شما با چالش های منحصر به فردی روبرو خواهد بود. کار عاقلانه این است که هم اکنون اندکی انرژی برای تحکیم پایه و اساس آن بگذارید.

سیگار نکشید

سیگار برای جنین بسیار خطرناک است اگر سیگاری هستید سعی کنید در منزل سیگار نکشید و اگر برای سلامت مادر و جنینش نگران هستید می توانید مقاله ترک سیگار ما را بخوانید و از روش های نوین ترک این ماده ی دخانی آگاه شوید.

بنابراین اگر سیگاری هستید سعی کنید که در زمینه ترک آن مشورت بگیرید. اگر به سیگار کشیدن ادامه می دهید، نزدیک همسرتان سیگار نکشید، به او سیگار تعارف نکنید و همچنین سیگارهای تان را در هر جای خانه ول نکنید.

هم اکنون زمان شروع به تقسیم کردن کارهای خانه است، البته اگر که این کار را نکرده اید. دو زمینه وجود دارد که شما می توانید در آنها کمک کار مادر باشید.

آشپزی

در ماه های اول بارداری، بوی آشپزی موجب تنفر و زدگی او می شود. اگر شما آشپزی کنید احتمال دارد که او با تمایل بیشتری مواد غذایی مورد نیاز خودش و نوزادتان را بخورد.

حمل کردن خرید های سنگین

حمل بار می تواند تنش زیادی به کمر او وارد کند بنابراین خرید را به تنهایی خودتان و یا با هم انجام دهید.

خوب غذا خوردن

سعی کنید زمان های غذا خوردن بیشتری را کنار همسرتان باشید، عادت های غذایی سالم اتخاذ کنید. عادت های که می خواهید آنها را به بچه نیز انتقال دهید.

بگذارید او بداند که تنها نیست

در مورد بارداری و مشکلاتی که همسرتان دارد مطالعه کنید. از سایت های اینترنتی و یا اپلیکیشن های موبایل تایید شده متخصصان و مراکز معتبر استفاده کنید. در این صورت اطلاعات زیادی نصیب تان می شود. توصیه های پایه ای سلامت به همان اندازه که برای او مهم است، برای شما نیز مهم است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن