دانش خانوادهمادر و کودک

توصیه های مهم هفته چهارم بارداری و وضعیت جنین

در هفته چهارم بارداری بلاستوسیتی که به بچه شما تبدیل خواهد شد، سفر ۶ روزه اش از لوله ی رحم تا رحم را طی کرده است.

به محض اینکه آن توپ کوچک سلولی در رحم شما لانه گزینی کرد، دستخوش تقسیمات بسیاری می شود، ابتدا به دو نیمه تقسیم می شود، نیمی جنین و نیمه دیگر جفت را تشکیل می دهند، به اضافه بند ناف، که تا زمان تولد مواد غذایی را به بچه منتقل می کند و مواد زاید را از او دور می کند.

رشد رویان و کیسه آمنیوتیک

کیسه آمنیوتیک

وقتی کیسه آمنیوتیک (کیسه آب) اطراف جنین تشکیل می شود کیسه (Yolk) زرده، هم تشکیل می شود که بعدا به مجرای تخصصی گوارشی فرزندتان تبدیل خواهد شد.

سه لایه جنینی

رویان حالا ۳ لایه مجزا از سلول ها دارد که به بخش های تخصصی بدنش تبدیل خواهند شد

  • لایه داخلی، اندودرم، به سیستم گوارشی کبد و ریه ها تبدیل خواهد شد.
  • لایه میانی، مزودرم، به قلب، اندام های جنسی، استخوان ها، کلیه ها و عضلات تبدیل خواهد شد.
  • لایه بیرونی یا اکتودرم، که سیستم عصبی، موها، پوست و چشم ها را تشکیل میدهد.

هفته اول تا هفته ۱۰ دوران رویانی نامیده می شود

در حقیقت دوران رویانی دورانی است که بیشتر اندام های بدن نوزاد شکل می گیرد و به همین دلیل در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.
برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود او را سمت ناهنجاری های مادرزادی می کشاند به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین قبل از هفته دهم ایجاد می شود. در حقیقت فرزند شما در هفته های اول تا هفته ۹ (رویان) نامیده می شود و از هفته دهم به بعد که بیشتر اندام ها شبیه به انسان می شود، جنین نامیده می شود.

لانه گزینی تخم در هفته چهارم بارداری، بدن تان شدیدا در تقلا است، زیگوت و رحم شما در این هفته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در بعضی از افراد، در اثر لانه گزینی خونریزی رخ می دهد که دلیل آن، جا باز کردن گروه سلولی درون دیواره ی رحم است.

خونریزی لانه گزینی، خیلی اندک است و معمولا به رنگ صورتی روشن، قرمز روشن یا قهوه ای روشن است و معمولا قبل از زمانی که برای پریودتان در نظر داشتید رخ می دهد. فکر نکنید پریود است و نگران آن هم نباشید، نشانه ی نادرست بودن وضعیت نیست. از این هفته به بعد ممکن است کمی فشار در شکم تان حس کنید و سینه های شما ممکن است کمی حساس تر شوند و حتی کمی بزرگ تر شوند.

بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از لانه گزینی، این توده شروع به آزادسازی هورمون بارداری می کند که به زودی خط روی تست بارداری تان را صورتی یا آبی می کند. جسم زرد (فولیکولی که تخمک را آزاد کرده برای قوت دادن به بارداری، تا زمانی که جفت تشکیل شود، پروژسترون تولید می کند که زمان آن تقریبا ۶ هفته است.

  • خود را در معرض افرادی که دخانیات استعمال می کنند قرار ندهید. تحقیقات داده است که تحت دود قرار گرفتن، می تواند امکان سقط و بارداری خارج از رحم را افزایش دهد، یعنی اگر در منزل یا اطرافیان کسانی هستند که دخانیات مصرف می کنند، بهتر است از آنها فاصله بگیرید و مواظب خودتان و جنین باشید.
  • یوگا؟ مدیتیشن؟ مطالعه؟ خواندن قرآن یا هرچیزی که برای آرامش لازم است انجام بدهید. افرادی که استرس زیادی دارند ممکن است حاملگی آن ها به تاخیربیافتد.

تغذیه در هفته چهارم بارداری

تغذیه در هفته چهارم بارداری

اگر عادت دارید همیشه موقع صبح یک فنجان قهوه بنوشید الان که چهار هفته ازبارداری شما می گذرد باید فکری به حال این وضعیت بکنید. کافئین، نوشیدنی انرژی زای موثری است اما ادرار آور هم هست و باعث می شود که کلسیم و مواد مغذی دیگر مورد نیاز برای بارداری قبل از اینکه جذب بدن شود، از آن خارج شود. یکی دیگر از اثرات کافئین، تحریک کننده بودن آن است که باعث ایجاد نوسان در خلق و خو می شود.

آزمایشات اخیر نشان می دهد که دو فنجان قهوه در روز مناسب است اما مصرف بیشتر آن (حدود ۵ تا ۶ فنجان قهوه در روز) خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

بهتر است همیشه جانب احتیاط را در نظر بگیرید، زمانی که در انتظار بارداری هستید، کافئین را به یک یا دو فنجان کوچک کاهش دهید و یا آن را کاملا کناربگذارید. نگران نباشید در اینجا چند راهکار برای سهولت این کار ارائه شده است.

به خاطرداشته باشید که دلیل شما از انجام این کار چیست. البته از قبل این را می دانید که باید در بارداری کافئین را حذف کنید اما ضرر ندارد که به خودتان یادآوری کنید، با این کار هم به
و هم به جنین سود می رسانید. هر چیزی که راجع به محدود کردن کافئین دوست دارید و به شما کمک می کند را پیدا کنید. به جای نوشابه گازدار از دیدن آب یا آبمیوه خوشحال شوید.

نوشیدنی های انرژی زای سالم تری با ترکیب آب گازدار و پروتئین تهیه کنید، حتی یک فنجان چای حاوی ۴۰ میلی گرم کافئین است. کافئین در نوشیدنی های غیر الکلی، شکلات، بستنی با طعم قهوه نیز به طور پنهان وجود دارد.

اگر بخواهید ۶ فنجان قهوه، را یک روزه کنار بگذارید سیستم بدن شما دچار شوک می شود و احساس خستگی و سردرد می کنید، پس به جای آن برنامه سریع الاجرا، روندی کندتر را در پیش بگیرید. با کم کردن یک فنجان در روز شروع کنید تا زمانی که به ۲ فنجان در روز برسید و با همین روش را ادامه دهید تا زمانی که کاملا حذف شود.

اگر به نظر رسید که این برنامه هم سریع است با همان تعداد فنجان ادامه دهید اما به صورت نصف نصف برای هر فنجان از قهوه بدون کافئین استفاده کنید، نصف دیگر را طبق عادت خودتان درست کنید. با این روش فنجان قهوه شما عاری از کافئین می شود.

بازیابی انرژی به روش قدیمی

کمتر بخورید اما دفعات وعده غذایی را بیشتر کنید. میان وعده ها، انرژی شما را در حد متعادل نگه می دارند، این روش برای زمان بارداری خوب است.

آماده شدن برای ایفای نقش پدری

آماده شدن برای ایفای نقش پدری

هیجان روزشماری برای مثبت شدن آزمایش بارداری همسرتان می تواند بسیار شدید باشد تا جایی که شما درباره ظاهر بچه و یا نحوه ایفای نقش پدری خیال پردازی می کنید.

الان زمانی است که باید ماساژ دادن را یاد بگیرید. تکنیکی که در ماه های آینده از آن استفاده خواهید کرد (مخصوصا زمانی که کمر همسرتان شروع به درد گرفتن می کند). همسرتان را با کمی روغن ماساژ غافلگیر کنید. اما از مدل بی بوی آن استفاده کنید. حس بویایی او الان احتمالا بسیار حساس هست.

یک احتمال دیگر هم وجود دارد که باید حواستان به آن باشد، همسرتان در همه حالتها وساعتها، عمل ماساژ دادن را دوست ندارد. بنابراین همیشه از او بپرسید که آیا می خواهد که شما این کار را انجام دهید یا نه؟ اگر او می گوید نه به یاد داشته باشید که او دست رد به سینه شما نمی زند بلکه دارد به تغییرات ایجاد شده در بدنش واکنش نشان می دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن