مادر و کودک

درهفته 24 بارداری وضعیت جنین و مادر چگونه است؟

اگر لباس راحتی قبلی تان را الآن بیرون می پوشید، به جمع خوش تیپان خوش آمدید! در هفته 24 بارداری تقریبا هر مادر بارداری، وقتی که رحم در حال بزرگ شدنش به هر چیزی که سر راهش باشد فشار بیاورد، نافش بیرون می زند. همه چیز بعد از زایمان طبیعی می شود، گرچه که شکم و نافتان (و بعضی بخشهای دیگر بدن) ممکن است کمی، کشیده شوند. این را به عنوان یک نشان افتخار دیگر که فقط مادرها می توانند داشته باشند، نگاه کنید.

احتمال سندرم تونل کارپال در بارداری

سندرم تونل کارپال در هفته 24
سندرم تونل کارپال

احتمالا بی حسی ناخوشایند مچ و انگشتان دست در هفته 24 به سراغ تان می آید. این سندروم تونل کارپال است. سوزن سوزن شدن و بی حسی آزاردهنده ای که در مچ و انگشتان دست حس می کنید معمولا مربوط به کاری است که حرکات تکراری می طلبد (مثل تایپ کردن)، ولی تونل کارپال به زنان باردار به دلیل دیگری حمله می کند (گرچه کار مکرر قطعا می تواند نقش داشته باشد).

ورم کردن که کاملا در طول بارداری طبیعی است، باعث می شود در طول روز مایعات در انتهاهای پایینی بدنتان جمع شوند که مجددا به بقیه بدن تان (وقتی که دراز می کشید) توزیع می شوند، و این وضعیت به عصبی که از مچ دست تان عبور می کند، فشار می آورد. این باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا درد خفیفی در انگشتان دست یا مچ می شود.

با پرهیز از خوابیدن روی دست ها و نگذاشتن دست ها روی بالشت (بالاتر از سطح تشک) هنگام شب، این وضعیت را بهبود دهید. همچنین تکان دادن دستها و مچ ها ممکن است کمک کند. اگر حرکات مکرر مثل نواختن پیانو یا تایپ انجام می دهید، مکررا به دستان تان استراحت بدهید و دست هایتان را کشش دهید. خوشبختانه وقتی که ورم طبیعی بارداری بعد از زایمان برطرف می شود، سندرم تونل کارپال هم کم می شود.

چگونه کف دست های قرمز و سوزن سوزنی را دربارداری تسکین دهید؟

حتما شنیده اید که بارداری همراه با شماری از نشانه ها و مشکلاتی است، بیشتر آن ها چندان خوشایند نیستند (راستش، هیچ کدام آن ها خوشایند نیستند مگر اینکه رشد سریع موها و ناخن ها و پستان ها را حساب کنید) مثل کف دست هایی که قرمز و سوزن سوزنی می شوند.

سرخی ممکن است به کف پاهای تان هم گسترش یابد (گرچه احتمال کمتری وجود دارد که به آن توجه کنید چرا که دیدن پای تان سخت تر می شود. با این که این یک نشانه ی نسبتا طبیعی است (به خصوص در این زمان از بارداری) حتما راجع به آن به دکترتان بگویید چون احتمال کمی هست که نشانه ی یک عارضه ی نادر بارداری به نام کولستاسیس باشد.

واقعا برای تمام نشانه های بیگانه ای که طی ماه های بارداری تجربه می کنید، می توانید هورمون های بارداری را سرزنش کنید، به خصوص آن پروژسترون مزاحم را، درحالی که سرخی ها خودشان را نشان می دهد، هیچ راهکار مطمئنی وجود ندارد بجز زایمان تا آن زمان از هر چیزی که سرخی ها را سرخ تر کند بپرهیزید، مثل گرمازده شدن، حمام یا دوشهای طولانی و داغ داشتن یا زیادی گرم لباس پوشیدن یا جوراب و یا دستکش های خیلی تنگ.

وضعیت جنین در هفته 24 بارداری

صورت جنین شکل گرفته است، بچه تقریبا 21.5 سانتی متر طول دارد. 680 گرم وزن دارد. به طور پیوسته، مقدار 170 گرم در هر هفته وزن اضافه می کند. بیشتر این وزن بخاطر اندام های در حال رشد او است، استخوان ها، عضلات، و تجمع چربی در بدن بچه. این چهره زیبا( هرچند هنوز خیلی کوچک است) تقریبا به طور کامل شکل گرفته است که با مژه ها و ابروها و موها کامل شده است. موی نوزاد مشکی، بور یا قهوه ای است؟ الآن طره های گیسوی او سفید هستند چون هنوز هیچ پیگمنتی ندارد.

چربی ای که قرار است زیر پوستش قرار بگیرد هم هنوز دیده نمی شود. تا زمانی که آن ذخیره های
چربی ساخته شوند، پوست خیلی حساس بچه هنوز روشن و شفاف می ماند که یعنی اگر از نزدیک نگاهی بیاندازید، می توانید به وضوح تمام اندام ها، استخوان ها و رگهای خونی او را ببینید.

شنوایی جنین در هفته 24 بارداری

تمام صداها توسط بچه ی درون شکم تان شنیده می شوند: بازدم هوا از ریه هایتان (یک نفس عمیق بکشید)، صدای جوشش گاسترین که در معده و روده هایتان ایجاد می شود، صدای شما و همسرتان (که بچه هنگام تولد می تواند تشخیص بدهد) و حتی صداهای خیلی بلند مثل شیپور، صدای سگ با صدای ماشین آتش نشانی.

چند نکته مهم در هفته 24 باداری

  • پزشکتان برای شما بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ یک تست گلوکز (آزمایش قند خون) می نویسد.
  • سطح قند خون تان نشان می دهد که آیا دیابت بارداری دارید یا خیر.
  • گوشت بوقلمون حاوی ویتامینهای B۶ و B۱۲ است. همچنین دارای مواد معدنی مثل روی، سلنیوم، کولین و نیاسین است. ماده های دیگر در گوشت بوقلمون وجود دارد که به آن اسید آمینه تریپتوفان می گوییم و مقادیر زیاد آن موجب خوابی آرام می شود.
  • گوشت بوقلمون سرشار از پروتئین است و به همین دلیل باعث می شود با خوردن مقداری از آن احساس سیری و پری کنید.

دلیل مصرف غذاهای ارگانیک در بارداری

ارگانیک
غذاهای ارگانیک

آیا در دوران بارداری باید رژیم ارگانیک داشته باشید؟ بهتر است ابتدا تعریف دقیق تری از ارگانیک داشته باشیم و اینکه آیا ارزش دارد برای داشتن تغذیه ارگانیک در دوران بارداری هزینه بیشتری بکنیم؟ ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه و چه زمان تغذیه ارگانیک را شروع کنید.

غذاهای ارگانیک گران تر از مواد غذایی معمولی هستند و در واقع ارگانیک یعنی بدون هیچگونه هورمون و مواد افزودنی و طبیعتا شما دوست دارید در این دوره حساس هر کاری بکنید که فرزندتان به بهترین شکل زندگی خود را آغاز کند مثل موضوعات دیگر، از گذشته تا الان بحث درباره تغذیه ارگانیک و مواد غذایی معمولی وجود داشته است هم جوانب مثبت دارد وهم منفی.

طبق تحقیقات، غذاهای ارگانیک خطرات کمتری برای محیط زیست دارد وکمتر در معرض آفت کش ها قرار داشته اند اما نظر قطعی راجع به برتری و داشتن مزیت بیشتر غذای ارگانیک نسبت به غذای معمولی وجود ندارد. این اطلاعات برای آگاهی شماست وبه انتخاب شما بستگی دارد.

ارگانیک به چه معنی است؟

محصولی که بر اساس مجموعه ای از استاندارد ها تولید شده باشد. طبق این استاندارد ها مواد اولیه ارگانیک باید کاشته، جمع آوری و فراوری شوند، به این معنی که:

  • هیچ آفت کشی استفاده نشده باشد.
  • هیچ کود شیمیایی بکار گرفته نشده باشد.
  • از هیچ علف هرزکشی استفاده نشده باشد.
  • از نظر ژنتیکی اصلاح نشده باشد.
  • هورمون یا آنتی بیوتیک استفاده نشده باشد (برای مرغ، گاو)

دلایل در نظر گرفتن غذاهای ارگانیک

تحقیقات در این زمینه هنوز در حال بررسی است اما برخی نتایج حاکی از این است که مصرف غذاهای ارگانیک می تواند در جلوگیری از موارد زیر به شما کمک کند:

آفت کش ها: تحقیقات انجام شده گسترده توسط گروه سلامت محیط زیست نشان داده است که خوردن غذاهای ارگانیک عوارض آفت کش ها را کاهش می دهد. این مطلب با مصرف آفت کش هایی خاص که می تواند بر سلامت مادر و بچه تاثیر طولانی مدت داشته باشد، مرتبط است.

آنتی بیوتیک ها: در رابطه با آنتی بیوتیک هایی که به حیوانات داده می شود و سپس گوشت شان توسط مردم مصرف می شود باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. خطر آنتی بیوتیک این است که با گذشت مدت زمان طولانی، باکتری های معینی در حیوانات نسبت به آنتی بیوتیک مصونیت پیدا می کنند و ما به طور مکرر از گوشت آنها تغذیه می کنیم. اگر افراد از گوشت نامناسب استفاده کنند و توسط این باکتری مقاوم مریض شوند، ممکن است حتی آنتی بیوتیک نتواند آلودگی را درمان کند.

مواد افزودنی: در زمان خرید مواد غذایی آماده و ارگانیک، آنهایی را انتخاب کنید که فاقد رنگ، طعم و مواد نگهدارنده باشند.

فهرستی از مواد غذایی ارگانیک که برای خرید مناسب هستند

دام هایی که از چمن ارگانیک تغذیه کرده اند که مشخص شده علاوه بر این که فاقد آنتی بیوتیک هستند، کالری و چربی کمتری دارند و نسبت به گوشت های معمولی پروتئین بیشتری دارند. تخم مرغ و مرغ ارگانیک که در شرایط طبیعی آزادانه پرورش یافته اند. این نوع مرغ ها کمتر دچار سالمونلا می شوند چون در مکانی تنگ و محدود و پر از آلودگی و بیماری رشد نکرده اند.

نکته هایی برای خرید مواد غذایی ارگانیک

• زمان خرید محصولات ارگانیک دو برابر بیشتر خرید کنید.
• مواد غذایی ارگانیک در فروشگاههای معتبر به فروش می رسد و امروزه در فروشگاه های بزرگ بخشی مجزا برای محصولات ارگانیک وجود دارد.
• به خاطر داشته باشید که ارگانیک لزوما به معنی مغذی نیست. نان سفید ارگانیک همان نان سفید است، حتما برچسب محصولات را بخوانید چون ارزش غذایی مهم تر از ارگانیک بودن است.

خلاصه کلام

زمانی محصولات ارگانیک بخرید که کاربرد داشته باشد اما به یاد داشته باشید که آنچه اهمیت دارد طیف گسترده خرید شما از میوه و سبزیجات است و هرگز این فرضیه را باور نکنید که ارگانیک به معنای کاملا بی خطر است، گرچه در معرض آفت کش نبوده اند اما مواد غذایی ارگانیک می توانند با باکتری آلوده شوند پس فرقی نمی کند مواد غذایی معمولی بخرید یا ارگانیک و در هر دو حالت باید گوشت،ماهی و مرغ را کاملا بپزید و دیگر این که محصولات را پیش از خوردن با دقت بشویید.

توصیه هایی برای پدران

آیا اخیرا متوجه یک خط در نزدیکی ناف همسر خود شده اید؟ به این خط اصطلاحا لینه آنیگرا (Linea Nigra) گفته می شود و در واقع همواره وجود داشته است. اما در حال حاضر و در هفته ۲۲ به بعد بارداری فقط کمی تیره تر بنظر می رسد.

چه چیزی موجب بوجود آمدن آن می شود؟ دلیل این اتفاق هورمون های بارداری است. این هورمون ها که مسئول رخ دادن تغییرات غیر عادی دیگر هم روی پوست همسرتان هستند، موجب تیره تر شدن خط سفیدی می شوند که بین ناف همسر شما و لگن وجود دارد و شما پیش از باردار شدن هرگز متوجه وجود آن نشده بودید.

وقتی که همسر شما باردار هست، این خط سفید تبدیل به خط سیاه می شود. در این زمان پوست همه بدن دارای رنگ های شدیدی می شود (ممکن است متوجه تیره شدن پوست صورت همسرتان نیز شده باشید که با عنوان ماسک بارداری یا Chloasma شناخته می شود). بدین ترتیب یک خط غیر عادی با باردار شدن روی بدن شکل می گیرد.

چیزی که لازم است تا در این باره بدانید نوزاد شما در این زمان در داخل شکم کاملا در راحتی و آرامش است در حالی که خود مادر در بیرون در حال تجربه کردن موارد غیرعادی می باشد، اگر که همسر شما پوستی تیره داشته باشد، احتمال چشمگیرتر بودن لینه آنیگرا بیشتر است. اما هرگز نترسید. این خط فقط چند ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد محو می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن