مادر و کودک

آشنایی با رتینوپاتی نوزادان نارس

رتینوپاتی یا مشکلات شبکیه در نوزادان نارس یکی از نگرانی های سیستم بهداشت و درمان و والدین است که با تشخیص به موقع می توان از مشکلات آتی نوزادتان پیشگیری نمایید. با سایت سیب دون همراه باشید تا با این مشکل نوزادان نارس آشنایی پیدا کرده و روش های درمانی آن را بشناسید.

رتینوپاتی ( مشکلات شبکیه ) در نوزادان نارس( ROP)

رتینوپاتی نارسی یا ار او پی (ROP ) بیماری عروق شبكيه در نوزاد نارس می باشد و به دلیل رشد غیر طبیعی رگ ها خونی در شبکیه نوزادان نارس می تواند به طیف وسیعی از اختلالات بینایی از نقائص قابل اصلاح درحد بینائی تا جدا شدن شبکیه و کوری منجر گردد. این بیماری در اغلب موارد قابل پیشگیری و در صورت انجام معاینات غربالگری و تشخيص به به موقع قابل درمان است. اقدامات درمانی در مراحل اوليه بیماری اثر بخش تر است ولی در مراحل انتهایی بیماری درمان بسیار مشکل و در بعضی موارد غیر ممکن می باشد.

همه نوزادانی که با سن حاملگی کمتر از ۳۴ هفته (۳۳ هفته و ۶ روز یا کمتر) و یا وزن 2000 گرم یا كمتر متولد می شوند، می بایست از نظر رتینوپاتی نارسی معاینه و غربالگری شوند.

سن اولین نوبت معاینه چشم برای تشخیص رتینوپاتی

معاینه چشم برای تشخیص رتینوپاتی

زمان بروز رتینوپاتی نارسی با سن نوزاد ارتباط دارد. مشاهده شده است زمان بروز رتینوپاتی نارسی شدید با سن اصلاح شده ( مجموع سن حاملگی و هفته های پس از تولد) ارتباط بیشتری دارد . یعنی نوزادانی که با سن حاملگی کمتری متولد می شوند، زمان بیشتری طول می کشد تا ابتلا به رتینوپاتی نارسی شدید را نشان دهند. بر همین اساس نوزادان متولد شده با سن حاملگی ۲۷ هفته یا بیشتر، می بایست 4 هفته پس از تولد معاینه و غربالگری شوند. زمان اولین معاینه در نوزادان متولد شده با سن حاملگی کمتر از 27 هفته نیز در جدول زیر آمده است.

جدول سن نوزاد در اولین معاینه رتینوپاتی نارسی

سن حاملگی در زمان تولد ( هفته) زمان اولین معاینه پس از تولد ( هفته / روز)
229 هفته پس از تولد یا 63 روزگی
238 هفته پس از تولد یا 56 روزگی
247 هفته پس از تولد یا 49 روزگی
256 هفته پس از تولد یا 42 روزگی
265 هفته پس از تولد یا 35 روزگی
27 وبیشتر4 هفته پس از تولد یا 28 روزگی

همچنین همه نوزادانی که صرف نظر از سن حاملگی و وزن تولد، مسیر درمانی پیچیده ای را در بخش مراقبت ویژه مانند اکسیژن درمانی و تعویض خون طی کرده، با وضعیت ناپایدار بالینی داشته باشند و یا توسط پزشک مالی در معرض خطر تشخیص داده شوند، می بایست از نظر رتینوپاتی معاینه شوند.

در نوزادان بستری غربالگری بر بالین نوزاد انجام می شود و انجام معاینه و غربالگری پس از ترخیص نوزاد از بیمارستان در مراکز معین و تنها در صورت به همراه داشتن معرفی نامه پزشک صورت می گیرد.

علائم و نشانه های آر . او.پی ROP

از آنجا که نوزاد نمی تواند علائم خود را بگوید والدین، متخصص کودکان و نوزادان و چشم پزشک باید متوجه عوامل خطری که احتمال ای به این بیماری را زیاد می کنند باشند. این عوامل عبارتند از :

  • کم بودن وزن هنگام تولد (۲۰۰۰ گرم یا کمتر)
  • نیاز به اکسیژن در هفته اول پس از تولد
  • وجود مشکلی در سلامتی نوزاد بلافاصله پس از تولد

نمونه معاینه چشم نوزادان

نمونه معاینه چشم نوزادان

این معاینه توسط یک چشم پزشک که در معاینه شبكيه تبحر دارد و در درمانگاه چشم یا در بخش مراقبت ویژه نوزادان انجام می گیرد . در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این عارضه می تواند به اختلالات شدید بینایی و حتی نابینایی منجر شود.

چشم پزشک ابتدا با استفاده از قطره های گشاد کننده، مردمک را باز کرده و سپس با استفاده از افتالموسکوپ شبکیه را می بیند. در حین معاینه پدر یا مادر می توانند کودک را نگه دارند و به معاینه کمک کنند. صرف نظر از اینکه بیمار به درمان نیاز داشته باشد با خبر ، مجددا در فواصلی که چشم پزشک مشخص می کند تحت معاینه دوباره قرار گیرد. معاینات دوره ای برای مشخص کردن اینکه پیشرفت بیماری متوقف شده و به درمان نیاز وجود دارد یا خیر لازمند.

وقتی که عروق چشم کامل شوند و خطر درگیری شبکیه چشم رفع شود، معاینات متوقف می شوند. حتی در این صورت نوزادان نارس بیش از سایر نوزادان در معرض مشکلات بعدی چشم قرار دارند و لازم است در صورت بروز علائم زیر مجددا معاینه بینائی شوند.

کودکانی که در نوزادی به این بیماری مبتلا شده اند باید از نظر علائم زیر که ممکن است نشانه هایی از ابتلا باشند مورد توجه قرار گیرند:

  • نگه داشتن اجسام نزدیک چشم
  • مشكل در دیدن فاصله دور
  • بستن و تنگ کردن یک چشم
  • بی میلی نسبت به استفاده از یک چشم
  • افت ناگهانی دید
  • انحراف چشم

درمان رتینوپاتی

برخی از نوزادانی که بیماری رتینوپاتی آن ها خفیف یا متوسط است، بدون نیاز به درمان بهبود می یابند. اما در صورتی که بیماری نوزاد شدید باشد درمان لازم است. برای جلوگیری از افزایش غیر طبیعی عروق شبكیه بیشتر از لیزر درمانی استفاده می شود. گاهی نیز ممکن است نیاز به تزریق دارو در داخل چشم باشد. این درمان ها معمولا در اتاق عمل انجام شده و ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن