مادر و کودک

چگونه رشد و یادگیری فرزند 8-12 ماهه خود را افزایش دهیم؟

قطعا همه پدر و مادرها دوست دارن فرزندی با هوش و متمایز از دیگران داشته باشند وبه دنبال روش هایی برای افزایش سرعت تکامل و هوش فرزند خود هستند. فرزند 8-12 ماهه خود را رشد دهید و در تکامل روحی آن بکوشید. برای این کار مقاله را با دقت بخوانید.

ما در این مطلب با توجه به پرسشنامه استاندارد جهانی به تمرین هایی برای رشد و یادگیری کودک شما در پنج حیطه ، برقراری ارتباط، حرکات درشت ، حرکات ریز،مهارت حل مساله و شخصی اجتماعی پرداخته ایم. با ما همراه در سیب دون همراه باشید.

تمرین های حیطه برقراری ارتباط فرزند 8-12 ماهه

برقراری ارتباط با فرزند
 1. به کودکتان کمک کنید که یادبگیرد تا دستورها ساده راگوش و اجرا کند. دستورهای ساده ای مثل «مامان بزرگ کو؟»، «دلت را بمال»، یا «پوشکت را بگیر» را امتحان کنید. وقتی کودک به این دستورها پاسخ می دهد یا انجام می دهد، مطمئن باشید که به او این فرصت را داده اید که بفهمد شما به او توجه می کنید. «اوه، مامان بزرگ اونجاست» یا «ممنون که پوشکت گرفتی».
 2. وقتی برای خرید به فروشگاه می روید و کودک همراه شماست، با او در مورد چیزهایی که می بینید صحبت کنید. بگذارید وسایل را بگیرد یا داخل چرخ خرید بگذارد. علامت های داخل فروشگاه را به او نشان دهید و برایش بخوانید. «آن علامت یعنی سیب». «بیا چند تا سیب قرمز قشنگ برداریم».
 3. با تلفن اسباب بازی یا یک تلفن همراه غیرقابل استفاده با کودکتان صحبت کنید. وقتی دو تا تلفن باشد، هر دوی شما می توانید صحبت کنید و کودکتان از اینکه می تواند درست مثل بزرگترها با تلفن صحبت کند لذت می برد.
 4. هنگام خواب، کودکتان را نزدیک خود نگهدارید و با آهنگ آرامی با یکدیگر حرکت کنید کودک شما احتمالا در طول روز، زمان زیادی را به جستجو پرداخته است. حالا زمانی است که نیاز به آغوش گرفتن دارد. این نوع ارتباط با کودک یک حس نزدیکی و صمیمیت را ایجاد می کند.
 5. زمانی که کودک بیدار و هوشیار است، رادیو و تلویزیون را خاموش کنید تا او فقط صدای شما را بشنود. این کار به کودک کمک می کند صدای کلمات را واضح تر بشنود. فقط برای رضایت کودکتان زمزمه کنید و بخوانید. از کودک بپرسید «میتونی صدای پرنده را بشنوی؟» «میتونی صدای ساعت را بشنوی؟».
 6. وقتی کودکتان صدایی مثل «با» در می آورد، آن صدا را تکرار کنید: «بابابا». کودک شما از بازی با صداها و ارتباط کلامی لذت می برد.
 7. وقتی کودکتان کار جدید یا بامزهای انجام می دهد، برایش دست بزنید و بگویید: «آفرین!» کودک این توجه را دوست دارد و احتمالا او هم دست میزند!
 8. هر روز برای کودکتان کتاب بخوانید. او را در آغوش بگیرید، نزدیک خود ببرید و زمان خاصی را برای باهم بودن بگذارید. عکس های کتاب را به او نشان دهید یا از او بخواهید تا چیزی را در تصویر پیدا کند. «پیشی کو؟»

تمرین های حیطه حرکات درشت

 1. چند سکه یا در فلزی اشیای بی مصرف به جای پول را جمع کنید بگذارید کودکتان که حالا می تواند به تنهایی بنشیند، این چیزهای گرد را داخل یک ظرف شفاف بیندازد. سپس ظرف را تکان دهید تا صدای بلندی تولید کند. سپس آنها را بیرون بریزید تا دوباره آن را در بانک ساختگی برگرداند.
 2. وقتی می خواهید کهنه بچه را عوض کنید یا او را برای خواب آماده می کنید، این بازی را با او بکنید. زمانی که او پاهایش را تکان می دهد مطابق با ریتم تکان دادن پاهایش برای او شعری بخوانید. هر وقت این حرکت را متوقف می کند، شما هم خواندن تان را متوقف کنید. زمانی که دوباره شروع کرد، شما هم شروع به خواندن کنید. این تبدیل به بازی بامزه بایست و برو خواهد شد. کودک شما نه تنها به ماهیچه های خود ورزش می دهد، بلکه او به سمت حکم دادن پیش می رود.
 3. اگر کودکتان می خواهد بایستد اسباب بازی های مورد علاقه اش را روی یک میز کوتاه قرار دهید و بگذارید تا برای رسیدن به آنها خودش را بالا بکشد، این تمرینی برایش خواهد بود تا هم بایستد و هم تعادل خود را حفظ کند. همچنین او در مورد نزدیکی یا دوری چیزهایی یاد می گیرد.
 4. یک ظرف پلاستیکی کوچک بردارید، تعدادی سوراخ روی آن ایجاد کنید و بگذارید کودک هنگام حمام آن را با آب پر کند و کمکش کنید تا آن را بالای سرش بگیرد و با همراهی شما باران را خودش تجربه کند.
 5. زمانی که کودک راه رفتن را شروع می کند، می خواهد آن را مرتب تمرین کند. به او نشان دهید که چگونه یک صندلی یا چهار پایه سبک را نگهدارد و در اطراف اتاق بکشد. جعبه های مقوایی نازک ومحکم هم می توانند اسباب بازی های کشیدنی خوبی باشند برای اینکه کودک پشت سر خود آن را بکشد وقتی با کودکتان راه می روید بگذارید یک چیزی را دنبال خودش بکشد.
 6. ملافه ای روی میز یا پشت دوتا صندلی پهن کنید. اجازه دهید کاوشگر کوچکتان به داخل این «تونل» ساخته شده سینه خیز برود. وقتی او دیده نمی شود، صدایش کنید. سپس زمانی که شما را پیدا کرد با هیجان و شادی با او روبرو شوید.

تمرین های حیطه حرکات ریز

تمرین های حیطه حرکات ریز
 1. در یک جعبه مقوایی، اشیایی برای لمس کردن، گرفتن و کوبیدن بگذارید و یک بازی ملموسی را ایجاد کنید. اشیای خوب می تواند یک بطری خالی پلاستیکی کوچک، پارچه مخملی چهار گوش و اسفنج باشد. بگذارید کودک دستش را داخل جعبه کند و چیزی بردارد، درباره چیزی که برداشته، صحبت کنید. این تمرینی برای ماهیچه های کوچک است ولی کمک می کند کودک جنس های مختلف را لمس و بررسی کند.
 2. به کودک کمک کنید دستانش را به سمت همدیگر بیاورد و دست بزند، دستان او را به هم بزنید و زیر پتو پنهان کنید. او از دیدن دستانش که می روند و برمی گردند خوشش می آید.
 3. با یک توپ نرم و کوچک – یا توپی که از جوراب هایی که گلوله شده ساخته اید – با کودکتان بازی کنید، او هنوز نمی تواند که توپ را کامل بگیرد، ولی از این که تلاش می کند که توپ را پرت کند و بعد دوباره آن را بگیرد لذت می برد.
 4. اگر کودکتان دوست دارد کاغذ پاره کند، جعبه یا سبد بزرگی تهیه کنید و داخل آن تعدادی مجلات قدیمی و کاغذ کادو بگذارید. اجازه دهید هر چه می خواهد کاغذ پاره کند. اگر بیشتر دوست دارد تکه های کاغذ را در دهانش بگذارد تا آنها را پاره کند، آن جعبه را کنار بگذارید و دوباره چند هفته بعد این کار را از سر بگیرید.
 5. بیرون از خانه قدم بزنید. کودک تان را تشویق کنید تا سنگها را داخل یک سطل یا پاکت کوچکی جمع کند. شاخه های کوچک و برگها را هم بردارید. با او در مورد رنگ و اندازه آنها صحبت کنید. «ببین – این برگ بزرگ، چقدر قشنگه!» (مراقب چیزهایی که ممکن است به سمت دهانش ببرد، باشید).
 6. تکه های کوچک نان یا بیسکویت ریز شده را در یک ظرف پلاستیکی با درپوش فشاری یا پیچی بگذارید؛ اجازه دهید کودک درش را باز کند. ممکن است شما مجبور شوید به او نشان دهید که چگونه در ظرف را باز کند و نان را بردارد. به زودی او خودش این کار را به تنهایی انجام خواهد داد.
 7. یک روش عالی برای آماده شدن برای خواب این است که کودک را در آغوش بگیرید و کتاب بخوانید. اجازه دهید چند کتاب بردارد و کمک کنید تا ورق بزند. در مورد عکس ها صحبت کنید، و از این زمان خاص لذت ببرید.

تمرین های حیطه حل مساله

 1. مکعب های کوچک یا قاشق را روی میز بزنید یا اسباب بازی ها را به هم بزنید تا صدا تولید شود. با صدای بلند بخوانید، و کمی حرکات موزون انجام دهید. از موزیک لذت ببرید. چند روسری یا پارچه یا دستمال رنگانگ دور هم بپیچید. آنها را داخل لوله ای مقوایی وارد کنید بگذارید کودکتان آن روسری ها را از داخل لوله بیرون بکشید. حالا از او بخواهید دوباره آنها را بداخل لوله برگرداند، آیا می تواند؟
 2. یک ساعت عقربه ای با یک رادیو کوچک را زیر پتو یا بالش پنهان کنید. اجازه دهید کودک گوش را پیدا کند. «میشنوی؟ اون کجاست؟»
 3. وقتی کودک تان در هر دستش یک اسباب بازی دارد، به او اسباب بازی سومی بدهید. ببینید او می تواند راهی برای گرفتن اسباب بازی سوم پیدا کند و هر سه را با هم نگه دارد. اگر الان این کار برای او مشکل است، طی چند هفته بعد دوباره آن را امتحان کنید.
 4. مقداری حبوبات داخل ظرف پلاستیکی شفاف یا بطری پلاستیکی بدون در بریزید. همین طور که کودک مقداری حبوبات داخل ظر تلاش می کند این حبوبات را بیرون بیاورد او بیشتر درباره داخل و خارج یاد می گیرد. راه دیگری برای آموزش داخل و خارج به کودک، تهیه یک جعبه بزرگ است که بتواند چهار دست و پا به آن داخل و از آن خارج شود.
 5. تا حدود ۱۱ ماهگی، حس شوخ طبعی کودک تان شروع به رشد می کند. سعی کنید کار جالبی انجام دهید، مثل نوشیدن از لیوان کودکتان یا وانمود کنید که موقع بیرون رفتن، کفشهای او را می پوشید. او احتمالا قهقهه خواهد زد.
 6. یک اسباب بازی کوچک را زیرفنجان بگذارید. اسباب بازی را زیر فنجان پنهان کنید و بپرسید: «اسباب بازی کو؟» اگر آن را پیدا نکرد، فنجان را بلند کنید و به او جای اسباب بازی را نشان دهید. بگویید: «توپیداش کردی!» این کار را چند مرتبه انجام دهید به زودی او خودش فنجان را بر می دارد و اسباب بازی را پیدا می کند. بعدها فنجان دیگری اضافه کنید. ببینید آیا کودک به خاطر می آورد اسباب بازی زیر کدام فنجان است.

تمرین های حیطه شخصی اجتماعی

 1. وقتی کودک را حمام می کنید به او یک لیف دهید. تشویق کنید خودش را بشوید. بعد از حمام، بگذارید کودک تان با داخل کردن دستها در لباسش، در پوشیدن لباس به شما کمک کند؛ صبور باشید این تمرین مهارتهای کمک به خودش، زمان زیادی می برد.
 2. کودک شما احتمالا از تقلید کردن لذت می برد. به کودک نشان دهید که چطور همراه با شما ادا در بیاورد و او را به این عمل تشویق کنید. با حرکات ساده شروع کنید مثلا روی میز بزنید یا کلاه روی سرتان بگذارید. در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید. بگویید: «نوبت توئه» و ببینید آیا کودکتان همان کار را می کند. اجازه دهید یک بار هم کودک ادا دربیاورد و شما از آن تقلید کنید.
 3. کودک شما ممکن است از تماشای بازی بچه های بزرگتر لذت ببرد. بخصوص زمانی که برادر یا خواهر بزرگتری داشته باشد این کار جالب تر است. اگر در همسایگی تان کودکان همسن او حضور دارند، او از بازی با آنها لذت می برد. در ابتدا، آنها از تماشای یکدیگر لذت می برند، سرانجام آنها یاد می گیرند که با هم بازی کنند.
 4. به کودک خود یک اسفنج مرطوب بدهید و بگذارید میز، صندلی، کف، دیوارها و درها را پاک کند. وقتی شما مشغول آماده کردن شام یا شستن ظرف ها هستید، این کار برایش لذت بخش خواهد بود. به او بگوئید «از اینکه به مامانی کمک کردی ممنونم».
 5. کودک از اینکه خودش غذا بخورد لذت می برد. بگذارید از میان غذاهای ساده ای مثل کلوچه یا تکه های میوه، چیزی را انتخاب کند. او حتی نوشیدن از یک فنجان بزرگ با مختصر کمک شما لذت می برد.
 6. هنگامی که در خانه فرصتی پیدا می کنید یا در حالی که کارهای روزمره تان را انجام می دهید، بایستید و کودک را تشویق کنید تا صورتش را در آینه نگاه کند. شکلک های بامزه در آورید: به او بگویید چقدر بزرگ شده ای“.
 7. زمانی که روی کف اتاق نشستید، توپ کوچکی را به طرف کودک بغلتانید، و بعد از او بخواهید او را دوباره به سمت شما قل دهد. سپس، این کار را کمی سریع تر انجام دهید. این می تواند بازی جالبی همراه با برادر یا خواهر بزرگتر باشد
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن