سلامت پوست و مو

زردی نوزادان و توصیه های خانگی برای درمان بیماری

در هفته اول بعد از تولد، بسیاری از نوزادان به ویژه نوزادان نارس دچار زردی می شوند که اغلب در روز دوم یا سوم زندگی شروع و تا روز دهم برطرف می شود. نباید بترسید زیرا این مساله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

این مساله باعث زردرنگ شدن پوست و چشم ها می شود. این وضعیت، بیماری نیست و معمولا به این علت رخ می دهد که کبد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده است که ماده ای به نام «بیلی روبین» را بشکند.

اگر سطح بیلی روبین به طور غیر معمولی بالا نرود، زردی به فرزند شما آسیب نمی رساند و بیشتر زردی ها، درمان لازم ندارند.

اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حد مشخصی برای سن و وزن او بالاتر رود ممکن است باعث ایجاد عوارض غیر قابل برگشت و جبران ناپذیر در سیستم عصبی مرکزی و مغز وی می گردد لذا پزشک متخصص اطفال در معاینه فرزند شما به دنبال علایم زردی خواهد بود.

ضمن آنکه شما باید در صورت هرگونه تغییر رنگ پوست نوزاد به زردی، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

کدام نوزادان بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این مشکل هستند؟

درمان زردی نوزادان
 • (نوزادان نارس )نوزادانی که زودتر از ۳۷ هفته بارداری متولد شده‌اند.
 • نوزادانی که به میزان کافی شیر مادر دریافت نمی‌کنند.
 • نوزادان متولد شده با وزن کم
 • نوزادانی که مشکلات تنفسی دارند.
 • نوزادانی که گروه خونی‌شان با گروه خونی مادرشان سازگار نیست. کودکانی که نوع خون آن‌ها با مادرنشان سازگار نیست، می‌توانند آنتی بادی‌هایی تولید کنند که بتوانند گلبول‌های قرمز خود را از بین ببرند و باعث افزایش ناگهانی میزان بیلی روبین شوند.
 • نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
 • نوزاد مبتلا به فاوویسم

درمان زردی نوزاد

زردی نوزاد به علت های مختلفی ایجاد می شود. انتخاب روش رفع زردی نوزاد به علت زردی، سطح بیلی روبین و سن نوزاد بستگی دارد.

زردی خفیف به صورت طبیعی از ۱ هفته تا ۱۴روز با دفع تدریجی بیلی روبین توسط بدن از بین می رود.

زردی در نوزادانی که زردی شیردهی دارند با افزایش دفعات شیردهی توسط مادر از بین می رود. اگر شیر مادر به اندازه کافی به نوزاد نرسد پزشک باید برای نوزاد شیر خشک تجویز کند.

برای رفع موارد جدی تر زردی نوزاد، درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن شروع شود.

احتمال تجویز هر یک از موارد زیر توسط پزشک برای درمان زردی نوزاد وجود دارد

مصرف مایعات

از دست رفتن مایعات در بدن باعث افزایش سطح بیلی روبین در خون می شود. درمان کم آبی بدن باعث دفع بیلی روبین از راه ادرار و مدفوع می شود.که در این درمان توصیه می شود مادر مکرر نوزاد راشیربدهدویا اگر شیرخشک مصرف می کند. بطور منظم به نوزاد شیر بدهد.

فتوتراپی

در این روش درمان، نوزاد با لباس کم زیر نورلامپ های خاصی قرار می گیرند.
این نور بیلی روبین داخل خون را به شکلی تبدیل می کند که راحت تر از بدن دفع می شود. در بعضی موارد نیز از پتوی فتوتراپی نیز استفاده می شود.

تعویض خون

این روش درمان فقط در موارد اضطراری و سطوح بالای بیلی روبین انجام می شود. به منظور کاهش هر چه سریع تر سطح بیلی روبین خون نوزاد باید تعویض شود.

ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg)

در این روش ایمونوگلوبین از طریق رگ به نوزادانی که زردی نا هم خوانی گروه خونی دارند و یا مواردی که روشهای دیگر درمان بر آن اثر بخش نبوده است تجویز می شود. IVIg آنتی بادی هایی را که بر روی گلبول های قرمز خون اثر می گذارد را متوقف می کند و نیاز به انتقال خون را کاهش می دهد.

توصیه های خانگی درمان زردی نوزادان

توصیه های خانگی درمان زردی نوزادان
 1. زردی در کودکان شیرمادرخوار، بیشتر دیده می شود. این امر معمولا به این دلیل است که نوزادان شیر مادر خوار چند روز طول می کشد تا به خوبی پستان بگیرند و مکیدن را درست انجام دهند. گذشته از این تولید شیر مادر چند روز طول می کشد که به اندازه نیاز شیر خوار افزایش یابد. دفعه های بیشتر شیردهی باعث تحریک پستان ها برای تولید شیر بیشتر می شود. دفعه های بیشتر شیردهی همچنین می تواند به دفعه های بیشتر اجابت مزاج شیرخوار منجر شود. این دو عامل به پایین نگه داشتن میزان بیلی روبین کمک می کند.
 2. اگر شیردهی به نوزاد برای شما دشوار است، می توانید از یک متخصص در امر شیردهی کمک بگیرید. شیر دادن را متوقف نکنید! شیر مادر بهترین غذا برای شیرخوار است. زردی ممکن است در نوزاد شیر مادر خوار کی پریس نوزاد شیر خشک خوار طول بکشد که مساله مهمی نیست.
 3. در صورت زردی شدید ممکن است پزشک توصیه کند نوزاد را زیر نور آبی قرار دهید (نور درمانی). هر چند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند اما توصیه نمی شود که شما نوزاد را لخت کنید و در معرض نور آفتاب قرار دهید. برای مؤثر بودن این روش، بهتر است که از لامپ های مخصوص نور درمانی استفاده شود. در موقع نور درمانی چشم و الت تناسلی نوزاد را بپوشانید. توصیه می شود در خصوص نور درمانی در بیمارستان یا در منزل با پزشک خود مشورت نمایید.
 4. به نوزاد خود به دفعه های بیشتر شیر دهید. این کار باعث می شود نوزاد شما به دفعه های بیشتری اجابت مزاج داشته باشد و احتمال جذب بیلی روبین از روده کمتر می شود. دادن آب یا آب قند کمکی به کاهش زردی نمی کند بلکه مصرف شیر مادر را نیز کم می کند بنابراین استفاده از آب قند توصیه نمی شود.
 5. خوشبختانه برای کنترل زردی، آزمایشگاه ها معمولا نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین در خون را در کمتر از ۲ ساعت به شما تحویل می دهند. ضمن آنکه دستگاه های اندازه گیری زرد خون گیری در حال حاضر در برخی مراکز درمانی به کار می روند.
 6. از درمان های سنتی وخانگی غیر اصولی زردی مثل دادن شیرخشت و ترنجبین و روغن وغیره به نوزاد خودداری کنید زیرا نه تنها درمان نمی شود بلکه حتی نوزاد را در معرض ابتلا به عفونت های گوارشی و تنفسی قرار می هد.
 7. درصورتی که زردی نوزادبعد از 14 روزگی ادامه داشت حتما یه پزشک مراجعه نمایید. زردی طول کشیده ممکن است یکی از علایم کم کاری مادرزادی تیروییدی باشد پس حتما اگر غربالگری کفپای روز 3تا 5 نوزادان را انجام نداده اید حتما انجام دهید.اگرهم انجام داده اید نتیجه نرمال بوده ممکن است نیاز باشد پزشک برای نوزاد نمونه وریدی درخواست کند.
 8. اگر زردی به شکم وپایین تنه وکف دستان کشیده شده حتما به پزشک مراجعه نمایید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن