بیماری ها

آشنایی با عفونت های کرونا ویروسی و ویروس کرونا 2019

ویروس کرونا ، ویرورس های پلوئومورفیک با RNA تک رشته ای هستند. نام این ویروس ها از ظاهر تاجی شکلشان گرفته شده است. ویروس کرونا انواع گسترده ای از حیوانات را آلوده می کنند.

ویروس کرونا که قبلا شناسایی شده و انسان را آلوده می کردند از دو نوع HCoV-229E وHCoV-OC43 هستند. ویروس کرونا سارس نیز مربوط به گروه دوم است.

31 ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان ، استان هوبای ، کشور چین گزارش شد. در ابتدا براساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند.

بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه ۲۰۲۰ تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص آنفلوانزا فصلی، آنفلوانزا پرندگان، آدنوویروس، کروناویروس سارس، کروناویروس مرس و سایر عوامل بیماریزای دیگر مشخص شد، در ۹ ژانویه ۲۰۲۰ ویروسی به عنوان عامل بیماری در ۱۵ نفر از ۵۹ بیمار بستری اعلام شد که باعث نگرانی زیادی شد: یک کروناویروس جدید که ۷۰٪ قرابت ژنتیکی با سارس دارد و در زیر گونه Sarbecovirus قرار دارد.

در حال حاضر ویروس کرونا را به اختصار Covid-۱۹ نام گذاری کرده اند. در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ اولین مورد فوت ناشی از این ویروس در چین گزارش گردید و گزارش موارد مثبت نیز از کشورهای دیگر مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ و انتقال فرد به فرد به کادر درمانی نیز شرایط را پیچیده تر نمود.

حاصل این همه گیری بزرگ ، پر شدن تخت های بیمارستانی ، خستگی مفرط تیم های درمانی ، کمبود شدید وسایل حفاظت فردی، ابتلا کارکنان بیمارستان، کمبود نیروی انسانی و گسترش بیماری و نگرانی در شهر های مختلف چین و برخی کشور های جهان بود. این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود؛ اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقيق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

همچنین هنوز واکسن و درمان مناسب برای Covid-۱۹ وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی بالا و پرسش از شرح حال سفر و تماس از بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

بیماریهای ناشی از ویروس کرونا

شایعترین بیماری که ویروس کرونا ایجاد می کند ، سرماخوردگی است که 10 تا 35 درصد سرماخوردگی ها را ایجاد می کند. بیماری نسبتا رایج ویروس کرونا تشدید برونشیت مزمن و آسم است و از بیماری های نادر ویروس کرونا پنومونی و ذات الریه است.

ویروس کرونا ، ویروس جدید ۲۰۱۹در اغلب بیماران به شکل یک بیماری تنفسی بدون

حالت بیماری علایم بالینی
بیماری بدون عارضه   توجه شود که بیماران دارای عفونت حاد تنفسی فوقانی بدون عارضه (بدون نشانه های شوک، سپسیس، دهیدراتاسیون و تنگی نفس)، ممكن است گاهی بدون تب، سرفه، گلودرد، احتقان بینی، بی حالی، سردرد یا درد عضلانی باشد. سالمندان و بیماران دارای نقص ایمنی ممکن است با علائم غیر اختصاصی آتیپیک مراجعه نمایند.
پنومونی خفیف   بالغين مبتلا به پنومونی که نشانه های پنومونی شدید را ندارد. کودک مبتلا به پنومونی غیر شدید که دارای سرفه یا دشواری خفیف تنفس به همراه تنفس سریع باشد (بدون نشانه های پنومونی شدید) تنفس سریع: زیر ۲ماه (بیشتر از ۶۰ تنفس در دقیقه)، ۲ ماه تا ۱۱ ماه (بیشتر از ۵۰ تنفس در دقیقه)، یکسالگی تا ۵ سالگی (بیشتر از ۴۰ تنفس در دقیقه)  
پنومونی شدید جوانان و بالغين: تب یا نشانه های بالینی مطرح کننده عفونت تنفسی، به همراه یکی از نشانه ی سرعت تنفس بیشتر از ۳۰ بار در دقیقه، دیسترس تنفسی شدید

عارضه تظاهر می یابد و در برخی بیماران می تواند به شکل عوارض ریوی ( پنومونی خفیف ، پنومونی شدید، نارسایی حاد تنفسی) ، شوک سپتیک و در موارد معدودی منجر به فوت بیمار گردد . اغلب بیماران فوت شده از گروه سالمندان و یا بیماران مبتلا به نقص ایمنی بوده اند . در جدول ذیل حالات مختلف بالینی به صورت خلاصه یاد آوری گردیده است .

علایم ویروس کرونا

علایم ویروس کرونا

همانطورکه گفته شد ویروس کرونا عامل ایجاد بسیاری از سرماخوردگی ها و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی هستند در نتیجه با علایمی چون سرفه ، تب و عطسه ، آبریزش و گرفتگی بینی و ضعف و کسالت و بی اشتهایی و در موارد شدید تر که سلول های تحتانی سیستم تنفسی را درگیر کند تنگی نفس ، دفع خلط ، سرفه های شدید ، کاهش سطح هوشیاری ، افت فشار خون و شوک را به همراه دارد.

در موارد خفیف نیاز به هیچ اقدامی جز توصیه های مربوط به سرماخوردگی ندارد و در موارد شدید باید بیمار به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.

راه های انتقال ویروس کرونا

راه های انتقال ویروس کرونا

راه انتقال ویروس کرونا به سه طریق است :

 • از طریق تماس با قطرات تنفسی سرفه و عطسه
 • تماس مستقیم با دستهای آلوده
 • تماس مستقیم و بدون دستکش با حیوانات وپرندگان و آبزیان

میزان سرایت و کشندگی ویروس کرونا

میزان سرایت پذیری ویروس جدید کرونا از سرخک ، آبله ، فلج‌اطفال ، اوریون ، اچ آی وی ، ویروس سارس و آنفولانزا کمتر است.

هر فرد مبتلا به نوع جدید کرونا به طور میانگین تنها ۱.۴ تا ۲.۵ نفر را به این ویروس مبتلا می‌کند

آموزش به بیماران و خانواده مبتلایان به کرونا

 1. توجه شود که بیمار دارای عفونت حاد تنفسی فوقانی بدون عارضه و با علايم خفيف (بدون نشانه های شوک ، سپسیس ، دهیدراتاسيون و تنگی نفس) ، ممکن است گاهی بدون تب ، سرفه ، گلودرد ، احتقان بینی ، بی حالی، سردرد یا درد عضلانی باشد. سالمندان و بیماران دارای نقص ایمنی ممکن است با علائم غیر اختصاصی آتیپیک مراجعه نمایند. این بیماران دارای علايم خفيف و بدون بیماری های زمینه ای مزمن (گروه پر خطر نظیر بیماران مبتلا به بیماری های قلبی ریوی ، نارسایی کلیوی و بیماران مبتلا به نقص ایمنی در معرض خطر کمتری هستند. بعد از ارزیابی خطر بهداشتی و بالینی ، بیماران مبتلا به علائم خفیف یا بدون علامت که از نظر سطح آگاهی قابل اطمینان و آموزش پذیر می باشند می توانند با رعایت تمامی جوانب احتیاط در منزل تحت مراقبت و درمان قرار گیرند.
 2. بیماران دارای علايم خفيف ( تب خفیف ، سرفه ، ضعف ، آبریزش بینی ، گلو درد) بدون علائم هشدار دهنده مانند تنگی نفس یا مشکل در تنفس ، افزایش ترشح (یعنی خلط یا خونریزی) ، علائم گوارشی مانند تهوع ، استفراغ و یا اسهال و بدون تغییر در وضعیت روانی (یعنی گیجی ، بی حالی) و بدون وجود شرایط مزمن (مانند بیماری های ریه یا قلب ، نارسایی کلیوی و یا شرایط نقص ایمنی بدن که فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می دهد) می تواند در محیط خانه مورد مراقبت قرار گیرند که همان اصول مراقبت در محیط خانه در مورد این بیماران بایستی اعمال گردد.
 3. بیمار را در یک اتاق جداگانه و با تهویه مناسب قرار دهید
 4. محدودیت ارتباط و تماس بیمار با افراد دیگر، به طور ایده آل یک نفر که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی است (به عنوان مثال ترجیحا از گروه های پرخطر مانند سالمندان نباشد) برای مراقبت از بیمار اختصاص داده شود.
 5. اعضای خانواده باید از تردد به اتاق بستری بیمار خودداری نمایند و در شرایط ناچاری از اشتراک فضای روزانه ، بیمار باید بهداشت تنفسی را رعایت نموده و از سایر افراد خانوار فاصله حداقل ۱ متر را حفظ کند (مثلا خوابیدن در یک تخت جداگانه) و یک استثنا ممكن است برای یک مادر شیرده در نظر گرفته شود. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش ناچیز شیرمادر در انتقال ویروس های دستگاه تنفسی ، مادر می تواند به شیردهی ادامه دهد. مادر هنگام نزدیک شدن به کودک باید از ماسک استفاده نماید و قبل از تماس با کودک ، رعایت دقیق بهداشت دست را انجام دهد.
 6. تردد و جابجایی بیمار محدود باشد و فضای مشترک را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که فضاهای مشترک (به عنوان مثال آشپزخانه ، حمام) به خوبی تهویه می گردند (به عنوان مثال پنجره ها را باز نگه دارید).
 7. فرد مراقبت کننده از بیمار مبتلا به ویروس کرونا زمانی که با فرد بیمار در یک اتاق قرار دارد باید از ماسک معمولی استفاده نماید و دقت کند که به طورمناسب صورت را بپوشاند. در حین استفاده، ماسک نباید لمس شود یا دستکاری شود. اگر ماسک فرد مراقبت کننده ، با ترشحات تنفسی و سرفه بیمار آلوده گردد ، باید فورا تعویض شود. ماسک بعد از پایان استفاده ، با شرایط بهداشتی به طور مناسب جمع آوری و دفع گردد و بهداشت دست بعد از برداشتن ماسک انجام گیرد. بهداشت دست را فورا به دنبال تماس با افراد بیمار یا محیط اطراف آنها انجام دهید. شستن دست ها نیز می تواند قبل و بعد از تهیه غذا ، قبل و بعد از خوردن غذا ، بعد از استفاده از توالت و هر زمان که دستها کثیف به نظر می رسند انجام شود. می توان از الكل ۷۰٪ نیز استفاده کرد. شستن دست ها را با استفاده از صابون و آب با دقت و صحیح باید انجام داد . قبل از توصیه برای استفاده از الكل برای ضدعفونی در کاربرد خانگی ، توجهات لازم مربوط به ایمنی باید رعایت گردد. (مانند احتراق و خطرات ناشی از آتش سوزی)
 8. هنگام استفاده از آب و صابون، از حوله های کاغذی یکبار مصرف استفاده شود. باید دستها خشک گردد. اگر حوله کاغذی در دسترس نیست از حوله های پارچه ای اختصاصی استفاده کنید اما حتما بعد از خیس شدن آنها را جایگزین کنید. بهداشت تنفسی باید در همه اوقات به ویژه در خصوص افراد بیمار انجام شود. بهداشت تنفسی بصورت پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه یا عطسه ، با استفاده از ماسک های طبی، ماسک های پارچه ای و امثالهم انجام می شود که به دنبال آن بهداشت دست نیز باید رعایت گردد.
 9. مواد مورد استفاده قرار گرفته برای پوشاندن دهان و بینی بعد از استفاده به روش مناسب جمع آوری و دفع گردد و یا به روش مناسب شسته شود (به عنوان مثال، دستمال ها با استفاده از صابون معمولی یا مواد شوینده و آب شسته شود)
 10. از تماس مستقیم با مایعات بدن ، به خصوص ترشحات دهان یا تنفس و مدفوع خودداری کنید. از دستکش یکبار مصرف برای مراقبت از بهداشت دست و ماسک برای بهداشت دهان یا تنفس، هنگام جابجایی مدفوع ، ادرار و پسماند استفاده کنید. بهداشت دست را قبل و حتی بعد از برداشتن دستکش انجام دهید.
 11. دستکش ها ، حوله ها ، ماسک ها و سایر پسماندهای تولید شده توسط بیمار ، یا در حین انجام فرایند مراقبت از بیمار ، قبل از دفع با سایر پسماندهای خانگی باید در یک ظرف دربدار در اتاق بیمار جمع آوری گردند.
 12. رعایت بهداشت فردی ضروریست و بایستی استفاده از ظروف غذایی مشترک ، سیگار مشترک (به منظور اجتناب از آلودگی باترشحات دهانی فرد بیمار) ، حوله و یا ملحفه های مشترک خودداری شود.
 13. شستشوی ظروف غذایی بیمار با آب و مایع ظرفشوئی توصیه می شود.
 14. به طور روزانه سطوح مورد تماس بیمار با محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱٪) گند زدایی شود.
 15. توالت و روشویی مورد استفاده بیمار مبتلا به ویروس کرونا روزانه با محلول ضد عفونی وایتکس رقیق (۱٪) گند زدایی شود
 16. البسه ، حوله و ملحفه های مورد استفاده بیمار با استفاده از ماشین لباسشویی در آب ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شود. به دلیل احتمال ایجاد ذرات ریز آلوده کننده ، از تکاندن البسه و ملحفه های بیمار خودداری شود.
 17. توصیه به پیگیری درمان و مراجعه مجدد بیمار در صورت بروز علائم هشدار
 18. اگر یکی از اعضای خانواده علائم عفونت حاد تنفسی از جمله تب ، سرفه ، گلو درد و تنفس دشوار را تجربه کرد ، بلافاصله به مراکز بهداشت و درمان اطلاع داده شود.

توصیه های خود مراقبتی سازمان جهانی بهداشت در برابر ویروس کرونا

 1. به طور مکرر دستان خود را با آب و صابون خوب بشویید و از ضد عفونی کننده های الکلی برای ضد عفونی دستها استفاده کنید.
 2. هنگام سرفه و عطسه ، دهان و بینی خود را با آرنج خمیده یا دستمال کاغذی بپوشانید و بلافاصله دستمال را درون سطل دربسته ریخته و دستان خود را با آب و صابون تمیز کنید. پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کنید. اگر در دستان خود عطسه یا سرفه کنید ، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.
 3. حفظ حداقل 1 متر (3 فوت) فاصله بین خود و افراد دیگر ، به ویژه افرادی که سرفه می کنند ، عطسه می کنند و تب دارند.
 4. زیرا وقتی شخصی که به یک بیماری تنفسی آلوده است ، مانند ویروس کرونا جدید ( Covid-۱۹ ) با سرفه یا عطسه ، قطرات کوچک حاوی ویروس را منتشر می کند و تماس خیلی نزدیک ، می تواند ویروس را به شما منتقل کند.
 5. از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.
 6. زیرا دستان شما بسیاری از سطوح آلوده به ویروس را لمس می کند. اگر با دستان آلوده چشم ، بینی یا دهان خود را لمس کنید ، می توانید ویروس را از دستانتان به خودتان انتقال دهید.
 7. اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید ، که در آن ویروس گزارش شده است یا در صورتی که با کسی که از چین سفر کرده است و دارای علائم تنفسی بوده است تماس داشته اید ، به پزشک مراجعه نمایید. زیرا ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، می تواند Covid-۱۹ باشد.
 8. اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به چین نداشته اید بهداشت اساسی تنفس و دست ها را با دقت رعایت نموده و در صورت امکان در خانه بمانید.
 9. به عنوان یک احتیاط عمومی ، هنگام بازدید از بازارهای زنده حیوانات یا بازار محصولات حیوانات ، اقدامات بهداشتی عمومی زیر را انجام دهید.
 10. از شستن منظم دست ها با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید .
 11. از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید .
 12. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال ، گربه های ولگرد و سگ ، جوندگان ، پرندگان ، خفاش ها) به شدت جلوگیری کنید.
 13. از مصرف محصولات حیوانی خام یا نیم پز خود داری کنید.
 14. از مسافرت های غیر ضروری به کشور هایی که موارد مثبت آن گزارش شده اجتناب کنید.
 15. از ماسک های تنفسی فیلتردار n95 استفاده کنید.

درمان ویروس کرونا

درمان ویروس کرونا

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت تاکنون هیچ درمان اختصاصی و قطعی برای ویروس کرونا جدید و کرونا های دیگر کشف نشده و درمان حمایتی و داروهای ویروسی ، غیر اختصاصی است. با این حال بررسی های اخیر نشان می دهند که ترکیب داروی ضد ویروس ریباویرین با اینترفرون آلفا 2-b می تواند از تکثیر ویروس در سلول های آلوده در محیط کشت سلولی جلوگیری نماید ، و این امیدی برای درمان این بیماران محکوم به مرگ می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن