بیماری ها

علائم و درمان خانگی بیماری آبله مرغان یا بیماری زونا

آبله مرغان یک بیماری حاد و به شدت واگیردار است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد و بصورت دانه های آبدار سرخ رنگ همراه تب ، درد عضلانی وکوفتگی بدن بروزمی کند. این بیماری بیش از همه در کودکان زیر ده سال روی می دهد ویک بار ابتلای به آبله مرغان ایمنی پایدار ایجاد می نماید و گرفتار شدن مجدد به آن نادر است.

در شیرخوران پادتن های اکتسابی از مادر در ماه های نخست زندگی آنها را از ابتلا به آبله مرغان محافظت می کند.

دوره نهفتگی ویروس زونا در بدن

دوره نهفتگی ویروس زونا در بدن

این ویروس می تواند به طور متوسط 14تا 16 روز در بدن به صورت پنهان باشد وطی دامنه 7 تا 21 روزه علایم بروز کند.

آبله مرغان چگونه به دیگران منتقل می شود؟

آبله مرغان از راه تماس مستقیم، ریز قطره ها یا به صورت هوابرد بین اشخاص منتقل می شود. راه دیگر انتقال از طریق وسایل آلوده به آب دانه های آبله مرغان است چون ویروس در دانه های آبدار آبله مرغان وجود دارد. و با خاراندن و کندن دانه ها و تماس با سطوح می توان بیماری را به دیگران انتقال داد.

مراحل بیماری آبله مرغان در بدن

طیف بالینی آبله مرغان از اشکال خفیف تا اشکال سخت( تب دار با دانه های پراکنده) می باشد. در بخش بزرگی از بیماران بیماری به صورت خفیف و غیر مشخص در می آید. سیر بالینی آبله مرغان را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

الف- مرحله پیش از بروز دانه ها

در این مرحله بیماری ناگهانی و با تب خفیف یا متوسط ، درد پشت، لرز و کوفتگی بدن شروع می شود ودوره بسیار کوتاه است ونزدیک به 24 ساعت طول می کشد ،اما در بزرگسالان این دوره طولانی تر و شدید تر بروز می کند. وممکن است 2تا 3 روز طول بکشد.

ب- مرحله بروز دانه ها

در مدت 24 تا 48 ساعت پس از آغاز تب دانه های مشخص بیماری پدیدار می شوند. در اشکال خفیف بیماری ممکن است دانه ها نخستین نشانه هایی باشند که به چشم می خورند.

عوارض جانبی آبله مرغان یا زونا

عوارض جانبی آبله مرغان یا زونا

این بیماری برای کودکان خفیف است ولی در بزرگسالان و بیمارانی که نقص وضعف ایمنی دارند می تواند شدید و حتی کشنده باشد. این بیماری می تواند عوارضی چون سینه پهلو وآنسفالیت وعفونت های باکتریای پوستی را به همراه داشته باشد.

ابتلا به آبله مرغان در زنان بارداری که قبلا سابقه ابتلا به آبله مرغان نداشته اند باعث نقص های مادرزادی جنین می شود.

چگونه آبله مرغان را درمان کنیم و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

همانطورکه گفته شد این بیماری عمدتا بصورت خفیف بروز می کند ونیاز به درمان دارویی و پزشک ندارد.درصورت خفیف بودن علایم مثل کم وپراکنده بودن دان ها و تب خفیف وکم نشدن اشتها و نداشتن تهوع نیازی برای مراجعه به پزشک نیست و بهتر است بیمار درخانه استراحت نموده و تب و درد با استامینوفن کنترل شود و بیمار مرتب مایعات مصرف کند .

و میوه وسبزیجات تازه های که حاوی ویتامین سیو ا هستند همچون هویج بیشتر استفاده کند تا بدن دچار کم آبی نشود ، از لباس های نخی وخنک استفاده کند ، مرتبا حمام و دوش آب ولرم بگیرد و از کندن و خاراندن دانه ها نیز خودداری کند.

اما در سنین بالای 15 سال وکسانی که نقص ایمنی دارند و یا زنان باردار و در کسانی که شدت دانه ها بسیار زیاد بوده و با تب 39 درجه ولرز ،تهوع ، بی اشتهایی وبدن درد شدید،بی نظمی ضربان قلب وسرگیجه ،تنگی نفس وسرفه همراه هست بهتر است در 24 تا 48 ساعت اول با پزشکتان مشورت کنید ودارو مصرف کنید.

چه کسانی در معرض بالای خطر ابتلا به عوارض ناشی از آبله مرغان قرار دارند

 1. نوزادانی که مادران آنها هرگز از واکسن آبله مرغان استفاده نکرده اند و به ویروس آن دچار نشده اند.
 2. زنان بارداری که تا به حال آبله مرغان نگرفته اند .
 3. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 4. افرادی که از دارو های شیمی درمانی استفاده میکنند .
 5. افرادی که داروهای استروئیدی مصرف میکنند.
 6. افرادی که مواد مخدر استفاده میکنند.

بزرگسالان واکسینه نشده که هرگز آبله مرغان نداشتند اما در معرض خطر قرار دارند:

 1. این افراد شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی, معلمان, کارکنان مراقبت های کودک, مسافران بین المللی، پرسنل نظامی، بزرگسالان که با کودکان کم سن و سال زندگی می کنند، می باشند. بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشتند، معممولا باید 2 دوز واکسن دریافت کنند که چهار تا هشت هفته باهم فاصله دارند.
 2. اگر به خاطر ندارید که آیا آبله مرغان یا واکسن اش را گرفتید یا خیر, تست خون می تواند ایمنی شما را تعیین کند.
 3. اگر آبله مرغان داشتید, نیازی به واکسنش ندارید.
 4. یکبار گرفتن آبله مرغان معمولا ً فرد را ایمن می سازد.
 5. گرفتن آبله مرغان ممکن است بیش از یک بار اتفاق افتد، اما رایج نیست.
 6. با این حال , اگر بیشتر از 60 سال دارید، با پزشک خود درباره برنامه واکسن صحبت کنید.

اگر بزرگسالی هستید که تا کنون به این بیماری مبتلا نشده یا نسبت به آن واکسینه نشده اید و یا خانمی هستید که قصد بارداری دارید و نسبت به بیماری ایمنی ندارید بهتر است هرچه زودتر برای واکسن آن اقدام کنید تا درصورتیکه فرزندانتان مبتلا شدند ایمن باشید زیرا این بیماری در بزرگسالان شدید تر بروز می کند. و در دوران بارداری باعث نقص مادرزادی جنین می شود.

راه پیشگیری از بیماری آبله مرغان

راه پیشگیری از بیماری آبله مرغان

بهترین راه پیشگیری از ابتلابه آبله مرغان واکسیناسیون است.درحال حاضر واکسن آبله مرغان ساخته شده و بسیار موثر است اما متاسفانه هنوز در برنامه واکسیناسیون کشوری ادغام نشده ولی فرد می تواند به صورت شخصی و با دستور پزشک واکسن را از مراکز خصوصی دریافت نماید. حداقل سن تزریق این واکسن از 12 ماهگی می باشد.

این واکسن را می توان با واکسن سرخک، اوریون، سرخجه دریافت کرد، اما برای کودکان بین سنین 12 تا 23 ماه, این ترکیب ممکن است خطر تب و بیماری را افزایش دهد.

بچه های بین 7 تا 12 سال که واکسینه نشده اند باید دو دوز واکسن آبله را دریافت کنند که حداقل سه ماه از هم فاصله داشته باشد.

کودکان 13 سال به بالا که واکسینه نشده اند نیز باید دو دوز واکسن دریافت کنند که حداقل چهار هفته از هم فاصله داشته باشند.

واکسن آبله مرغان برای چه کسانی خطرناک است:

 • زنان باردار
 • افرادی که نقص ایمنی دارند
 • کسانی که به آنتی بیوتیک و ژلاتین حساسیت دارند.

درمان های خانگی آبله مرغان

در مرحله اول باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا بیمار شروع به کندن دانه ها نکند زیرا باعث برجای ماندن جای دانه ها بعد از خشکی وبهبود می شود.برای این کار باید روش هایی برای پرت کردن حواس مثل بازی با کودک واستفاده از دستکش برای دستان کودک و کوتاه کردن ناخن ها را به کار گرفت.

حمام جوش شیرین

کمی آب ولرم را در وان بریزید و نصف فنجان جوش شیرین به آن اضافه کنید و بدن خود را با این محلول کاملا خیس کنید.و بعد بدن را با حوله نرم خشک کنی دو روزی یک بار این فرایند را تا خشک شدن دانه ها انجام دهید.

حمام با سرکه قهوه ای:

وان حام را با اب پرکرده و نصف لیوان اب سرکه در آن بریزید وچند دقیقه کل بدن رادر آن خیس کنید وسپس با یکه حوله نرم بدن راخشک نمایید.

حمام با روغن اسطوخدوس و بابونه:

چند قطره روغن اسطوخدوس و بابونه را در وان آب بریزید وبه مدت ده دقیقه بدن را با آن خیس کنید.

درمان با عسل:

روزی دوبار مقداری عسل را با انگشتان خود روی دانه های آبله مرغان بمالید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

درمان با برگ ریحان:

برگه های تازه ریحان را در یک قابلمه با کمی آب حرارت دهید .وقتی آب جوشید، برگ ها را بردارید این محلول را برای چند دقیقه آرام بجوشانید. سپس، حرارت را خاموش کنید و بگذارید به مدت 10 دقیقه بماند. برای چند دقیقه در یخچال بگذارید و سپس یک حوله تمیز در مخلوط بگذارید و بر روی مناطق دانه زده بگذارید. این درمان را هر روز یک بار انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن