دانش خانواده

عوامل موثر بر باروری و ناباروری زوجین

عوامل متعددی وجود دارد که برباروری زوجین تاثیر می گذاردو باعث ناباروری می شود. برخی از این عوامل شامل:سن،مصرفدخانیات، فشارروحی،وزن بالا یا خیلی پایین، ورزش سنگین، مصرف الکل، تعداد تخمک های موجود در تخمدان ها، بیماری ها و شرایط زمینه ای است.

دراینجا به توضیح برخی از عوامل که شما را مستعدد ناباروری می کنند می پردازیم.

سن

سن

با بالا رفتن سن خانم باردار شدن دشوار می گردد. شایان ذکر است که سن مناسب بارداری ۱۸ تا ۳۵ سالگی است . بارداری خانم ها به دلایل مختلف ممکن است تا ۳۰ و حتی ۴۰ سالگی به تاخیر بیفتد. این رخداد یکی از دلایل افزایش شیوع ناباروری است.

بنابراین بهتر است با توجه به مناسب ترین زمان بارداری زمان ازدواج و تولید اولین فرزند خود را به تاخیر نیاندازید.

سیگار

کشیدن سیگار اثر منفی زیادی بر سلامت باروری دارد. مدت زمان لازم برای باردار شدن یک خانم س یگاری دو برابر یک خانم غیرسیگاری است.

سیگار احتمال سقط خود به خودی و دیگر عوارض بارداری از جمله زایمان زودرس، تاخیر رشد داخل رحمی جنین، مشکلات سلامت شیرخواران و سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن مردان و زنان (هر دو) اثر قابل توجهی روی باردار شدن خانم دارد.

همچنین سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد. این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی مکررا در معرض دود سیگار قرار دارد (دود دست دوم سیگار)، نیز ایجاد می شود.

بنابراین در صورتی که سیگاری هستید برای ترک کردن آن با پزشک مشورت نمایید.

وزن و باروری

وزن بر باروری موثر است. تخمک گذاری در خانم هایی که وزن خیلی زیاد یا وزن خیلی کم دارند نامنظم بوده و این افراد ممکن است با مشکل عدم تخمک گذاری روبه رو شوند اگر وزن خیلی کمی دارید به خاطر داشته باشید که ۲/ ۵ تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن در خانم های با وزن خیلی کم و دارای مشکل تخمک گذاری، ممکن است منجر به تخمک گذاری طبیعی شود.

چاقی می تواند اثر قابل توجهی بر باروری داشته باشد. بیماری تخمدان پلی کیستیک در برخی خانم ها منجر به ناباروری می شود. چاقی باعث دوره های نامنظم قاعدگی، افزایش احتمال ناباروری، افزایش خطر جراحی های ناباروری، افزایش خطر سقط خودبه خودی و کاهش موفقیت درمان های ناباروری خواهد شد.

همچنین چاقی افزایش خطر عوارض بارداری شامل: افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری، وزن زیاد نوزاد در هنگام تولد و سزارین را در پی خواهد داشت.

در صورتی که چاق هستید بدانید که :کاهش متعادل ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن ممکن است میزان تخمک گذاری و بارداری را به صور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.

تغذیه نامناسب و ناباروری

تغذیه نامناسب و ناباروری

معمولا زمانی که زوجین تمایل به بارداری دارند نیاز به رژیم غذایی خاصی ندارند، مگر اینکه پزشک برای باردار شدن رژیم غذایی خاصی را تجویز نماید. رژیم غذایی متعادل ترکیبی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد.

غذاهای دریایی همواره یکی از منابع بسیار مناسب و غنی برای تغذیه به شمار می آیند، اما در هنگام استفاده از این غذاها باید از آلوده نبودن آنها اطمینان حاصل نمود. لازم است که خانم ها استفاده از کافیین را کاهش دهند. این ماده در قهوه، چای، شکلات و شیر شکلات دیده می شود.

ورزش

ورزش احساس خوبی ایجاد می کند، خواب را بهبود می بخشد، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، به کنترل وزن کمک کرده و بیماری های مزمن مانند حملات قلبی، سکته های مغزی، بیماری قند و برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

به یاد داشته باشید: چهار جلسه ورزش در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه می تواند وزن را در محدوده خاص نگه داشته و باروری را به حداکثر برساند.

با توجه به اینکه ورزش های خیلی شدید و بدنسازی در فرایند تخمک گذاری در خانم ها و تولید اسپرم در مردان مداخله می کند، باید از آن پرهیز نمود. روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی تند برای بهره مندی از تمام فواید ورزش کافی است.

داروهای محرک و مکمل ها

مواد محرکی مانند ماری جوانا و کوکایین روی باروری زنان و مردان (هر دو) اثرات نامطلوب دارند. همچنین این مواد روی سلامت جنین اثر می گذارند.

اثرات غیر طبیعی برخی از مکمل ها که در بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند، روی تولید اسپرم سالم به طور قابل ملاحظه ای دیده می شود. این مواد ممکن است روی تولید هورمون زنانه و مردانه نیز تاثیر داشته باشند.

بدنسازی و استفاده از استرویید یا تستوسترون، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، مواد آلاینده و دمای بالا می تواند تاثیر منفی در تولید و کیفیت اسپرم داشته باشد. بنابراین به منظور بهبود باروری از مصرف داروهای محرک و مکمل ها خودداری نموده و از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آلاینده ها خودداری نمایید.

کاهش هورمون مردانه با افزایش سن

به طور طبیعی در مردان با افزایش سن هورمون مردانه به تدریج کم می شود. به دنبال آن در بعضی از مردان کاهش میل و قدرت جنسی، خستگی، بی قراری، کم شدن قدرت عضلات و پوکی استخوان نیز ممکن است دیده شود. این علایم به کندی ایجاد می شوند و در همه مردان نیز به یک شدت نیستند.

کاهش میل و قدرت جنسی می تواند در رابطه زناشویی تاثیر بگذارد. اگر این کاهش ناگهانی بود و یا موجب نارضایتی ش ما و یا همسرتان شد، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان متخصص مجاری ادراری و روانپزشکان می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اگر چه پوکی استخوان در مردان به شدت پوکی استخوان در زنان نیست ولی لازم است که مردان نیز توصیه های گفته شده برای پوکی استخوان را به کار ببرند.

باروری مردان

از رانندگی طولانی مدت با وسایل نقلیه سنگین خودداری نمایید. اگر شغل تان به گونه ای است که باید به مدت طولانی در جایی بنشینید، در محل کار و محل نشستن باید جریان هوا برقرار باشد.

کار و نشستن طولانی مدت به شکلی که سبب گرم شدن بیضه ها شود، سبب آسیب به بافت بیضه خواهد شد.

با توجه به اینکه برخی از داروها می توانند تاثیر منفی در تولید اسپرم داشته باشند، لازم است آقایان در سنین باروری پیش از مصرف خودسرانه هر دارویی با پزشک مشورت کنند.

به یاد داشته باشید حمام داغ طولانی مدت، سونا، وان داغ، استفاده از لپ تاپ و لباس زیر تنگ ممکن است تولید اسپرم سالم را با مشکل مواجه سازد.

استرس

استرس در ناباروری

ناباروری سبب ایجاد استرس می شود. باید به خاطر داشت نمی توان همه فشارهای روحی را حذف نمود اما می توان زمانی را برای آرامش اختصاص داد. افراد در هر شغل و مسوولیتی باید زمانی را برای زندگی خود اختصاص دهند.

مطالعه، قدم زدن، شعبادت، گوش دادن به موزیک ملایم، صحبت و تبادل پیام با دوستان از راه های دستیابی به آرامش است.

آلودگی محیطی و ناباروری

سیگار، گازوئیل، بخار ناشی از رنگ ها و اگزوز اتومبیل مواد آلوده کننده هستند. خانم هایی که هنوز باردار نشده اند هم تحت تاثیر آلودگی محیطی قرار می گیرند.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار زمان انتظار برای باردار شدن را افزایش داده و افزایش احتمال جهش در سلول تخم را نیز می تواند به دنبال داشته باشد.

مردان نیز باید نگران هوایی که تنفس می نمایند باشند. فلزات سنگین موجود در دود اگزوز وسایل نقلیه سبب کاهش کیفیت اسپرم خواهد شد.

سفید کننده های حاوی کلر

اغلب موادی که برای سفید کردن لباس ها و سطوح در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، کلر دارند. سفید کننده های کلردار برای سلامت انسان مضر هستند و سبب آلودگی محیطی نیز می شوند.

با توجه به تاثیر سفید کننده های حاوی کلر بر سلامت، نباید برای تمیز نمودن لباس زیر از آنها استفاده کرد چون تاثیر قابل ملاحظه ای بر سلامت داشته و باعث صدمه به محیط نیز خواهند گردید.

خانم هایی که از مواد سفید کننده به طور مکرر استفاده می کنند، بیشتر در معرض مشکل ناباروری و مخاطرات دیگر قرار می گیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن