سلامت پوست و مو

غذای کمکی شیرخوار در ماه های نهم و دهم

در ماه نهم و دهم، دستگاه گوارش شیرخوار تكامل بیشتری یافته و می توان تنوع بیشتری در برنامه غذایی او ایجاد نمود. بنابراین می توان در برنامه غذایی کودکان از غذاهایی با غلظت بیشتر مانند حلیم و پلو نیز استفاده نمود. در این سنین هنوزغذای اصلی شیرخوار، شیرمادر است و فاصله بین شروع دو ماده غذایی جدید باید حداقل 3 روز باشد.

توصیه های لازم برای تغذیه کمکی ماه نهم و دهم

غذای کمکی شیرخوار در ماه نهم
 1. تعداد دفعات تغذیه شیرخوار در این سنین ۳ تا ۴ وعده در روز است و در صورت تمایل شیرخوار، یک تا دو میان وعده نیز می توان به آن اضافه نمود. مقدار غذای شیرخوار بستگی به میل شیرخوار و میزان شیر دریافتی او دارد.
 2. در این زمان، شیرخوار تمایل زیادی نشان می دهد که به طور فعال در غذا خوردن شرکت کند، بنابراین باید به او اجازه داد که دست یا قاشق خود را تا حدی وارد غذا کند.
 3. با احتياط فراوان می توان تکه هایی از مواد غذایی نرم را به دست او داد تا خود در دهان برده، آرام آرام آن را بخورد، البته اطرافیان باید از نزدیک مراقب وی باشند تا مواد غذایی وارد دستگاه تنفس او نشده و باعث خفگی نگردد. همچنین کودکان دوست دارند مایعات را با استفاده از هر دو دست خود بردارند بنابراین بهتر است از لیوان های دسته دار نشکن استفاده شود.
 4. در این سنین می توان روزانه دو نوع میوه به شیرخوار داد، بهتر است یک نوع آن از میوه جات زرد رنگ (مانند زرد آلو یا برگه آن باشد که بیشتر حاوی ویتامین A هستند و نوع دیگر از میوه های دارای ویتامین C مانند مرکبات باشد.
 5. در این سنین کودک می تواند به خوبی بنشیند و در ضمن احساس استقلال می کند و مایل است در کارها مشارکت داشته باشد، می توان بیش از قبل او را در غذا خوردن شرکت داد.
 6. با توجه به روند تکامل سریع شیرخوار، بهتر است شکل غذای او را متنوع تر نمودو سعی شود غذاهای او به شکل های ساده مختلف که برای او دلپذیرتر است تزئین شود.
 7. در این زمان می توان نان، بیسکوئیت ساده و ماکارونی پخته و نرم شده را به برنامه غذایی شیرخوار اضافه نمود. نان ماده غذایی مفیدی است که بیشتر شیرخواران آن را دوست دارند، علاوه برآن، مصرف این مواد سبب افزایش مهارتهای تغذیه ای و تکاملی شیرخوار می گردد. میتوان تکه هایی از نان ( ترجیحا نان سنگک) را به دست کودک داد ولی باید او را تحت نظر داشت تا تکه های بزرگ نان را نبلعد.
 8. مصرف سایر حبوبات ( به جز نخود و لپه) در این ماهها شروع می شود. مصرف حبوبات به دلیل ارزش غذایی آن بسیار مفید است زیرا حبوبات منبع خوب پروتئین محسوب می گردند.

گرفتن نفخ حبوبات

 • قبل از پخت، ۲۴ ساعت آن را در آب خیس نموده، هر ۱۲ ساعت آب آن را تعویض نموده ( حداقل دوبار) و قبل از پخت آب آن دور ریخته شود.
 • قبل از اضافه کردن به سوپ کودک، ابتدا حبوبات کاملا پخته شود.
 • هنگام مصرف ابتدا با ته قاشق له شود.
 • تا این زمان کودک با انواع مواد غذایی آشنا شده است و از این به بعد فقط شكل مصرف غذاها تغییر می کند. به طوری که شیرخوار توانایی خوردن غذاهایی مانند کته نرم را پیدا میکند. بدین ترتیب از این به بعد غذاهایی مثل شوید پلو با مرغ، كته ماهیچه و سایر کته ها و پلوها را میتوان به شیرخوار داد.

نمونه برنامه غذایی شیرخواران در ماه های نهم و دهم با اولویت تغذیه با شیر

رنامه غذایی شیرخواران در ماه های نهم و دهم
شیر مادر برحسب میل و تقاضای شیرخواردر طول شبانه روز
زرده تخم مرغ همراه با نان و کرهصبحانه
فرنی یا پوره یا میوه رسیده و نرم شدهمیان وعده
کته ماهیچه یا حلیم گوشت و برنج با ماست یا یکی از انواع سوپ ها و آش هاناهار
پوره یا فرنی یا میوه رسیده و نرم شدهعصرانه
کته ماهیچه یا حلیم گوشت و برنج با ماست یا یکی از انواع سوپ ها و آش ها (همان غذای ناهار)شام

طرز تهیه برخی از غذاهای کمکی توصیه شده در ماه های نهم و دهم

سوپ رشته فرنگی

مواد لازم:

گوشت مرغ یا گوسفند : ۳۰ گرم (به اندازه یک قوطی کبریت)

برنج: ۵ گرم معادل یک قاشق مرباخوری

پیاز: ۱۰ گرم معادل نصف یک پیاز کوچک

سیب زمینی: ۳۰ گرم معادل یک عدد کوچک

هویج : ۲۰ گرم معادل یک عدد کوچک

گوجه فرنگی : ۳۰ گرم معادل یک عدد کوچک

رشته فرنگی با ماکارونی : ۱۰ گرم معادل یک قاشق غذاخوری

جعفری خرد شده : ۵گرم معادل یک قاشق غذا خوری

کره: ۵ گرم معادل یک قاشق مرباخوری سرصاف

طرز تهیه:

ابتدا گوشت مرغ یا گوسفند با پیاز پخته شود و بعد هویج و برنج به آن اضافه گردد. بعد از این که هویج و برنج کمی پخته شد، سیب زمینی، گوجه فرنگی و جعفری نیز به آن اضافه شود. وقتی تمام مواد کاملا پخته و له شد، رشته فرنگی را داخل سوپ ریخته تا پخته و لعاب بيندازد. در انتها، بعد از برداشتن از روی حرارت باید کره را داخل سوپ ریخت. برای بهتر شدن طعم غذا از چند قطره آب نارنج یا لیمو نیز می توان استفاده نمود.

حلیم گوشت و برنج

مواد لازم:

گوشت مرغ یا گوسفند: ۳۰ گرم (به اندازه یک قوطی کبریت)

برنج: ۲۰ گرم معادل یک قاشق سوپ خوری سرپر

پیاز: ۵ گرم معادل یک چهارم

کره: ۱۰ گرم معادل دو قاشق مرباخوری سرصاف

شکر: ۵ گرم معادل یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه:

ابتدا گوشت مرغ یا گوسفند را با پیاز پخته و بعد برنج به آن اضافه و کاملا پخته وله شود و آب غذا کم گردد. سپس از روی شعله برداشته شود و با گوشت کوب آن را له کرده و کره به آن اضافه گردد. هنگام دادن غذا در صورت تمایل کمی شکر نیز می توان اضافه نمود.

کته ماهیچه

مواد لازم:

ماهيچه: ۳۰ گرم معادل یک تکه متوسط خورشتی به اندازه یک قوطی کبریت

برنج: ۴۰ گرم معادل چهار قاشق غذاخوری سرصاف یا یک استکان کوچک

پیاز: ۵ گرم معادل یک چهارم پیاز کوچک

کره: ۱۰ گرم معادل دو قاشق مربا خوری سرصاف هنگام طبخ غذا

کره: ۵ گرم معادل یک قاشق مرباخوری سرصاف ( هنگام خوردن غذا)

طرز تهیه:

ابتدا ماهیچه را خرد کرده و با پیاز پخته شود. بعد برنج و کره به آن اضافه گردد تا مثل کته پخته و نرم شود و دم گردد. هنگام دادن غذاکره اضافه و همراه ماست به کودک داده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن