سبک زندگی

مضرات الكل و تاثیر آن بر اعضا بدن

در این روز های کرونا که شاهد بی فکری چندی از مردم بودیم تصمیم گرفتیم تا مضرات الكل را به صورت کامل شرح دهیم و تاثیرات مضر آن را بر روی اندام های بدن تشریح نماییم تا حداقل چند نفر از دوستانی که این مطلب را مشاهده می کنند ، باعث اطلاع رسانی این مضرات شده تا این گونه مسمومیت را دیگر شاهد نباشیم. با ادامه مطلب در سایت سیب دون همراه باشید

الكل اولین ماده شیمیایی و شایع ترین ماده ای است که بر عملکرد جسمی و روانی افراد اثر می گذارد. حقیقت این است که الکل یک ماده مخدر است.

مصرف الکل یکی از گرفتاری های امروزین جوامع بشری است. هر چند که این مشکل در مملکت ما چندان شایع نیست، اما با توجه به تبلیغ گسترده الکل در رسانه های ارتباط جمعی جهانی و تاثیر این تبلیغات بر نسل جوان، پرداختن به آن اهمیت دارد.

تاثیرالكل در بدن

تاثیرالكل در بدن

الكل در بدن هر فرد تأثیر متفاوتی می گذارد. عوامل متعددی بر سرعت جذب مشروبات الکلی در بدن اثر می گذارند: غلظت الكل نوشیدنی، مقدار مشروبی که مصرف می شود، مقدار غذایی که در معده است، اسپاسم دریچه پیلور معده، متابولیسم بدن، وزن، شاخص توده بدنی و وضعیت روانی فرد.

غلظت الكل خون نسبت حجم الكل خون به حجم كل خون است. این مقیاسی اولیه برای اندازه گیری آثار رفتاری و فیزیولوژیک مشروبات الکلی در فرد است.

با افزایش غلظت الكل خون، فرد مصرف کننده از آثار روانی و فیزیولوژیک بیشتری رنج می برد. همه این تغییرات منفی هستند. نوشیدن مشروبات الکلی موجب تقویت هیچ یک از عملکردهای ذهنی یا جسمی نمی شود.

با وجود تفاوت های فردی، الكل بسته به میزان غلظت الكل خون هر فرد، آثار رفتاری مشترکی را ایجاد می کند.

آثار و عوارض ناشی از افزایش غلظت خونى الكل

آثار و عوارض الكل به موازات افزایش غلظت خونی آن افزایش می یابد:

غلظت خونی ۲ درصد: این افراد معمولا آرام می شوند و ممکن است اعتماد به نفس شان بیشتر شود و پرحرف تر شوند اما در عوض، توان تفکر و تصمیم گیری آنها مختل می شود.

غلظت خونی ۵ درصد: مناطقی از مغز این افراد که وظیفه استدلال، استنتاج و قضاوت را برعهده دارد، مختل می شود. با این حال، این افراد ممکن است احساس گرما، آرامش و اعتماد به نفس کنند. سرعت تکلم آنها معمولا کند می شود و گاهی چیزهایی می گویند یا کارهایی انجام میدهند که هرگز نگفته یا انجام نداده بودند. هماهنگی عضلات این افراد کاهش می یابد و عکس العمل هایشان نیز بسیار کندتر می شود.

غلظت خونی ۸ درصد: تعادل، تکلم، بینایی و شنوایی این افراد تا حدودی مختل می شود.

غلظت خونی ۱۰ درصد: توان استدلال، قضاوت، تصمیم گیری، خودکنترلی، هماهنگی عضلانی و عکس العمل این افراد به طور جدی آسیب می بیند. با این حال، این افراد ممکن است ادعا کنند که تحت تأثير الكل قرار نگرفته اند. آنها غالبا دچار اختلال در تکلم می شوند و هنگام راه رفتن تلوتلو می خورند. احساسات این افراد نیز معمولا غیرقابل پیش بینی است.

غلظت خونی ۱۲ درصد: این افراد معمولا آشفته و سردرگم می شوند؛ چشم شان تار می شود؛ تعادل خود را از دست می دهند و گاهی دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند.

غلظت خونی ۲۰ درصد: احساسات این افراد دچار نوسان می شود. آنها غیرقابل پیش بینی هستند و ممکن است در حال گریستن ناگهان به خنده بیفتند. برخی از آنها نیز ممکن است دچار کاهش سطح هوشیاری شوند.

غلظت خونی ۳۰ درصد: این افراد هیچ کنترلی بر ذهن و بدن خود ندارند و بیشترشان دچار کاهش سطح هوشیاری می شوند.

غلظت خونی ۴۰ درصد: این افراد دچار کاهش سطح هوشیاری، کندی ریتم تنفس و کندی شدید ضربان قلب می شوند و ممکن است جان خود را از دست می دهند.

غلظت خونی ۵۰ درصد: سطح هوشیاری این افراد به شدت کاهش می یابد. آنها دچار اغما می شوند و معمولا جان خود را از دست میدهند.

مشروبات الکلی و سلامت

آثار فوری و بلندمدت مصرف مشروبات الکلی می تواند بسیار شدید باشد. افراد در اثر مصرف مشروبات الکلی خواه ناخواه پیامدهای فوری یا بلندمدتی را تجربه خواهند کرد که بستگی به شخصیت، مقدار مشروب مصرفی و شرایط روحی آنها دارد.

آثار فوری وکوتاه مدت صرف مشروبات الکلی

  • الكل عملکردهای سیستم اعصاب مرکزی را مختل می کند، به طوری که تعداد تنفس، ضربان قلب و فشار خون کاهش می یابد. با افزایش اختلال در سیستم اعصاب مرکزی، کارکردهای حیاتی به شکل قابل توجهی تحت تأثیر قرار می گیرند. در موارد شدید، ممکن است شخص دچار کما و حتی مرگ شود.
  • الكل باعث افزایش دفع ادرار می شود، اگرچه شاید این اثر منجر به دفع شدید آب بدن شود، اما در واقع بدن انسان آب مورد نیاز خود را از ماهیچه ها یا بافتهای مغزی کسب می کند. این مساله منجر به بروز نشانه هایی شامل سردردهای خماری در هنگام صبح می شود که اکثر مصرف کنندگان مشروب را آزار می دهد.
  • مشروبات الکلی اگر بامعده خالی مصرف شوند، باعث التهاب سیستم گوارشی و اختلال در گوارش و سوزش معده می شوند. به علاوه افرادی که در وقفههای نوشیدن، به طور تفریحی مقدار زیادی مشروبات الکلی مصرف می کنند، خود را در معرض احتمال ابتلا به ضربان نامنظم قلب یا آریتمی قرار می دهند که می تواند باعث اختلال در گردش خون و آسیب به ماهیچه قلب شود. خماری اغلب در اولین صبح پس از نوشیدن بروز می کند. نشانه های آن برای اکثر مشروب خورها آشنا است: سردرد، کوفتگی و خستگی عضلانی، درد معده، اضطراب، افسردگی، اسهال و تشنگی.
  • افزایش تولید اسید معده نیز می تواند باعث تحریک معده و ایجاد حالت تهوع شود. رهایی از خماری معمولا ۱۲ ساعت زمان می برد. استراحت در بستر، استفاده از غذای جامد و آسپرین می تواند به رهایی از این ناراحتی ها کمک کند، اما تنها درمان خماری کنار گذاشتن دایمی مصرف مشروبات الکلی است.
  • مشروبات الکلی بر توانایی فرد برای تصمیم گیری در مورد رابطه جنسی تأثیر مستقیمی دارد چون باعث کاهش مقاومت فرد برای بروز احساسات می شود و افراد در هنگام مستی کارهایی انجام می دهند که در زمان هوشیاری انجام نمی دهند.
  • احتمال استفاده از روشهای ایمن در هنگام رابطه جنسی، در افرادی که هوشیاری خود را از دست میدهند، بسیار کم است. این افراد تحت تأثير الكل بیشتر به فعالیت جنسیای می پردازند که خطر بالایی دارد. احتمال انتقال عفونتهای جنسی با یک حاملگی ناخواسته در بین افرادی که به شدت الكل مصرف می کنند، در قیاس با کسانی که اصلا لب به الكل نمی زنند، بیشتر است.
  • مسمومیت ناشی از مشروبات الکلی بیشتر از تصور مردم رخ می دهد و اغلب می تواند مرگبار باشد. نوشیدن مقدار زیادی مشروب الکلی در کوتاه مدت می تواند باعث شود که سطح الكل خون به سرعت به حد مرگبار برسد. مشروبات الکلی – خواه آن را به تنهایی مصرف کنند یا به همراه سایر مواد – علت اصلی و شماره یک مرگهای ناشی از آوردوزهای سمی است.
  • مرگ ناشی از مسمومیت مشروبات الکلی با از کار افتادن سیستم اعصاب مرکزی و سیستم تنفسی یا ورود استفراغ و مایعات به ریه ها رخ می دهد. الكل سبب اختلال در اعصابی می شود که اعمال غیرارادی بدن را برعهده دارند مانند تنفس و واکنش ماهیچه بین مری و نای (که از خفگی جلوگیری می کند. وقتی میزان غلظت الكل خون به سطح بسیار بالایی می رسد، در نهایت این کار کردها مختل می شوند.

مشروبات الکلی باعث حساسیت معده میشوند و افرادی که مقدار بیش از حدی مشروب الکلی می نوشند دچار استفراغ می شوند. اگر فرد مصرف کننده بیهوش شود و استفراغ کند، خطر خفگی بر اثر ورود استفراغ به ریه ها وجود دارد.

مقدار الكلی که باعث می شود فرد هوشیاری خود را از دست بدهد، به دوز مرگبار آن بسیار نزدیک است. مهم است که بدانیم غلظت الكل خون می تواند حتی بعد از این که فرد مصرف کننده بیهوش شد نیز افزایش پیدا کند، چون الکل از معده و روده جذب خون می شود.

نشانه های مسمومیت ناشی از مشروبات الکلی شامل ناتوانی در بیدار شدن از خواب، ضعف، ضربان قلب سریع و تنفس نامنظم و غیرمعمول و سردی (احتمالا لرز)، رنگ پریدگی و آبی شدن رنگ پوست است. اگر شما کسی را دیدید که به شدت مست است و این نشانه ها را از خود بروز می دهد، با اورژانس تماس بگیرید و تقاضای کمک کنید.

منتظر نمانید تا فرد بیهوش شود چون در این صورت احتمال وقوع مرگ ده برابر افزایش می یابد.

آثار بلند مدت الکل

الكل به سرعت در اکثر نقاط بدن منتشر می شود و ممکن است بر اندام ها و بافت های زیادی اثر بگذارد. مشکلات بلندمدت مصرف الکل عبارتند از بیماری های سیستم عصبی، بیماریهای قلبی – عروقی و کبد و همین طور برخی سرطانها.

اثر الكل بر سیستم عصبی

سیستم عصبی به الکل بسیار حساس است. حتی نوشیدن مقدار اندک مشروب، کاهش اندازه و وزن مغز و از دست رفتن برخی از توانایی های فکری فرد را در پی دارد.

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که در دوره نوجوانی، سلول های مغزی در حال رشد در مقایسه با آنچه پیشتر محققان فکر می کردند، در مقابل مصرف مشروبات الکلی آسیب پذیرتر است.

به نظر می رسد چون که مصرف مشروبات الکلی به نواحی قدامی مغز نوجوانان آسیب می زند؛ نواحیای که کنترل محرکهای آنی و تفکر را بر عهده دارند. به علاوه، به اعتقاد محققین افرادی که مصرف مشروبات الکلی را در سنین پایین شروع می کنند، احتمال این که در آینده دائم الخمر شوند، بسیار زیاد است.

اثر الكل بر سیستم قلبی – عروقی

الكل به چند شکل بر سیستم قلبی – عروقی اثر می گذارد. الکل در افزایش فشار خون، آریتمی قلب و کاهش حجم خروجی قلب نقش دارد. افرادی که روزانه س ه تا چهار لیوان مشروب میخورند، فشارخون بالاتری در مقایسه با سایرین دارند.

بیماری های کبدی

یکی از شایع ترین بیماریهای مربوط به مصرف مشروبات الکلی سیروز کبدی است. ماحصل نوشیدن مشروبات الکلی این است که کبد کالری های اضافی بدن را تبدیل به چربی و در خود ذخیره می کند؛ وضعیتی که به آن «کبد چرب» می گویند.

اگر زمان کافی بین دوره نوشیدن وجود نداشته باشد، این چربی نمی تواند به دیگر مکان های ذخیره سازی منتقل شود و سلولهای پر از چربی، سبب می شوند که کبد کارکرد خود را از دست بدهد.

مصرف مداوم الكل می تواند باعث یک مرحله دیگر از تخریب کبد شود که به آن فیبروز گفته می شود که طی آن، بافت های آسیب دیده کبد بافتهای پیرامونی را زخمی و یا به اصطلاح «فیبروزه » می کنند.

تغذیه مناسب و ترک مشروبات الکلی می تواند تاحدی از پیشرفت این بیماری بکاهد. اگر شخص همچنان به مصرف الكل ادامه دهد، با مرگ سلولهای کبدی، آسیب کبد دایمی و موجب مرگ می شود.

سرطان

الكل یکی از عوامل سرطان زا محسوب می شود. التهاب مکرر دستگاه گوارش به دلیل مصرف بلندمدت مشروبات الكلی با ابتلای به سرطان مری، معده، دهان، زبان و کبد ارتباط نزدیکی دارد.

شواهدی در دست است که نشان می دهد زنانی که مشروبات الکلی مصرف می کنند، در قیاس با زنانی که از مصرف مشروبات الکلی پرهیز می کنند، بیشتر در معرض ابتلای به سرطان سینه قرار دارند.

سایر آثار

مصرف مشروبات الکلی دلیل عمده التهاب مزمن پانکراس است؛ پانکراس عضوی است که آنزیمهای گوارشی و انسولین تولید می کند.

مصرف مشروبات الکلی، مانع از تولید این آنزیم ها و این موضوع به نوبه خود مانع از جذب مواد مغذی می شود. نوشیدن مشروبات الکلی می تواند باعث جلوگیری از جذب کلسیم شود که یکی از مواد مهم مغذی برای تثبیت و شکل گیری استخوان ها است.

این موضوع به خصوص باید مورد توجه زنان قرار گیرد، چون زنان بیشتر در معرض ابتلای به پوکی استخوان هستند. روند نازک شدن استخوان و از دست دادن کلسیم نیز با بالا رفتن سن افزایش می یابد. مصرف مشروبات الکلی این حالت را وخیم تر می کند.

همچنین شواهد نشان می دهد که مصرف مشروبات الکلی توانایی بدن برای شناسایی و مبارزه با میکروب ها، باکتریها و ویروس ها را خدشه دار می کند.

ارتباط بین مصرف مشروبات الکلی و ایدز همچنان نامشخص است، چون برخی از گروههای جمعیتی که در معرض خطر ایدز قرار دارند، مشروبات الکلی بیشتری نیز مصرف می کنند. به هر حال، مسلم است که هر عامل استرس زایی از جمله مصرف مشروبات الکلی، علاوه بر تأثیر بر سیستم ایمنی در توسعه بیماری ها نیز مؤثر است.

الكل و حاملگی

الكل و حاملگی

مشروبات الکلی یکی از خطرناک ترین و شایع ترین عواملی است که سبب ایجاد نقص هایی در جنین می شود. اگر زنی در دوره حاملگی مشروبات الکلی مصرف کند، این الكل از طریق جفت وارد خون جنین در حال رشد میشود.

بیش از ۱۰ درصد این کودکان، در معرض س طح بالای الکل در رحم قرار می گیرند. همه این کودکان از درجه های متفاوتی از عوارض رنج می برند، از ناتوانی های یادگیری جزیی گرفته تا آسیب های شدید فکری، ذهنی و جسمی الكل مصرفی در خلال سه ماهه نخست حاملگی بیشترین تأثیر مخرب را بر رشد اندامهای جنین وارد می کند.

در سه ماهه آخر حاملگی نیز که مغز جنین به سرعت در حال رشد است، الكل بر رشد سیستم اعصاب مرکزی تأثیر زیادی می گذارد. اختلالی موسوم به «نشانگان جنین الکلی» وجود دارد که با مصرف مشروبات الکلی در خلال حاملگی مرتبط است. برای مثال، نشانگان جنین الکلی» سومین عامل شایع آسیب های مادرزادی و دومین دلیل عقب افتادگی ذهنی در آمریکا است که می توان از آن پیشگیری کرد.

در بین علایم نشانگان جنین الکلی، عقب افتادگی ذهنی کوچک شدن اندازه سر، تشنج، طبیعی نبودن اندازه و شکل خورشی دست و پا و قلب و مغز دیده می شود. کودکان مبتلا به نشانگان جنين الكلی ممکن است مشکلاتی مانند حافظه ضعیف و نقص در یادگیری، کاهش تمرکز، حرکات غیر ارادی، ناتوانی در حل مساله و بسیاری از مشکلات دیگر را تجربه کنند.

برخی کودکان که نشانه های کمتری را در مقایسه با نشانههای کامل رفتاری و جسمی «نشانگان جنين الكلی» بروز می دهند، در رده مبتلایان به «آثار جنین الکلی» طبقه بندی شوند.

نشانه های «آثار جنین الکلی» در نوزدانی که تازه متولد می شوند شامل وزن پایین و زودرنجی است و ممکن است نقصهای دایم ذهنی در آنها وجود داشته باشد.

مصرف الکل در دوران بارداری می تواند به سقط جنین یا مرده زایی منجر شود.

سقط جنین به معنای پایان یافتن طبیعی دوران بارداری قبل از تکامل جنین است. اما مرده زایی به معنای تولد نوزادی است که مرده به دنیا آمده باشد. مصرف الکل در دوران بارداری می تواند احتمال بروز خونریزی، جدایی زودرس جفت و خطرهای دیگر را نیز افزایش دهد.

جنین هایی که در معرض الكل قرار می گیرند، معمولا کوتاه تر و کم وزن تر از س ایر نوزادان به دنیا می آیند. نوزاد کم وزن به نوزادی 5/2 کیلوگرم باشد. گفته می شود که وزنش در بدو تولد کمتر از نوزادان کم وزن در معرض انواع مشکلات تنفسی، تغذیه ای و تکاملی خواهند بود.

البته هر جنینی که در معرض الكل قرار بگیرد، لزوما به نشانگان الكل جنینی مبتلا نمی شود اما هیچ اطمینانی به مبتلا نشدن نیز نیست. بسیاری از جنین هایی که در معرض الكل قرار می گیرند، حتی اگر دچار سندرم الكل جنینی نشوند، به عوارض و اختلالات مری دچار می شوند. به هر حال، قرار گرفتن در معرض الكل باعث می شود جنیندرمعرض انواع واقسام اختلالات جسمی،ذهنی، رشدی وتکاملی قرار گیرد.

برای اجتناب از ایجاد آسیب در جنینزنان حامله، یا زنانیکه احتمال حاملگی در آن ها زیاد است ،توصیه می شودکه به کلی از مصرف هرگونه مشروبات الکل پرهیز شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن