مادر و کودک

نحوه از جیش گرفتن کودک

از جیش گرفتن کودک یکی از مسائل مهم کودک است که باید در زمان مناسب انجام بگیره. در این مقاله بهترین زمان را با توجه به جنسیت و خلق و خوی بچه توضیح خواهیم داد. با سیب دون همراه باشید

آموزش دستشویی رفتن کودک

آموزش دستشویی رفتن کودک

آموزش دستشویی رفتن به کودکان یکی از نگرانی های والدین است، در حالی که اموزش دستشویی رفتن به راحتی می تواند انجام شود و فقط به صبر و حوصله والدین بستگی دارد بالاخره هر کودکی که از نظر تکاملی طبیعی باشد دستشویی رفتن را یاد می گیرد و جای هیچگونه نگرانی و اضطرابی نیست. و فقط زمان از جیش گرفتن بچه شاید مسئله اصلی باشد.

بهترین سن آموزش دستشویی کودک

آموزش دستشویی کودک

بهترین سن برای آموزش دستشویی رفتن به کودکان از 18 ماهگی تا 24 ماهگی است اما اگر برای کودکی تا 3 سالگی هم طول کشید جای هیچگونه نگرانی نیست دختران معمولا سریع تر از پسران آموزش دستشویی رفتن را می آموزند.

برای شروع از پوشک گرفتن کودک باید به این نکته توجه داشت که آیا کودک علامت می دهد که پوشکش نیاز به تعویض دارد یا خیر. که کمک زیادی در مورد نحوه از جیش گرفتن کودک می کند.

اگر کودکتان می تواند علامت دهد که نیاز به تعویض پوشک دارد:

 • آموزش را با تهیه یک لگن دستشویی و قرار دادن آن در محل بازی کودک آغاز کنید. اجازه دهید کودک به میل خود روی آن بنشیند و بلند شود و هنگامی که به نشستن روی آن عادت کرد ، تشویقش کنید بدون لباس روی آن بنشیند.
 • به کودک اجازه دهید دستشویی رفتن و نحوه استفاده شما از دستشویی را ببیند و به این ترتیب از میل طبیعی کودک به تقلید از دیگران ، برای آموزش دستشویی رفتن استفاده کنید. به کودک اجازه دهید مدفوع را در کاسه توالت و نحوه شست و شو وشسته شدن با جریان اب را ببیند.
 • زمانی را که کودک معمولا در آن وقت از روز اجابت مزاج می کند را به تجربه و علایم کودک پیدا کنید ( معمولا بعد از صرف غذا و مایعات) و کودک را حول و حوش آن زمان روی لگن مخصوصش بنشانید و از یک راه سرگرمی مثل کتاب خواندن یا آواز خواندن برای ماندن کودک روی لگن استفاده کنید. ( یکی از بهترین راه ها برای از جیش گرفتن کودک است)
 • اگر کودک موفق شد بلافاصله او را تشویق کنید ، تشویق کلامی یا دادن جایزه ای که کودک شما آن را دوست دارد. و اگر موفق نشد اورا سرزنش یا تنبیه نکنید و بیشتر از 5 تا 8 دقیقه اصرار به نشستن روی لگن نکنید و مجددا بعد از 10 دقیقه کودک را تشویق کنید روی لگن بنشیند.
 • به کودک لباس های راحت بپوشانید تا زمان اجابت مزاج راحت تر و سریع تر روی لگن بنشیند و موجب شکست نشود. برای دختران دامن کوتاه و برای پسران شورت تنها. بهتراست آموزش دستشویی رفتن را در فصل بهار یا تابستان شروع کنید تا کودکتان سرما خورده نشود.
 • اگر آموزش نشستن روی لگن ، کودک را دچار تنش و ناراحتی می کند ، پافشاری نکنید و آموزش را برای مدتی به وقفه بیاندازید. تحت فشار گذاشتن کودک احتمال طولانی شدن دوره آموزش و یا شکست را بیشتر می کند.
 • کودکتان را با دیگران یا کودکانی که او می شناسد مقایسه نکنید زیرا روند تکاملی و یادگیری هر کودک با دیگری متفاوت است. به یاد داشته باشید که الگوی یادگیری کودک شما با پیشرفت و پسرفت متوالی همراه است. والدین باید بدانند که پسرفت های موقت طبیعی است و دوباره پیشرفت رخ خواهد داد ، پس باید صبور باشید.
 • بعضی کودکان ممکن است در روز روی خود کنترل داشته باشند ولی در شب نه ، درنتیجه بهتراست شب قبل از خواب کودک را دستشویی برده و از دادن مایعات سرد و مدر بپرهیزید و برای مدتی برای شب کودک را پوشک کنید. زیرا زمان مناسب از جیش گرفتن کودک فرا نرسیده است
 • درصورتی که قبل از رسیدن کودک به لگن کنترل ادرار و مدفوع خود را ازدست داد و موجب کثیفی منزل شد هیچگاه نگویید : چیزی نیست؛ بهتر است با کمی ناراحتی ولی آرام به او نشان بدهید که اتفاق خوبی رخ نداده و از او کمک بخواهید درتمیز کردن محل به شما کمک کنید تا اهمیت موضوع را بهتر درک کند.
 • همه اعضای خانواده باید در برنامه آموزش دستشویی رفتن همکاری لازم را انجام دهند تا زودتر و بهتر به نتیجه برسید.
 • برای مدتی از سفرهای طولانی پرهیز کنید و برای سفرهای کوتاه حتما لگن کودک را با خود ببرید.
 • در هر مکانی که هستید چه در منزل و چه بیرون و چه مهمانی هر 1 الی 2 ساعت از فرزند خود با اسم رمزی که برای اجابت مزاجش بین هم دارید از او بخواهید با شما به دستشویی بیاید.

اگر کودک برای تعویض پوشک به شما علامت ندهد

اگر کودکتان زیر 3 سال است نگران نباشید و منتظر باشید تا علایم آمادگی برای از پوشک گرفتن را نشان بدهد. و اگر بالای 3 سال است و شما بیش از 6 ماه برای از پوشک گرفتنش تلاش کرده اید جهت بررسی مشکل به پزشک کودکان مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن