دانش خانوادهمادر و کودک

آنچه باید درباره هفته سیزدهم بارداری بدانید

اگر در هفته سیزدهم بارداری قرار دارید به زودی، بیشتر علائم زودرس بارداری را پشت سر خواهید گذاشت بعضی خانم ها تهوع و بدن درد را با تاخیر در ماه های چهارم و حتی پنجم تجربه می کنند و متاسفانه برای بعضی خانم ها، اینها و بعضی دیگر از نشانه های سه ماهه اول مثل نفخ، یبوست، سردرد و دردناکی سینه در طول دوره بارداری ادامه دارد.

وضعیت بدن شما در هفته سیزدهم بارداری

گرچه سه ماهه دوم به عنوان سه ماهه آرام شناخته شده اما این به معنی نداشتن عوارض بارداری نیست. گذشته از این، چیزی که ممکن است اخیرا متوجه شده باشید، افزایش ترشحات واژینال است.

این ترشحات که کاملا طبیعی اند، رقیق، شیری رنگ، دارای بوی خفيف (گاهی حتی بدون بو) هستند و ممکن است طی بارداری افزایش یابند. این ترشحات به خاطر افزایش تولید استروژن، بعلاوه افزایش جریان خون به ناحیه لگنی، ایجاد می شوند.

دلیل این ترشحات، حفاظت از کانال تولد در برابر عفونت و نگه داشتن تعادل سالم باکتریایی در واژن است. متاسفانه، برای رسیدن به این منظور، ترشحات می تواند باعث کثیف کاری در لباس زیر شما شود.

اگر راحت هستید، از پدهای روزانه برای جذب ترشحات استفاده کنید ولی بیش از این کاری نکنید. هرگز در دوران بارداری با دوش آب اقدام به تمیز کردن داخل واژن نکنید، چرا که می تواند التعادل طبیعی میکروارگانیسم ها (موجودات میکروسکوپی) را در وزن به هم بریزد و موجب عفونت واژینال شود (همچنین موجب ورود هوا با فشار به واژن می شود که می تواند خطرناک باشد)

وضعیت جنین در هفته 13 بارداری

وضعیت جنین در هفته 13 بارداری

علاوه بر داشتن ابعاد تقریبی یک هلو، سر بزرگش، حالا، تقریبا نصف طول تاج سر تا ناحیه باسنش را دارد. جنین تان را با بقیه مقایسه نکنید. به ویژه از این زمان به بعد، جنینها با آهنگ های رشد متفاوتی پیش می روند، بعضیها سریع تر، بعضی آهسته تر، در حالی که همه الگوهای رشدی یکسانی را سپری می کنند.

در این هفته تارهای صوتی بچه تشکیل می شوند. استخوان های بسیار کوچک، شروع به تشکیل بازوها و پاهایش می کنند و چون می تواند آنها را به شکل نامنظمی حرکت دهد، ممکن است بتواند انگشت شستش را در دهان کند.

روده های فرزندتان هم در شرف تغییرات بزرگی هستند. تا الان، در حفرهای درون طناب مرکزی رشد می کردند ولی اکنون، به مکان دائمی شان، درون شکم بچه، منتقل می شوند. جفت، برای برطرف کردن نیازهای روز افزون فرزندتان، در حال رشد است. وزن جفت الان حدود ۲۸.3 گرم است و موقع تولد حدود 453.5 تا 907 گرم خواهد بود.

  1. این سه ماهه رو به پایان است و به همراه این زمان، تقویت میل جنسی در پیش است. ولی اگر سابقه زایمان زودرس یا سقط جنین دارید، شاید بهتر باشد با پزشک مشورت کنید.
  2. رفتن به اولین سونوگرافی را با همسرتان برنامه ریزی کنید. تحقیقات جدید نشان داده که دیدن تصاویر اولی سونوگرافی به مردان در پا گذاشتن به مرحله پدر شدن، کمک می کند.
  3. بچه باعث شده دچار یبوست شوید؟ دیگر میوه ها را پوست نگیرید. یک سیب با پوست ۴.۴ گرم فیبر ضد یبوست دارد ، نصف لیوان پوره سیب ۱ / ۴ گرم، و آب سیب هیچ فیبری ندارد.

تغذیه هفته 13 بارداری

تغذیه هفته 13 بارداری

یک خانم باردار باید پیش از بارداری از مزیت های رژیم مناسب بارداری آگاهی داشته باشد و این را بداند که روزانه چه مقدار میوه، سبزیجات، کربوهیدرات و پروتئین مصرف کند.
وقتی صحبت از رژیم غذایی بارداری می شود، بهترین قانون این است که احتیاط بیشتری به خرج دهید و از غذاهایی که باعث تهوع می شوند، اجتناب کنید.

علاوه بر باکتری ها و مواد شیمیایی که در دوران بارداری باید از آنها دوری کنید، مصرف برخی مواد غذایی را نیز باید محدود کنید، مثل کافئین ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه غذای سالم و ناسالم را تشخیص دهید. در این قسمت حقایقی درباره غذاها و نوشیدنی های غیرمجاز طی بارداری را برایتان شرح می دهیم.

آب میوه و لبنیات غیر پاستوریزه

خوشبختانه با توجه به قوانین سازمان غذا و دارو، در سوپرمارکت ها شیر غیر پاستوریزه به فروش نمی رسد، پس نگران نباشید اما پنیرهای نرم که با شیر غیر پاستوریزه تولید می شوند، موضوع دیگری است. این پنیرها حاوی لیستریا (نوعی باکتری) و دیگرپاتوژن ها هستند. به منظور حفظ ایمنی و سلامت، از مصرف پنیرهای دست ساز و محلی خودداری کنید. همچنین و نوشیدنی های غیر پاستوریزه مثل آب سیب یا آب پرتقال تازه و فشرده را مصرف نکنید.

مصرف بیش از حد نوشابه های کافئین دار

حتی اگر قبل از بارداری عادت داشته اید در طول روز ۳ مرتبه قهوه الاته وانیل بنوشید، الان که باردار هستید قطعا باید دو فنجان را بدون کافئین مصرف کنید. درست است که طی بارداری نوشیدن ۲ فنجان قهوه اشکالی ندارد اما مصرف بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز ارتباط مستقیمی با سقط جنین دارد.

به علاوه، کافئین بیش از حد، توانایی بدن شما را برای جذب آهن مختل میکند که منجر به کم خونی می شود. علاوه بر کنار گذاشتن نوشیدن بیش از حد قهوه، به منابع دیگر که حاوی کافئین هستند توجه داشته باشید که بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز مصرف نشوند.

اگر نوشیدنی های انرژی زا، انتخاب شما برای دریافت انرژی طی بارداری است، به خاطر داشته باشید آنها دارای کافئین بالایی هستند و مصرف آنها در طول دوران بارداری توصیه نمی شود.

هویج و فلفل ها را مصرف کنید اما…

هویج و فلفل قرمز دارای بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود، برای تکمیل رشد چشم، پوست، استخوان و اندام های جنین ضروری است. منبع خوبی از ویتامین های B۶ و C و فیبر است که به حرکات روده نیز کمک می کند. می توان تکه های خرد شده هویج را در اغلب خوراکی ها استفاده کرد، همراه با کمی روغن زیتون، سیر و لیمو ترش.

نکته

مراقب مصرف ویتامین A در شکل های مختلف باشید. این ویتامین در برخی مکمل ها، غذاهای غنی شده، داروها و محصولات پوست روی برچسب محصولات پوست دنبال لغت رتینول باشید) وجود دارد. برخلاف بتاکاروتن که طی بارداری کاملا بی خطر است، میزان بسیار بالای ویتامین A به طرق مختلف خطر نقص مادرزادی را افزایش می دهد.

مصرف مواد غذایی که حاوی مواد نگهدارنده هستند را به حداقل برسانید

غذاهای نیمه آماده و آماده و فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی و فست فود، چیپس و پفک مضر هستند. مصرف نوشیدنی های انرژی زا و الکلی را حذف کنید چون این مواد غذایی باعث تغییرات ژنتیکی می شود.

همچنین مصرف چای پررنگ یکی از عوامل به خطر افتادن س لامت جنین است و در این دوران مصرف چایی را به حداقل برسانید و دمنوش ها را جایگزین کنید.

علاوه بر تغذیه، تمام مسائل محیطی نظیر نور، صدا، بو و … بر روی هیپوتالاموس مادر اثر می گذارد و تخمک گذاری را در زنان و همچنین مردان تحت تاثیر خود قرار میدهد.

هر چند در خصوص اثرات امواج تلفن همراه و همچنین پارازیتها نیز مطالعات چندانی صورت نگرفته است اما در همین مطالعات اندک نیز مشخص شده که این امواج و همچنین مواد غذایی که حاوی مواد نگهدارنده هستند می توانند زمینه را برای سقط جنین و همچنین زایمان زودرس فراهم کنند.

توصیه هایی برای پدران در هفته سیزدهم بارداری

توصیه هایی برای پدران در هفته سیزدهم بارداری

تبدیل شدن به یک پدر اگر در خلال فرآیند بارداری همسرتان، احساس دور بودن و طردشدگی می کنید، کاری در این باره انجام دهید. در ۱۳ هفتگی بارداری، همسرتان چیزهای زیادی در ذهنش دارد و ممکن است که به شما نگوید. اگر او بیش از شما با دوستانش و مادرش درباره ی نوزاد صحبت می کند، این به شما بستگی دارد که خودتان را نیز وارد بازی کنید و نقش خود را هم ایفا کنید.

ممکن است که خود او هم متوجه نباشد که دارد شما را از خود دور می کند یا ممکن است فکر نکند که عنوان کردن برخی مسائل برای شما جالب باشد مخصوصا اگر خودتان را راغب نشان نداده باشید. یا اینکه مردد است که در اوایل دوران بارداری و به این زودی این موضوعات را با شما مطرح کند.

خودتان گفتگو را درباره این موضوعات آغاز کنید و او را اذیت نکنید. اگر واقعا باز هم احساس دوری و طردشدگی می کنید، نگاهی به قوانین مرخصی بارداری والدین در محل کارتان بیاندازید و برای زمان پس از تولد بچه برنامه ریزی کنید. با این روش اطمینان حاصل خواهید کرد که از وقایع جالب بعد از تولد نوزاد طرد و دور نخواهید بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن