دانش خانوادهمادر و کودک

آنچه در هفته 12 بارداری بر شما و جنین می گذرد

در این هفته سیستم گوارش بچه شروع به کار میکند این هفته نقطه عطفی برای فرزندتان به حساب می آید. در هفته 12 بارداری، وظیفه بسیار دشوار ایجاد ساختارهای جدید مشابه انسان رو به پایان است، تقریبا بیشتر سیستم های فرزند شما، کاملا شکل گرفته اند ولی هنوز تا بلوغ کامل زمان زیادی مانده است. حالا نوبت فاز مراقبتی می باشد، که در طول آن سیستم های جنین شما، شروع به بلوغ برای ۲۸ هفته آینده بارداری می کند. به عنوان مثال، در سیستم گوارش تنطیم بین سیستم گوارش و عضلات گوارشی شروع شده.

همینطور تنظیمات انقباضی را شروع می کند، مهارتی که فرزندتان بعد از تولد برای راندن غذا به سوی لوله گوارشی به آن نیاز خواهد داشت. مغز استخوان مشغول ساخت سلول های خونی است و غده هیپوفیز در مغز شروع به تولید هورمون هایی کرده که نوزاد را طی دهه ها قادر خواهد کرد که بچه های خودش را داشته باشد.

الان فرزندتان تقریبا ۱۴ گرم وزن دارد، و تاج سر او تا کفل هایش حدود ۶٫۳ سانتی متر است. باورش سخت است، ولی بچه ی شما سایزی بیش از دو برابر نسبت به سه هفته ی گذشته دارد.

این هفته شما ممکن است ضربان قلب جنین را بشنوید اما در صورتی که با وسایل معاینه، پزشک نتواند ضربان قلب جنین را بشنود، نگران نشوید. احتمالا در جلسات بعدی موفق به شنیدن خواهید شد.

وضعیت بدن شما در هفته 12 بارداری

وضعیت بدن شما در هفته 12 بارداری

حمله های سرگیجه همینطور که به پایان سه ماهه اول نزدیک می شوید، رحم که تقریبا سایز یک گریپ فروت را دارد، شروع به حرکت از پایین لگن، به سمت جلو و وسط شکم می کند.

اگر خوش شانس باشید، این به معنای خاتمه ی عارضه های زودتر از موقع آزاردهنده بارداری است که یعنی همان حس همیشگی دفع ادرار.

همچنین حالا که نزدیک سه ماهه دوم هستید، قرار است تا حدودی بعضی از عارضه ها مثل: تهوع، حساس بودن بیش از حد پستان ها و نوک شان، بیزاری های غذایی و کوفتگی تقلیل یابند.

ولی ممکن است یک چیز جدید به این ترکیب اضافه شده باشد مثل سرگیجه، طبق معمول پروژسترون را باید مسئول آن دانست، که باعث میشود رگهای خونی تان آرام شوند و در حدود هفته دوازدهم بارداری، گشاد شوند و میزان جاری شدن خون به بچه را افزایش دهند، ولی بازگشت خون به شما و جریان خون را در مغزتان کندتر، کند.

این عوامل باعث حواس پرتی و سرگیجه می شود، به ویژه وقتی که خیلی سریع بلند می شوید.

به این خاطر است که آهسته بودن ومداومت کردن در مقابل سرگیجه بهترین راهکار است. یک دلیل دیگر سرگیجه در طول بارداری، میزان قند خون پایین است، پس، با شکم خالی سعی بر دویدن و یا حتی راه رفتن نکنید.

اگر سرگیجه یا حس غش دارید، یا دراز بکشید یا در حالی که سرتان بین زانوهای تان قرار دارد بنشینید، نفس های عمیق بکشید و هر پوشش تنگ را شل کنید و به محض این که حس کردید کمی بهتر شدید، چیزی بخورید و بنوشید.

  • همه زنان بارداری که بخشی از بارداری شان را در فصل آنفلوآنزا سپری می کنند (اواسط مهر تا اواسط فروردین). به توصیه اداره ماردان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همه مادران باردار بهتر است زیر نظر متخصص واکسینه شوندا تحقیقات اخیر نشان داده است که باردار بودن ریسک عوارض جانبی این واکسن را بیشتر نمی کند.
  • پزشک می تواند رحم در حال رشد شما را با دست زدن به شکم حس کند ولی ممکن است شما از نظر ظاهری حامله به نظر نمایید. تا زمانی که آماده پوشیدن لباس های مخصوص بارداری باشید، لباس هایی را امتحان کنید که شکم را می پوشانند
  • به عضلات پایین لگن برای ۱۰ تا ۵ ثانیه به دفعات ۲۰ تا ۱۰ بار در روز، فشار بیاورید. تقویت عضلات مثانه و رحم، احتمال مشکل ادراری دوران بارداری را کاهش می دهد.

تغذيه بارداری در هفته 12

تغذيه بارداری در هفته 12

شما باردار هستید و قاعدتا باید وزن تان اضافه شود. مهم است که بدانید چه میزان و چه زمانی باید وزن تان افزایش یابد. اگر بیش از حد وزن تان بالا رود، خطر دیابت بارداری، فشار خون بالا و عوارض زایمانی افزایش می یابد.

در حقیقت، یک تحقیق نشان داده است که ۴۷ درصد از مادران در بارداری بیش از حد مجاز وزن اضافه می کنند و با این کار، خودشان و بچه را در خطر قرار میدهند و باعث مشکلاتی حین و بعد از بارداری می شوند.

از هر پنج زن یک نفر با این وضع روبرو می شود. داشتن روندی ثابت بهترین شیوه برای شما، جنین و روند بارداری تان می باشد. راه های زیادی برای کنترل افزایش وزن وجود دارد، در این کتاب اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می گیرد تا طی بارداری افزایش وزن سالمی داشته باشید. افزایش وزن خطر مصمومیت بارداری و به دنبال آن کاهش وزن جنین و زایمان زودرس را افزایش می دهد.

چه میزان و چه زمانی باید افزایش وزن داشته باشید؟

چه میزان و چه زمانی باید افزایش وزن داشته باشید؟

برخلاف معادله محاسبه شاخص توده بدنی (BMI)، فرآیند اضافه وزن علم دقیقی نیست. میزان اضافه وزن شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثل متابولیسم، میزان فعالیت و ژنتیک و این دلیل مهمی است برای ادامه دادن ویزیت پزشک طی بارداری راهبردهای کلی اضافه کردن وزن بر مبنای شاخص های مختلف توده بدنی در سه ماهه های بارداری متفاوت است.

سه ماهه اول بارداری

هنوز بچه ریزه میزه است، یعنی نیازی نیست بیشتر ۲ کیلو وزن اضافه کنید. اگر از تهوع صبحگاهی رنج می برید، ممکن است حتی یک گرم هم اضافه نکنید و حتی ممکن است وزن از دست دهید. این موضوع مشکلی ایجاد نمی کند تا زمانی که اشتهای شما برگردد و در سه ماهه دوم وزن از دست رفته را جبران کنید.

سه ماهه دوم بارداری

در این زمان جنین رشد خود را به سرعت شروع می کند و بزرگ می شود، پس وزن شما هم باید بیشتر شود. اگر بارداری را با وزنی طبیعی شروع کرده باشید، حدود ۶ کیلو باید اضافه کرده باشید.

سه ماهه سوم بارداری

وزن جنین به سرعت افزایش می یابد اما افزایش وزن شما ممکن است به تدریج متوقف شود. برخی خانم ها وزن شان ثابت می ماند و یا حتی وزن شان کم می شود. مقدار وزنی که هر هفته باید زیاد کنید در سه ماهه دوم و سوم متفاوت است.

چه مقدار کالری باید دریافت کنید؟

برای داشتن اضافه وزنی سالم در بارداری باید یک رژیم بارداری متعادل داشته باشید. به عنوان یک قانون در نظر داشته باشید که به جای زیاد تر خوردن، غذاهای مغذی و پر انرژی را انتخاب کنید که به کاهش حالت تهوع کمک می کند. جنین رشد باور نکردنی در این زمان دارد، از رشد استخوان گرفته تا تکامل ذهن، تشکیل پوست، سیستم گوارش و بینایی.

به خاطر داشته باشید اگر متابولیسم سریع و بالایی دارید، فعالیت فیزیکی زیادی دارید و یا چند قلو حامله هستید، ممکن است خیلی آهسته تر وزن اضافه کنید و نیاز است کالری بیشتری مصرف کنید. اگر پیش از بارداری اضافه وزن داشتید یا چاق هستید، به کالری بیشتر احتیاج نیست و در آخر مثل همیشه در هر زمینه ای با پزشکتان مشورت کنید.

نگرانی افزایش وزن

بسیاری از زنان نگران هستند وزنی که طی بارداری بوجود آمده است را نتوانند کم کنند اما اصلا جای نگرانی نیست. راه هایی برای کم کردن وزن پس از بارداری وجود دارد زنانی که به بچه هایشان شیر میدهند حتی برای چند ماه نسبت به مادرانی که اصلا این کار را نمیکنند، سریع تر به وزن ایده آل می رسند. یادتان باشد رسیدن به وزن مناسب طی بارداری، در کاهش وزن پس از زایمان موثر است.

توصیه ای برای پدران در هفته 12 بارداری

توصیه ای برای پدران در هفته 12 بارداری

رابطه جنسی در حین بارداری در این زمان ممکن است که همسرتان به صو غیر معمولی حساس باشد. در ۱۲ هفتگی بارداری ممکن است که همسرتان را تندخو و زودرنج بیابید. در حال حاضر نزدیک شدن به او برای برقراری رابطه ی جنسی مانند بازی کردن با دینامیت است.

بنابراین با احتیاط حساسیت به او نزدیک شوید. انتظار زیادی از او نداشته باشید. آیا او قبلا علاقه داشت که موهایش را نوازش کنید؟ ممکن است که در حال حاضر از این کار متنفر باشد. آیا او قبلا از یک عشق بازی در صبح لذت می برد؟ حالا این حالت تهوع است که صبح او را مشغول می کند. بنابراین قبل از اینکه شروع به عشق بازی کنید با او گفتگو کنید. اگر که خجالت می کشید آن را کنار بگذارید و آزادانه و صریح تر از همیشه با او گفتگو کنید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن