مادر و کودک

در هفته 21 بارداری جنین چه تغییراتی می کند؟

وقتی در هفته 21 بارداری هستید، جنین هرروز مقداری از مایع آمنیوتیک را می بلعد، نه تنها بخاطر آب و غذایی که در خود دارد، بلکه بخاطر تمرین بلعیدن و گوارش، مهارت هایی که بچه به محض این که در آغوش شما قرار گیرد، به آنها نیاز خواهد داشت.

مزه مایع آمنیوتیک روز به روز، بسته به چیزی که خورده باشید. فرق می کند و این میز غذایی متنوع برای بچه غیر قابل فهم نیست، چون تا الآن جوانه های چشایی کوچولوی شما رشد یافته اند.

در حقیقت، تحقیقات نشان داده است بچه هایی که در رحم توسط مایع آمنیوتیک در معرض غذاهای مشخصی قرار گرفته بودند، بعد از تولد بیشتر مشتاق خوردن غذاهایی با همان طعم بودند. دوست دارید فرزندتان بعدها كرفس، کدو سبز، فلفل دلمه ای را با اشتیاق بخورد؟ الان خودتان تمامی این ها را بخورید.

بچه حرکت می کند و می خوابد. بچه به اندازه یک موز بزرگ است یعنی 7/17سانتی متر و وزن 8/311گرم . بچه در حال رشد شما هنوز فضای بزرگی در رحم تان دارد و فضای زیادی برای چرخش، وارونه شدن و حتی به طور اتفاقی پشتک زدن دارد. با وجود این رقص هایی که در شکم اتفاق می افتند، باور اینکه بچه بخوابد، سخت است.

ولی باورتان بشود یا نه، جنین به اندازه یک نوزاد می خوابد، تقریبا ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز.

وضعیت بدن مادر در هفته 21 بارداری

وضعیت بدن مادر در هفته 21 بارداری

در بیست و یکمین هفته بارداری، احتمالا بچه شما، رد پایش را بر روی پوست شما می گذارد، ترکهای پوستی هنر نمایی های کوچولوی شماست، این ترک های پوستی، سرتاسر شکمتان، باسن، ران ها، مفصل ران و پستان ها را شامل می شود. این رگه های صورتی، قرمز یا بنفش، در حالی که بدن تان منبسط می شود و شکم و پستان های تان رشد می کنند، ظاهر می شوند. بافت پیوندی زیر پوست تان با کشیده شدن پوست، پاره می شود.

از هر دو زن یک نفر دچار این کشیدگی پوست می شود. اگر مادرتان هم در بارداریش دچار کشیدگی پوست شده، نامزد احتمالی این رویداد هستید. زنانی که پوستشان تیره است کمتر این مشکل را خواهند داشت (به علاوه این که روی پوست های تیره، چندان هم مشخص نیست ولی دخترانی که پوست بور دارند معمولا چندان خوش شانس نیستند.

متاسفانه، هیچ راه اثبات شده ای برای پیشگیری از زیگزاگ شدن پوست توسط ترک ها وجود ندارد. استفاده از مرطوب کننده ها مثل کره کاکائو، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کنجد، از خشکی و خارش که بخاطر کشیدگی پوست در بارداری ایجاد می شود، جلوگیری می کنند.

اضطراب را کاهش دهید

حالا که کم کم به نظر باردار می آیید و آن لگدها دیگر با گاز اشتباه گرفته نمی شوند، ظاهرا حقیقت بارداری دارد خودش را نشان می دهد. در این حال، احتمالا احساساتی دمدمی و مضطرب خواهید داشت که حتی بابت پذیرفتن شان هم دمدمی هستید (من و مادر بودن؟ حتما اشتباه شده).

نگران نباشید و دوام بیاورید. بعضی مواقع در بارداری (و معمولا وقتی که بارداری کاملا واضح و آشکار می شود) تقریبا هر مادر باردار (و هر پدر منتظر!) شروع می کند به نگران شدن و ترسیدن انگار که مسافر یک قطار باشد توی یک مسیر پر هیجان و بدون ثبات.

در این حالت نه تنها حس اضطراب طبیعی است، بلکه حتی اعلام کردن آن هم، طبیعی است. با دوستانتان که بچه داشته اند راجع به احساساتتان صحبت کنید، آنها به شما اطمینان می دهند که افکاری مشابه را تجربه کرده اند. مهم تر از همه، این ترس ها را با همسرتان مطرح کنید، کسی که درست به اندازه خودتان به این هم حسی نیاز دارد.

  1. از شما باید ورزش کنید، ورزش های سبک، مثل شنا، یوگا یا پیاده روی. به لطف ریلکسسین که لیگامنت های تان را شل می کند، الآن بیشتر در معرض آسیب هستید.
  2. رسما باید مراقب برخوردها با شکم تان باشید! بیشتر مردمی که شما را می بینید می فهمند که شکم بزرگ تان بخاطر پرخوری نیست.
  3. چون بدن تان حدود ۵۰ درصد بیش از زمان قبل از بچه دار شدن، خون و مایعات دارد، ممکن است پاهای تان ورم کند. پس، در طول روز حتما نشستن و برخاستن را در برنامه داشته باشید.

تغذیه هفته 21 بارداری

تغذیه در دوران بارداری

در دوران بارداری استفاده از مکمل آهن بسیار ضروری و آسان است و باید این ماده حیاتی را بدون وقفه در تغذیه خود داشته باشید. کاهش آهن طی بارداری به خصوص در هفته 21 بارداری باعث می شود احساس خلاء کنید. حالا که طی این ۹ ماه در پریود شدن تاخیر دارید، باز هم نباید از خوردن آهن غافل شوید.

در این زمان خونی از دست نمی دهید اما در حاملگی، بدن گلبول های قرمز بیشتری می سازد که با کمک آهن باید پمپاژ شود (همچنین باید تا پایان حاملگی قوی و پر انرژی باشید). نیاز شما به آهن در هیچ دوره از زندگی به اندازه بارداری اهمیت پیدا نمی کند.

این نیاز ناگهانی برای خونرسانی به چه علت است؟

در هفته 20 بارداری ، منبع ذخیره آهن بدن تان (همانی که موقع توقف پریود، ذخیره شده) تقریبا خالی می شود و درست در همین زمان جنین در حال رشد، برای دریافت گلبول های قرمز جدید در اولویت است. این موضوع ممکن است باعث کم خونی و یا افت میزان آهن طی بارداری شود.

کم خونی به هیچ وجه شوخی بردار نیست، رنگ پریده و شدیدا ضعیف می شوید، به آسانی خسته می شوید یا نفس کم می آورید و حتی گاهی اوقات کم خونی منجر به غش کردن هم می شود. اگر دوست ندارید این شرایط را تجربه کنید، با دنبال کردن یک برنامه ساده چهار مرحله ای می توانید طی بارداری گردش خونی همراه با آهن کافی داشته باشید.

در دوران بارداری مکمل آهن مصرف کنید

گرچه راه های زیادی برای دریافت آهن از مواد غذایی وجود دارد اما بهتر است در رابطه با این ماده مهم اطمینان بیشتری داشته باشید. در نیمه دوم و حساس بارداری، مکمل آهن ۳۰ تا ۵۰ میلی گرمی مصرف کنید تا نیاز مادر و جنین به طور کامل تامین شود (اگر ذخيره آهن شما بسیار پایین باشد پزشک این مکمل را با دوز بالاتر برای تان تجویز می کند)، به خاطر داشته باشید که طی حاملگی، مکمل آهن باید علاوه بر ویتامین های بارداری مصرف شود، با پزشک خود در رابطه با بهترین زمان مصرف دارو که باعث ناراحتی معده نشود، مشورت کنید.

اسفناج مصرف کنید

اسفناج دوست ندارید از اسفناج تازه همراه با پرتقال و سیب در سالاد استفاده اند با اسفناج بخار پز در کنار گوشت، ماهی و ماکارونی استفاده کنید. یکی از بهترین ازدهای مصرف اسفناج، بورانی اسفناج است. اسفناج پخته شده را با ماست مخلوط کنید، مقداری امیر تازه و فلفل سیاه به آن اضافه کنید

میزان کافئین را کاهش دهید

کافئین ممکن است شما را سرحال کند اما اثرات آهن را تخریب می کند. اگر استیک کسی از آهن را با نوشابه میل کنید، مقدار آهنی که باید جذب بدن تان شود را کاهش می دهید (علاوه بر این بهتر است مصرف کافئین را طی حاملگی کنار بگذارید).

ویتامین C را در برنامه خود داشته باشید

ویتامین c بهترین دوست آهن است چون جذب آهن را افزایش می دهد، بنابراین مکمل آهن را با یک لیوان آب پرتقال بخورید، در کنار میگو، فلفل قرمز بخورید و یا جو دوسر پرک شده (مخصوص صبحانه) را با توت فرنگی میل کنید.

توصیه هایی برای پدران در هفته 21 بارداری

توصیه هایی برای پدران در هفته 21 بارداری

در اینجا به مطلبی می رسیم که ممکن است شما چیزی در مورد آن ندانید: کوئیگنینگ با اولین حرکات نوزاد در شکم مادر اما همسر شما از آن مطلع می باشد و منتظر آن بوده است.

اولین حرکات نوزاد و حرکت جنینی( Fetal Movement) زمانی که دستان و پاهای کوچک نوزاد، به اندازه ی کافی بزرگ شده، احساس می شوند.

بعضی مواقع بین هفته 18 و 22 بارداری همسرتان احساسی مانند حرکت یک پروانه در شکمش را به شما اعلام می کند. اما این نوزاد است و پروانه ای در کار نیست. در حدود 21 هفتگی بارداری این شواهد فیزیکی در کنار شکم برجسته همسرتان نشان می دهد که او یک نوزاد در شکمش دارد.

این سوال مطرح می شود که شما بعنوان شوهر چه زمانی می توانید این لگدها را احساس کنید؟ این حرکات در حال حاضر و تا چند هفته آینده به اندازه کافی قوی نیستند که از بیرون توسط شما حس شوند اما این انتظار کشیدن ارزشش را دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن