مادر و کودکدانش خانواده

در هفته 30 بارداری چه اتفاقی برای مادر و جنین پیش می آید ؟

هفته 30 بارداری یکی هفته های مهم بارداری می باشد که باید خیلی هواسمان به خودمان باشد تا اتفاق خاصی برای خودمان و جنین پیش نیاید.

وضعیت جنین

وضعیت جنین

افزایش سایز شکم تان نشانه ای قطعی از این است که فرزندتان دارد هر روز بزرگ تر می شود و حالا تقریبا ۱٫۳ کیلوگرم وزن دارد. در 7 هفته آینده نیز به طور تقریبی هفته ای ۲۲۶ گرم وزن اضافه خواهد کرد.

مغز بچه این روزها با سرعت زیادی رشد می کند. تا به حال سطح آن یکدست بوده است. ولی
حالا، مغز جنین تان دارد شیارها و فرورفتگی های اختصاصی اش را بدست می آورد.

آن چین خوردگی ها به بافت مغزی بیشتری اجازه حضور می دهد که تغییری ضروری برای تبدیل فرزندتان به یک فرد با معلومات برای دنیای بیرون از شکم است.

حالا که مغز و سلول های جدید چربی بچه، دمای بدن را تنظیم می کنند، کم کم کرک (آن موی نرم و پرز مانند) که بدن کوچولوی تان را می پوشاند، ناپدید می شود (دیگر نیازی به آن پوشش کرک مانند، نیست).

ولی وقتی به دنیا بیاید ممکن است تعدادی مسیر باقیمانده از کرک، روی پشت بدن و شانه های نوزاد ببینید.

تغییر بزرگ دیگر در هفته 30 بارداری این است که مغز استخوان فرزندتان کاملا مسئولیت تولید گلبول های قرمز خون را بر عهده گرفته است.

وضعیت بدن مادر در هفته 30 ام

شما در هفته 30 بارداری هستید، فقط ۱۰ هفته دیگر مانده! بسیاری از عارضه های زود هنگام بارداری که فکر می کردید پشت سر گذاشته اید، برای شکار شما بر می گردند، مثل نیاز دائمی به دفع ادرار (چون سر بچه الآن دارد به مثانه تان فشار می آورد)، پستان های دردناک (چرا که درگیر تولید شیر هستند)، کوفتگی و سوزش معده بخاطر بارداری.

این روزها ممکن است حس کنید که آتش بزرگی درون قفسه سینه تان زبانه می کشد.

سوءهاضمه یکی از شایع ترین (و آزاردهنده ترین ناراحتی های بارداری است. دلیل این است: همان هورمون های بارداری که باعث ریلکس شدن عضلات ناحیه لگنی تان برای تسهیل زایمان شما شدند، حلقه عضلانی عضلات جداکننده مری از معده را نیز شل می کنند.

در نتیجه، غذا و آنزیم های گوارشی می توانند از معده تان به قفسه سینه و گلو بالا بیایند، بنابراین، اصطلاح شیر تو شیر شدن خودمان). رحم در حال بزرگ شدن حالا به معده اعمال فشار می کند، فقط شرایط را بدتر می کند.

آرامش را به خودتان برگردانید!از غذاهایی که می توانند گوارش را دچار مشکل کنند بپرهیزید، مثل غذاهای تند، چرب یا خوراک های سرخ شده و شکلات و وعده های کوچکتری بخورید و در هنگام غذا خوردن یا بلافاصله بعد از آن دراز نکشید.

بانک خون بندناف

روز بزرگ می رسد و حالا یک سوال بزرگ: خون بندناف چیست و آیا باید نگهداری این منبع غنی در بانک خون بندناف را در نظر داشته باشید یا خون بندناف فرزندتان را اهدا کنید؟ خون بندناف همان است که در بندناف و جفت، بعد از تولد می ماند.

خون بندناف منبعی غنی از سلولهای بنیادی است. این سلول ها که از نظر ژنتیکی برای هر کودک منحصر به فردند، واحدهای سازنده خون، اندام ها، بافت و سیستم ایمنی و شامل سلول های بنیادی هستند که می توانند بعضی بیماری های خونی و اختلالات سیستم ایمنی را درمان کنند.

تحقیقات امیدبخشی در دست انجامند تا تعیین کنند آیا این سلول های بنیادی می توانند برای درمان عارضه های دیگر هم به کار بروند، چون، این علم تازه پدید آمده است. یک روند مطمئن و بدون درد برای خون گیری درست بعد از تولد بچه است و حدود پنج دقیقه وقت می گیرد.

می توانید رایگان به یک بانک خون اهدایش کنید تا سلول ها برای کسانی که نیاز دارند استفاده شوند، یا می توانید به طور خصوصی به ازای هزینه ای قابل توجه برای نگهداری سالیانه، آنها را نگهداری کنید تا فقط برای خانواده خودتان در دسترس باشد.

اگر بانکداری سلول های بنیادی را انتخاب کنید و اگر هم انتخاب نکنید مساله ای نیست، باید الآن با پزشک تان در این باره صحبت کنید تا کارهای ضروری مقدماتی انجام شوند.

 • نفس کم می آورید؟ فرزند در حال رشد به دیافراگم شما فشار می آورد. خوابیدن در یک وضعیت نیمه نشسته را امتحان کنید، با بالشت هایی که پشت تان را قائم نگاه دارند.
 • پاشنه بلندها را کنار بگذارید! تعادل تان تغییر می کند. با پوشیدن پاشنه های صاف و دقت به قدم هایتان، از افتادن پیشگیری کنید.
 • شکم تان بخاطر کش آمدن پوست، می سوزد. خاراندن آن را بدتر می کند. می توانید قبل از خواب از کرم مرطوب کننده برای جلوگیری از خاراندن استفاده کنید.

تغذیه بارداری

تغذیه بارداری

تنقلات سالم در حاملگی اگر قبل از تمام کردن غذای اصلی احساس سیری میکنید، امری طبیعی است چون در هفته 30 بارداری هستید و حجم شکمتان محدودتر شده است و معده به دنبال فضای خالی است.

خوشبختانه می توانید در طول روز از تنقلات و میان وعده های سالم استفاده کنید چون مواد مغذی برای بچه را تامین می کنند. در حقیقت با توجه به رژیم بارداری مخصوصا در سه ماهه سوم، کمتر غذا خوردن بهتر است.

زنانی که حداقل در طول روز ۵ مرتبه خوراکی بخورند به موقع زایمان و کمتر نفخ می کنند. هر چه که می خورید باید مقوی باشد، نباید از این فرصت به عنوان بهانه ای برای خوردن شکلات یا قهوه استفاده کنید.

غذاهای ممنوع شده طی بارداری را بشناسید. درباره میان وعده ها نگرش خود را تغییر دهید و آن را به فرصتی تبدیل کنید که به بهترین شکل بچه را تغذیه کنید.

خوراکی های قابل حمل

مهم نیست که در طول روز کجا هستید، همیشه همراه خود میان وعده ای سالم داشته باشید. خوراکی های مناسب را در دسترس و همراه تان در جیب، کشوی میز، داشبورد ماشین، یخچال و کابینت های آشپزخانه بگذارید:

 • پنیر تک نفره
 • ماست یک نفره
 • آبمیوه های کوچک یا سالاد میوه
 • بسته کوچک آجیل
 • میوه تازه قابل حمل (موز، سیب، نارنگی یا پرتقال، میوه های فصل)
 • نوشیدنی های سالم (آب گوجه یا سبزیجات، شیر و آب)
 • بسته های کوچک سویا، ذرت بوداده، بیسکوییت سبوس دار یا چوب شور همراه با پنیر
 • هویج یا ساقه کرفس
 • سوپ های سالم آماده. میتوانید برای گرم نگه داشتن آن نیز یک فلاسک کوچک تهیه کنید.
  همیشه مخلوط آجیل همراه تان باشد (گردو، مغز تخمه آفتابگردان، کشمش و زردآلوی خشک که منبع قوی از آهن است و در سه ماهه سوم بارداری برای بچه بسیار مفید است).

خوراکی صبح زود

اگر ساعت ۴ صبح خوراکی شیرین می خورید یا نصف شب یک چیز شور دل تان می خواهد، نگران نباشید راه های زیادی برای از بین بردن این اشتها وجود دارد.

برای نیم چاشت هویج یا موز می تواند جایگزین کیک قهوه باشد. می توانید هویج را با روغن زیتون و لیمو ترش یا ماست مصرف کنید.

 1. روی برش های سیب کره بادام زمینی بزنید البته اگر حساسیت ندارید.
 2. نان سبوس دار با مربا، شیره خرما، عسل و پوره میوه.
 3. ماست با گردو و میوه خشک، کشمش، جوانه های حبوبات.

خوراکی های شبانه و دیروقت

 1. ذرت بوداده با پنیر رنده شده را انتخاب کنید. اگر به تندی علاقه دارید، می توانید روی آن فلفل بپاشید.
 2. سویای بو داده یا حبوبات بو داده
 3. کدو حلوایی (همرا با دارچین و عسل)
 4. تخمه آفتابگردان
 5. سیب زمینی پخته
 6. کدو سرخ شده
 7. لبو
 8. شلغم آپ پز

توصیه هایی برای پدران

توصیه هایی برای پدران

توصیه هایی برای آقایانی که در آستانه پدر شدن هستند هر دوی شما زمان وضع حمل را به ذهن سپرده اید (و در تقویم آن را با رنگ قرمز علامت زده اید). فراموش نکنید که همسرتان تجربه ترس اور تری در آینده در مقایسه با شما خواهد داشت.

در هر زمانی که فرصتی وجود دارد، در ۳۰ هفتگی بارداری، او را از نگرانی هایش برهانید و موجب آرامش و تسکین او شوید. با او در این مورد صحبت کنید که ماه های آینده چقدر پرهیجان خواهد بود.

با شستن و درسرجا قرار دادن لباس هایی که نوزاد هدیه گرفته، او را تحت تاثیر قرار دهید. یا با سرهم کردن و نصب تختخواب بچه او را خوشحال کنید. یک کار موثرتر: چند تکه سیسمونی جدید بخرید و به خانه بیاورید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن