دانش خانوادهمادر و کودک

وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری بچه، تمرین مکیدن و بلعیدن می کند. وزن کوچولوی تان حدود100-120گرم و اندازه اش تقریبا اندازه کف دستتان یا 12.7 سانتی متر شده است. چربی بدن بچه شروع به تشکیل شدن می کند و تجمع آن تا پایان بارداری تان ادامه می یابد، و با همین روال، تا موقع تولد، حدود دو سوم وزنش را چربی تشکیل می دهد.

قلب بچه الآن توسط مغز تنظیم می شود و در هر دقیقه بارها می تپد. فرزند شما در این هفته در حال تمرین روی مهارت های تخصصی اش هست مهارت مکیدن و بلعیدن، تا برای مکیدن پستان آماده شود. در حقیقت، بیشتر واکنش های حیاتی فرزندتان الآن در رحم در حال آماده شدن است.

تقریبا تا هفته بعد، شیارهای سر انگشتان دستها و پاها که همان اثر انگشتان بچه است، شکل می گیرند.

از الآن، تقریبا قاطعانه می توان گفت که بچه میشنود. به صدای بلند واکنش نشان می دهد. همچنین بچه به چنین صداهایی عادت می کند، چشمان فرزندتان که خوشبختانه اکنون به طور کامل به جلوی سر آمده اند، حرکات جانبی خفیفی انجام میدهند و حتی می توانند نور را هم تا حدی تشخیص دهند، گرچه که پلکها همچنان بسته اند. این روزها مقدار ناچیزی ترشحات واژینال (لکوریا) و حساسیت بیشتری به آلرژنها دارید که هر دو کاملا طبیعی هستند.

وضعیت بدن مادر در هفته هفدهم بارداری

وضعیت بدن مادر در هفته هفدهم بارداری

خوشبختانه، احتمالا دوران رفت و آمدهای زیاد به دستشویی برای شما به پایان رسیده است و احتمال آنکه از خوردنی ها سیر نشوید، بیشتر شده است. مثل بیشتر خانم ها، این سه ماهه ی دوم نه تنها رهایی از بیماری های بارداری را به همراه دارد، بلکه اشتهایتان بیشتر می شود! اگر ناگهان به قدری گرسنه شدید که اشتها برای یک استیک ۶۸۰ گرم، یا یک ظرف کامل ماکارونی داشتید، تعجب نکنید چون در هفته هفدهم بارداری، طبیعی است.

چند توصیه

توجه داشته باشید که مهم نیست فرزندتان چقدر بزرگ یا چقدر گرسنه است، در طول بارداری هرگز نباید به معنای واقعی کلمه، به جای دو نفر خورد. اگر اینطور شود، نهایتا به دو برابر سایز خودتان می رسید.

حالا فرصت خوبی است که اگر در سه ماهه اول وزن به مقدار کافی اضافه نکرده اید، آن را جبران کنید. ولی اگر به نظرتان روند افزایش وزن تان درست انجام می شود، ممکن است بخواهید اشتهایتان را فقط روی بچه متمرکز کنید. همچنین به یاد داشته باشید که هیچ زمانی بهتر از الان برای پرورش عادت های بارداری مطلوبی که رشد فرزند سالم تان را تقویت می کند، نیست.

توقف خر و پف

اگر همسرتان تازگی ها متوجه عادت خروپف کردن تان شده است، همچنان شجاع باشید. احساس خفگی که اغلب خرو پف رابه پا می کند، همگانی و زودگذر و یک اثر جانبی غیرمنتظره هورمون های بارداری است.

گذاشتن یک مرطوب کننده هوا در اتاق خواب تان و کمی بالا نگه داشتن سرتان روی چند بالشت در زمان خوابیدن را امتحان کنید. اگر هنوز هم همسرتان شاکی است، یک بسته پنبه برایش بگیرید.

عصر یا غروب یک ظرف را پر از آب کنید، چند برگ گیاه اکالیپتوس (از عطاری تهیه کنید) را درون ظرف بریزید، و آن را روی گاز یا حرارت کتری یا بخاری قرار دهید تا آرام آرام بخار شود، این کار به مرطوب نگه داشتن فضای خانه کمک می کند. گیاه اکالیپتوس خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز دارد که همه اینها باعث می شود راحت تر تنفس کنید و خوابی آرام داشته باشید.

  1. هورمون ها و عدد تولید شیر آماده پرستاری از نوزاد می شوند. همه ی این ها، به اضافه افزایش جریان خون، می توانند سایز سینه را افزایش دهند.
  2. اگر درد منظمی در پاهای تان احساس می کنید، احتمالا مربوط به فشاری است که جنین به عصب سیاتیک وارد می کند. عصب سیاتیک، عصبی است که از زیر رحم به پاها می رود. یخ یا کیسه آب گرم را برای تسکین درد امتحان کنید.
  3. هورمون ها می توانند روی استخوان ها و لیگامنت های دهان تان اثر بگذارند و همچنین به دلیل تغییر PH و اسیدیتی دهان، رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان واجب است. بعد از تولد بچه، این مشکل از بین می رود. ولی اگر دچار بودن سیماری مربوط به لثه و بافت های محافظ اطراف دندان) هستید، الان به دندانپزشک مراجعه کنید.

تغذیه بارداری در هفته هفدهم

تغذیه بارداری در هفته هفدهم

همیشه یک غذای خوب و سالم در منو پیدا می شود البته در برخی رستوران ها باید با دقت بیشتری منو را بررسی کرد. فرقی نمی کند یک ناهار سریع و سرپایی باشد یا یک ضیافت بزرگ در یک رستوران چهار ستاره، چون فارغ از آشپزی هستید، برای خوردن غذا وقت زیادی دارید. درست است که احساس خوبی است که آشپزی نمی کنید اما فراموش نکنید هنوز هم مسئول غذا دادن به جنین هستید حتی وقتی در آشپزخانه خودتان نیستید.

توصیه ما این است که تا حد ممکن از غذاهای بیرون صرف نظر کنید اما در یک روز پر مشغله در دوران بارداری کهن برای غذا درست کردن ندارید شما ناچار به رستوران رفتن هستید چون شما به خاطر خودتان و جنین نیازمندان هستید.

در هفته هفدهم بارداری، رحم خود را برای فرزندتان تبدیل به یک رستوران کنید و با بهترین غذاها از او پذیرایی با بیرون غذا خوردن در این زمان نکاتی را به شما خواهیم گفت.

برخی رستوران های خاص نسبت به دیگر رستوران ها برای شام یک خانم باردار غذاهای مناسب تری سرو می کنند. رستوران غذاهای دریایی با رستوران هایی که سالادهای متنوع دارند گزینه ی مناسبی هستند. اگر سوزش معده دارید یا هر مشکل دیگری که مربوط به معده است، گزینه های انتخابی خود را به غذاهای کم ادویه محدود کنید.

صحبت کردن راجع به درخواست های خاص

این روزها شما تنها زن بارداری نیستید که به رستوران می روید. اگر هنوز در انتخاب غذا مشکل دارید، خدمه رستوران و آشپز به این کار عادت دارند و می توانند به شما در جایگزین کردن غذاها کمک کنند.

توجه به حجم غذا

در برخی رستوران ها حجم غذای اصلی برای یک نفر، می تواند برای یک روستا یا حداقل یک خانواده کوچک کافی باشد. در مقابل این تمایل که بخواهید بشقاب را کاملا تمام کنید مقاومت کنید چون مجبور می شوید برای سوء هاضمه و رودل کردن هزینه کنید.

اجازه ندهید نان گمراه تان کند

وقتی غرق در سبد نان هستید لطفا به دنبال نان سبوس دار (سنگک) باشید. اگر نمی توانید آن را تشخیص دهید از آشپزخانه بپرسید، اگر نداشتند نان بربری یا تافتون بخورید، اما معده تان را با این ماده غذایی بدون کالری پر نکنید و به جای آن سریع یک پیش غذای سالم سفارش دهید.

سبزیجات بیشتری میل کنید

عادت کنید به عنوان پیش غذا سالاد یا سبزیجات سفارش دهید، یا یک سبد سبزی خوردن با پنیر و نان سنگک سفارش دهید.

سوپ در اولویت است

اگر سوپ عدس، سوپ جو، آش یا سوپ سبزیجات در منو هست، آن را سفارش دهید.

به تزیین های کنار بشقاب دقت کنید

این روزها حتی فست فودهای معتبر هم تزییناتی در کنار غذای اصلی دارند (مثلا سیب زمینی). برای یک خانم باردار بهترین تزیین کنار بشقاب شامل: سبزیجات بخارپز، سیب زمینی آبپز (به جای سیب زمینی و حلقه های پیاز سرخ شده)، هویج آب پز، کدو و بادمجان کبابی است.

سعی کنید قبل از دسر معده تان پر شود

جایی را برای آن پای خوشمزه ذخیره نکنید، اما اگر هنوز گرسنه هستید یا خوراکی شیرین دلتان می خواهد، بعد از غذای اصلی، میوه تازه، شربت با بستنی میل کنید.

توصیه هایی برای همسران در هفته هفدهم بارداری

توصیه هایی برای همسران در هفته هفدهم بارداری

آیا می خواهید که خودتان را غافلگیر و هیجان زده کنید ؟ در 17 هفتگی بارداری و در تست اولتراسوند پیش رو، همراهی و همسرتان را از دست ندهید.

شما با یک تصویر مات و محو که شبیه یک رادار بر روی صفحه نمایش است، مواجه می شوید. از پزشک می شنوید که این نوزاد شماست. در این زمان طبیعی است که نوزاد هیچ عکس العملی نسبت به شما از خودش نشان نمی دهد.

این بدان معناست که شما می توانید بفهمید (البته اگر هر دوی تان می خواهید) که صاحب یک پسر بچه پر جنب و جوش خواهید شد یا یک دختر بچه آرام. درباره این قضیه صحبت کنید که آیا می خواهید این راز را بفهمید یا نه و مطمئن شوید که برای شنیدن این مساله قبل از رفتن به دکتر آمادگی دارید. در این باره یک سری ملاحظات کاربردی و همچنین احساسی وجود دارد. چون شما می خواهید لباس های مناسب جنس بچه و البته اسباب و اثاثیه مربوط به او را را آماده کنید. قبل از انجام این آزمایش درباره این مسائل بحث و گفتگو کنید و مطمئن شوید که هر دویتان حرف های تان را زده اید.

در هر حال پزشک با انجام سونوگرافی ممکن است بتواند، مذکر یا مونث بودن نوزاد را تشخیص دهد و اگر که نمی خواهید به حدس و گمان درباره جنس بچه ادامه دهید می توانید شما هم از این مهم باخبر شوید.

همچنین پزشک با انجام سونوگرافی می تواند سلامت جنین را بررسی کند که قطعا این برای شما مهم تر از تعیین جنسیت است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن