مادر و کودکدانش خانواده

وضعیت مادر و جنین در هفته 26 بارداری

در هفته 26 بارداری جنین ۹۰۷ گرم وزن دارد و بیش از 22.8 سانتی متر طول دارد. بچه به زودی کمی در رحم تان دچار گرفتگی عضله می شود ولی نگران نباشید، هنوز فضای زیادی برای رشد فرزندتان وجود دارد. این فقط به این معناست که ژیمناست شما فضای کمتری برای پشتکها، چرخ و فلک ها و سایر شاهکارهای المپیکی اش خواهد داشت.

چشم های فرزندتان که در چند ماه گذشته بسته بوده است، در هفته 26 بارداری شروع به باز شدن می کنند. دلیل این تاخیر، رشد شبکیه (بخشی از چشم که تصاویر را بزرگنمایی می کند) است. این یعنی فرزندتان حالا می تواند ببیند.

متاسفانه منظره درون رحم تان چندان هیجان انگیز نیست ولی این را در خانه امتحان کنید: به شکم تان نور چراغ قوه بتابانید. ممکن است بچه در جواب لگد بزند (شاید به این معنی: آن نور را از چشم هایم دور کنید). در این زمان، عنبیه، بخش رنگی چشم، هنوز چندان رنگی نشده است، پس هنوز برای تخمین رنگ چشم فرزندتان خیلی زود است. حتی رنگی که بچه با آن به دنیا بیاید ممکن است رنگ دایمی چشمانش نباشد.

فعالیت موج مغزی فرزندتان در این مرحله از رشد جنینی شروع می شود که یعنی کوچولوی تان نه تنها می تواند صداها را بشنود، بلکه اکنون همچنین می تواند به آنها پاسخ بدهد. مسلما نه با کلماته بلکه با افزایش ضربان قلب یا افزایش فعالیتش پاسخ می دهد.

وضعیت بدن مادر در هفته 26 بارداری

وضعیت بدن مادر در هفته 26 بارداری

در هفته 26 بارداری، شما دو سوم مسیر بارداری تان را گذرانده اید و رحم تان حدود 6.3 سانتی متر بالاتر از ناف تان قرار دارد.

زمانی حدود میانه تا پایان سه ماهه دوم، روندی شروع می شود که در آن رحم رو به رشد تان آن قدر ورم می کند تا شکم تان را جلو بدهد، که باعث می شود ناف، بیرون بپرد، گرچه که شما قبل از تکمیل و تمام عیار شدن فرزندتان هنوز راهی برای پیش رفتن دارید، ناف چند ماهی بعد از زایمان باید به حالت عادی برگردد، گرچه ممکن است ظاهر کشیده شده اش که به خاطر «ساکن قدیمی» بوده را داشته باشد.

یک خواب کافی شبانه برای تان دور از دسترس شده است، در حقیقت شما وارد مرحله جدیدی به نام بی خوابی های بارداری شده اید.

بعد از سوزش معده و گرفتگی پاها و شکم بر آمده با یک نافه گرد و برجسته، هیچ جای تعجب نیست که بدن تان با ساکن شدن و تغییر حالت از ایستاده به خوابیده مشکل داشته باشد.

ولی روش های زیادی هست که تمرین کردن شان، به شما کمک می کند تا مجبور نباشید مدام قدم بزنید. فعالیت بدنی روزانه شامل: پیاده روی، داشته باشید.

سعی کنید بعد از ظهر در یک فضای پاک و دور از آلودگی قدم بزنید و فراموش نکنید مایعات فراوان بنوشید.

حرکت های بچه در رحم

با این همه لگد و ضربه، حس می کنید یک فرزند کاراته کار را باردار هستید؟ حقیقتا فرزندتان دارد تمام حرکت هایی که سرانجام در زندگی بیرون از شکم به دردش خواهد خورد را تمرین می کند.

همانطور که سیستم عصبی فرزندتان پیشرفته تر می شود، حرکات جنینی هماهنگ تر می شوند. با بزرگ و قوی تر شدن بچه، حركات قوی تر هم می شوند و بعضی وقتها، حتی ممکن است برایتان دردناک باشد.

فرزندتان خوب به هدف می زند، ممکن است ضربه سمت چپ دردناک تر باشد. بازی دیگری که ممکن است انجام دهد، این است که پایش را آن قدر کش بدهد که پایش بین دنده های تان قرار بگیرد (آاخ). دفعه بعد که مورد حمله قرار گرفتید، سعی کنید تغییر موقعیت دهید یا حرکات کششی تان را انجام دهید.

حتی می توانید وقتی که این کوچولوی ضربه زن، کمی محکم می زند، به آرامی بچه را با دست تان عقب برانید.

  1. یک مادر باردار سالم احتمالا باید تا به حال بین 7 تا ۹ / ۹ کیلوگرم وزن اضافه کرده باشد. اگر بیش از این اضافه کرده اید با پزشک تان راجع به افزایش وزن در طول بارداری صحبت کنید.
  2. دوش گرفتن پیش از خواب باعث کم شدن استرس و رفع اضطراب می شود و همچنین انقباضات ماهیچه ها را کمتر می کند.
  3. به پهلوی چپ بخوابید و از بالش های متعدد در زیر شکم و بین پاهای خود استفاده کنید. سعی کنید در طول روز چرت بزنید. چرت زدن باعث بازگشت انرژی دوباره به بدن می گردد همچنین سعی کنید نظم خاصی در برنامه خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید.

تغذیه بارداری در هفته 26

تغذیه بارداری در هفته 26

به ندرت این روزها خانم بارداری پیدا می کنید که درگیر زمان نباشد. اگر ۱۰ دقیقه بیشتر برای آماده کردن غذا وقت داشته باشید می توانید هم خودتان غذا بخورید و هم جنین را تغذیه کنید. موضوع اینجاست که فقط غذا خوردن مشکل شما نیست، موضوعات مختلفی وجود دارد که با زمان محدود شما در رقابت است. همانطور که می دانید در هفته ۲۶ بارداری تغذیه صحیح اهمیت دارد.

مهم نیست زمان چقدر به سرعت حرکت کند، با بکارگیری این راهکارها می توانید نیاز تغذیه ای خود و بچه را با زمان بندی خود هماهنگ کنید:

سرعت کار تان در آشپزخانه را بیشتر کنید

اگر آماده کردن یک غذای ۳۰ دقیقه ای برای شما ۲۰ دقیقه بیشتر از آن وقت می گیرد باید سرعت عمل تان را بالا ببرید. ابزار و وسایل لازم را نزدیک دست تان قرار دهید.

از آرام پز می تواند استفاده کنید. بیشتر غذاهای ایرانی در آرام پز بسیار خوشمزه پخته می شود، خورشت ها، آبگوشت، خوراک ها و آرام پز بهترین وسیله برای صرفه جویی در زمان است.

هر چیزی در خانه دارید را انتخاب کنید (گوشت، لوبیا، سبزیجات) و صبح در آرام پز گذاشته و روشن کنید، در پایان روز که به خانه می رسید یک غذای خوشمزه و گرم دارید که برای فردا هم باقی می ماند. اجاق گاز هم تمیز می ماند و فقط قابلمه را می شویید. با استفاده از مخلوط کن در عرض ۲ ثانیه یک آب میوه غليظ با میوه ها درست کنید.

از قبل برنامه ریزی داشته باشید

اگر آشپزی روزانه برای تان مشکل است و یا فرصت کافی برای آشپزی ندارید، یادتان نرود که فریزر دوست شما است. یک بار غذا بپزید و برای چند وعده دیگر فریز کنید.

مثلا مقدار زیادی گوشت چرخ کرده و پیاز و فلفل دلمه آماده کنید. سپس آن را تقسیم کنید و در فریزر بگذارید و هر زمان خواستید فقط گرم کنید. می توانید یک سوپ عالی با سبزی و لوبیا و ماکارونی با هویچ درست کنید و در ظرف های جداگانه فریز کنید.

مقداری تخم مرغ آبپز کنید و سالاد مخلوط درست کنید و بقیه آن را به عنوان میان وعده میل کنید. سالاد میوه درست کنید و در طول روز مدام بخورید. به جای کباب کردن یک سینه مرغ
چند تا بیشتر درست کنید و از بقیه آن یک ساندویچ خوشمزه درست کنید یا در سالاد استفاده کنید. مقداری آش جو، آش رشته و یا آش شعله قلمکار آماده کنید و در ظرفهای کوچک در فریزر قرار دهید.

سبزیجاتی مثل نخود فرنگی، هویج، کدو حلوایی، بامیه، ذرت و لوبیا سبز گزینه های خوبی برای فریز کردن هستند زیرا که هم رنگ آن ها و هم بافت آن ها طی فریز کردن حفظ می شود. اگر نمی توانید گرمای آشپزخانه را تحمل کنید، از بیرون یک ظرف مرغ سوخاری بخرید یا این که یک سینه مرغ را آب پز کنید (با پیاز و فلفل دلمه ای و کمی ادویه).

به این روش تا یک هفته می توانید روزی یک ساندویچ مرغ همراه با سبزیجات برای خودتان آماده کنید.

توصیه هایی برای پدران در هفته 26 بارداری

توصیه هایی برای پدران در هفته 26 بارداری

هفته 26 بارداری یک زمان عالی برای یک خوش گذرانی رمانتیک دونفره کوتاه مدت است. با توجه به اینکه حوادث دوران حاملگی غیر قابل پیش بینی است، مسافرت کوتاه مدت معمولا مشکلی ندارد اما بهتر است از سفرهای طولانی غیر ضروری از هفته ۲۵ به بعد پرهیز کنید.

در صورت اجبار به سفرهای طولانی برای پیشگیری از لخته شدن خون در اندام ها هر دو یا سه ساعت توقف کرده و چند قدمی همراه همسر باردارتان راه بروید. بعد از مشورت با پزشک همسرتان به مسافرت بروید.

انتظار این را داشته باشید که اکثر چمدان ها را شما حمل کنید (به یاد داشته باشید که همسرتان تقریبا معادلی از این بار را با خود حمل می کند. همچنین چند بطری آب برای او به همراه داشته باشید.

نکات کلیدی برای سفر

  • بهترین آب آشامیدنی آب شربی است که به مدت یک دقیقه جوشیده باشد. آب بسته بندی از آب شرب نجوشیده بهتر است. بعضی مناطق کشورمان آب آشامیدنی مناسبی ندارند.
  • از یخی که از آب جوشیده تهیه شده مصرف نکنید و از لیوان و ظروفی که با آب جوشیده نشسته شده استفاده نکنید.
  • فقط از سبزیجات و میوه های پخته شده و یا پوست کنده شده مصرف کنید و گوشت و ماهی خام یا نیمه پز مصرف نکنید.
  • حتی در صورت سلامت کامل، مدارک پزشکی همسرتان را همراه داشته باشید و به تمامی نکات مذکور توجه کنید. قبل از سفر یک چکاپ پزشکی پره ناتال برای همسرتان انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن