مادر و کودک

وضعیت مادر و جنین در هفته 32 بارداری

در هفته 32 بارداری ، وزن جنین 5/1 تا 8/1 کیلوگرم و قد ۳۸ تا ۴۳ سانتی متر را رد کرده است. در این چند هفته گذشته، مدام در حال تمرین بوده است، به حدی که در مهارت هایی که برای کامیابی بیرون از رحم نیاز دارد، حرفه ای شود از بلعیدن و تنفس گرفته تا ضربه زدن و مکیدن.

بهبود فرایند مهم و خطیر تغذیه با دهان، سیستم گوارش بچه، الان تکمیل و آماده برای شروع است و با این که چند هفته تا روز موعود مانده، فرزندتان بیشتر و بیشتر شبیه یک نوزاد شده است. با تجمع چربی زیر پوستش، دیگر پوستش به شفافی هفته های قبل نیست و حالا بیشتر شبیه پوست نوزاد متولد شده است.

موقعیت جنین در هفته 32 بارداری

هفته 32 بارداری

احتمالا ضربه زدن و پیچ و تاب خوردن، کوچولوی تان را بیشتر احساس می کنید، به جای جنبیدن و چرخیدن هایی که قبل تر احساس می کردید. این موضوع به این خاطر است که فرزندتان در عین راحتی، جایش الآن کمی تنگ است و دوباره به وضعیت خميده سابقش برگشته است.

بین هفته های 32 تا 38، کوچولوی نازنین تان احتمالا به وضعیت سر و ته (سرش رو به پایین نزدیک لگن است) در لگن تان در می آید تا برای تولد آماده شود چون سر جنین بهتر در رحم وارونه گلابی شکل تان جا می شود، به علاوه این که در زمان خروج بچه موقع تولد، بهتر است ابتدا سر بیرون بیاید.

کمتر از پنج درصد بچه ها وضعیت سر بالا، ته پایین را برای کل دوره ترجیح دهند، پس نگران نباشید. هنوز فرصت کافی برای آن که قبل از تولد پشتک بزند وجود دارد.

وضعیت بدن مادر

این هفته، بدن تان با پیچ دادن عضلاتش احتمالا شروع به آمادگی برای زایمان می کند. اگر حس می کنید رحمتان به طور منظم جمع و سفت می شود، اینها برکستون هیکس هستند، تمرینات نامنظم انقباضی که ابتدا، حوالی نیمه ی بارداری حس شده اند و مدام با تناوب و قدرت یافتن در حین رشد همه چیز، افزایش یافته اند.

این عمليات قبل از زایمان، دست گرمی برای اتفاق اصلی است و به طور آزمایشی زودتر انجام می شود و در زنانی که قبلا هم باردار بوده اند با شدت بیشتری رخ می دهد. در این حالت، یک حس گرفتگی که از بالای رحم شروع می شود و سپس به پایین پخش می شود را حس کنید، که حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد، گرچه گاهی ممکن است تا دو دقیقه یا بیشتر هم طول بکشد.

از کجا بفهمید که درد زایمان واقعی نیست؟

این دردها، اگر تغییر وضعیت دهید متوقف می شوند، پس اگر دراز کشیده اید سعی کنید بلند شوید یا اگر نشسته بودید سعی کنید راه بروید. اگر انقباض های زایمان واقعی باشند، تصاعدی قوی تر و منظم تر می شوند که در این موقع، باید با پزشکتان تماس بگیرید. برای تسکین این دردها می توانید، یک حمام گرم را امتحان کنید.

  1. سعی کنید با ترک های پوستی کنار بیایید. طبق تحقیقات بیش از ۹۰ درصد زنان باردار، ترک های پوستی تجربه می کنند. این ترک ها نشان دهنده آن هستند که فرزندتان به خوبی دارد رشد می کند.
  2. نشانه های زایمان زودرس را یاد بگیرید، شامل: پاره شدن کیسه آب گرفتگی های شبیه پریود، خونریزی واژینال، است و احساس سفت شدن در رحم (پارگی کیسه آب را ممکن است با بی اختیاری ادرار اشتباه بگیرید و یا برعکس)
  3. با رحم بزرگ تان که فضای درون شکم شما را اشغال کرده، ممکن است حس کنید که اشتهای تان کم شده است، سعی کنید خوراک تان منظم باشد و وعده های کوچک به جای وعده های بزرگ داشته باشید. حتی یک گاز موز هم یک وعده کوچک حساب می شود.

تغذیه در سرماخوردگی و آنفولانزا

تغذیه در سرماخوردگی و آنفولانزا

زمانی که باردار می شوید حتما از قبل آمادگی برخی علایم را دارید مثل تهوع صبحگاهی، سوء هاضمه، یبوست و گاز معده اما چیزی که ممکن است ندانید این است که یک خانم باردار فقط علایم بارداری را ندارد بلکه مستعد هر نوع آلودگی است، حتی به حشره لای کتاب هم حساس است چه برسد به سرماخوردگی و آنفلوآنزا .

برای یک زن باردار احتمال تسلیم شدن در برابر این بیماری های غیر مرتبط با بارداری بیشتر است. به این دلیل که در هفته 32 بارداری، سیستم ایمنی شما تحت فشار است تا از جنین محافظت کند، پیشگیری بهترین راه حل است.

خود را آرام کنید

می توانید این ناراحتی ها را با روش های قدیمی تسکین دهید. سوپ مرغ برای سینوس ها و گلو مناسب است به علاوه می توانید هر غذایی که حال شما را بهتر می کند مصرف کنید. تخم مرغ نیمرو، سیب زمینی، بلغور جو داغ، پوره س بزیجات، ماکارونی ساده، برنج یا پوره سیب زمینی همگی غذاهایی هستند که برای شما و بچه ی تان مناسب است.

از چربی به هر شکلی که باشد اجتناب کنید، تست خشک و برشته بخورید، ماکارونی را بدون کره درست کنید و همچنین از شکر دوری کنید چون می تواند اسهال تان را طولانی تر کند. خوراکی هایی که برای تهوع صبحگاهی مصرف می کردید را فراموش نکنید، اگر حالت تهوع شما ویروسی باشد زنجبیل می تواند موثر باشد.

نوشیدنی بخورید

در یک دوره زمانی کوتاه، مایعات هم تراز مواد غذایی جامد مهم هستند به خصوص اگر آب بدن تان به خاطر تب، آبریزش بینی، استفراغ یا اسهال کم شده باشد. حداقل هر ساعت یک فنجان آب بنوشید و یا هر نوشیدنی دیگری، بهتر از این است که هیچ مایعاتی ننوشید.

مایعات مغذی را انتخاب کنید، آب ساده مرغ که با سبزیجات پخته شده، آب میوه یا دمنوشها. نوشیدنی های داغ قطعا گلودرد را تسکین می دهد، بنابراین فلاسک خود را پر از سوپ، چای خیلی رقیق و آب میوه رقیق کنید و همراه تان داشته باشد. اگر دل پیچه دارید، یخ را در دهانتان مک بزنید یا بستنی چوبی بخورید.

ویتامین C

این ویتامین قوی ترین درمانگر طبیعی است، بنابراین آن را در قالب میوه های غنی از ویتامین C و سبزیجات دریافت کنید اما مکمل آن را نخورید مگر با تجویز پزشک. اگر معده شما نمی تواند مرکبات را تحمل کند، انتخاب های اسیدی را کمتر کنید و به جای آن انبه، آناناس، طالبی، جعفری خورد شده و گوجه فرنگی را جهت تامین ویتامین C مصرف کنید.

سخت نگیرید

اگر غذاهای اسیدی گلودردتان را تشدید می کند یا معده تان را اذیت می کند، غذاهایی را انتخاب کنید که سوزش کمتری ایجاد می کنند مثل پوره سوپ، چایی رقیق، شیر داغ و برای در نهایت می توانید آب میوه را نیز رقیق بنوشید.

شیر بنوشید

در زمان سرماخوردگی شیررا کنار نگذارید. اگر معده شما مشکلی ندارد حتما شیر بخورید. مخلوط شیر وعسل درمان گلودرد شما است.

هوشمندانه و با دقت غذا بخورید

قبل از سرماخوردگی، پیشگیری کنید. همیشهمیوهوشبزیجات بخوریدمطالعات نشان میدهد مه حداقل7 مرتبهخوردنمیوهوسبزیجات روزانه طی بارداری خطر ابتلا به عفونته ای تنفسی مثل سرماخوردگی و عفونت سینوس ها را کاهش می دهد. مصرف میوه و سبزیجات حتما نباید 7بار باشد در رژیم بارداری 9مرتبه هم توصیه می شود.

آب کافی بنوشید (قابل توجه کارمندان باردار)

اگر خیلی روی پاهای خود بایستید و یا خیلی روی صندلی بنشینید دچار ورم پاها خواهید شد. برنامه غذایی نقش کلیدی در کاهش ورم پاها دارد. از آنجایی که مقادیر زیاد سدیم (نمک) تأثیر مستقیم روی ورم بدن دارد، باید میزان نمک دریافتی خود را کاهش دهید و کنترل کنید آب کافی بنوشید، زیرا آب کمک می کند که مایعات اضافی از بافت خارج شوند و وارد سیستم گردش خون بدن گردند.

برای مدت ۱۵ دقیقه پاها را در جایی بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید تا خون در بدن شما به گردش درآید.

پیاده روی کنید، فعالیت ورزشی باعث حرکت مایعات در پاها می شود. هنگامی که عضلات بدن در اثر ورزش منقبض و منبسط می شوند، مایعات اضافی جمع شده در عضلات، حرکت کرده و از آنها خارج می شوند. البته ورزش زیاد و شدید نیز ورم پاها را بدتر می کند.

موقع نشستن، خون نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد. اگر مجبورید مدت طولانی روی صندلی بنشینید (مثل کار کردن پشت میز کامپیوتر)، سعی کنید پاهای خود را به طور مرتب تکان دهید و هر چند وقت یک بار از روی صندلی بلند شوید و کمی راه بروید و حرکات نرمشی و کششی انجام دهید تا خون به طور منظم در پاها و بدن تان جریان داشته باشد.

توصیه هایی برای پدران

توصیه هایی برای پدران

این امری طبیعی و مثبت است که شما و همسرتان در طول ۸ ماه گذشته زمان بیشتری را در مطب های پزشکی بخصوص مامایی و زنان و زایمان صرف کرده باشید. در هفته 32 بارداری، تقریبا زمان آن است که به سراغ مطب های دیگر نیز بروید. اکنون باید به دنبال یک متخصص کودک باشید. نزدیک بودن مطب پزشک به منزل مساله مهمی است.

اضافه شدن وزن آقایان

یک شکم بزرگتر یک اتفاق معمول برای یک خانم باردار است اما چرا یک مرد نیز به طور میانگین حدود ۶ کیلو در طول دوره بارداری همسرش وزن می گیرد؟ همراهی کردن در خوردن غذاها مانند لقمه های کوچک شاید یک عامل مهم باشد اما این همه ماجرا نیست.

دلیل محتمل تر برای این مشکل کورتیزول (Cortisol) است که به درستی هورمون استرس نامیده می شود و به مقدار زیادی در طول دوره های اضطراب فرد ترشح می شود.

کورتیزول سطح قند خون و انسولین را کنترل می کند و بنابراین وقتی که گرسنه نیستید احساس می کنید که هستید. به علاوه اثر کورتیزول درست به جایی که شما حدس می زنید یعنی شکم هدایت می شود.

توسط کارهایی چون تهيه مقدار زیادی لقمه های سالم و مراقب بودن نسبت به کل کالری دریافتی، با بزرگ شدن شکم تان مبارزه کنید. همچنین فعالیت های ورزشی برای کاستن از استرس و سایز دور کمر را نیز مد نظر داشته باشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن