سلامت پوست و مو

وضعیت مادر وجنین در هفته 39 بارداری

در هفته 39 بارداری ، شما یک بچه ی کامل دارید. او بین 3.1 تا 3.6 کیلوگرم وزن و بین ۴۸ تا ۵۳ سانتی متر طول دارد.

از الآن به بعد این اندازه ها چندان تغییر نمی کنند، ولی مغز بچه هنوز با سرعتی باور نکردنی رشد می کند و این روند تا سه سال اول زندگی اش طی می شود و شما مستقیما تشخیص می دهید، چرا که توانایی های او تقریبا روزانه رشد می کنند.

شنیده اید که بچه ها زیاد گریه می کنند؟ حقیقتی قاطع راجع به این حرف وجود دارد که به زودی می فهمید. ولی چیزی که احتمالا نشنیده اید این است که بچه های کوچک هنگام گریه اشک ندارند، چرا که هنوز غدد اشکی او برای این کار باز نشده است.

گرچه تقریبا از همان ابتدا باید فرزندتان را آرام کنید اما چیز زیادی از ماه اول نمی گذرد که روی گونه های تپل او ریزش قطرات اشک را ببینید.

پوست فرزندتان سرانجام از صورتی به سفید تغییر کرده است، اینکه عاقبت پوستش چقدر تیره خواهد بود الان مشخص اما پیگمنت یا رنگیزه ها به زودی در پی تولد فعال می شوند.

به این خاطر که لایه نازک تری از چربی روی رگ های خونی انباشته شده است، گونه های فرزندتان بی نهایت برای فشردن و بوسیدن، گرد می شوند؟

وضعیت بدن مادر

وضعیت بدن مادر

یک شروع جديد! در هفته ۳۹ بارداری، زایمان نزدیک است. این روزهای باقیمانده آخر، ممکن است به سرعت طی شوند، یا به کندی بگذرند.

از الان احتمالا به میزان پیش رونده ای احساس ناخوشی دارید، چرا که رحم سنگین تر از همیشه تان و محتویات اش را همه جا حمل می کنید به علاوه این که لگن تان با فشارهای ماهیچه ای رو به پایین بچه، دردناک و دردناک تر می شود.

براکستون هیکس ها با قدرت بیشتری افزایش می یابند و این نشانه خوبی است و که یعنی فرزندتان برای اتفاقی بزرگ آماده می شود.

نشانه های زایمان

نشانه های زایمان

بدانید که هر روزی ممکن است اتفاق بیفتد و شما باید با دقت منتظر وقوع نشانه ها باشید؛ شامل: پارگی غشا (کیسه آب) که شامل مایع آمنیوتیک شما است، اسهال یا تهوع که بسیاری زنان این اختلالات گوارشی را درست قبل از وقوع زایمان حس می کنند؛

افزایش ناگهانی انرژی، از دست دادن پلاک موکوسی (بافتی موکوسی که ورودی رحم را مسدود می کند) و دیدن خون (مویرگ های تان بر اثر باز شدن و نازک شدن گردن رحم تخریب می شوند که باعث ترشحات صورتی یا دارای رگه های قرمز می شود).

هروقت رد خون دیدید، احتمالا تا زایمان فقط یک یا دو روز فاصله دارید، البته لازم نیست ساعت تان را برای آن تنظیم کنید، چون چیز قاطع و قابل زمان سنجی ای نیست.

بیشتر بیمارستان ها و مراکز زایمان روی خواسته مادر برای هوشیار بودن حساس اند، تا چه در طول و چه بعد از زایمان، راحت و همراه با کسانی که می خواهد، باشد.

حتی اگر زایمان سزارین باشد. این روزها، اکثرا سعی می کنند در مواقع غیر اورژانسی، با خواسته های شما همراهی کنند، پس خواسته تان را مطرح کنید.

این ها خواسته هایی هستند که می توانید در نظر بگیرید: گوش دادن به هر نوایی در طول زایمان؛ این که دست هایتان آزاد باشند که بعد از تولد سریعا او را لمس کنند و این که در اتاق ریکاوری به فرزندتان با پستان، شیر دهید.

تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر، محافظ چشمگیری بر علیه بیماری های عفونی است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر دچار بیماری های شدید باکتریایی و ویروسی از جمله مننژیت، گاستروآنتریت، اوتیت میانی، پنومونی، بوتولیسم، عفونت دستگاه ادراری و آنتروکولیت نکروزان می شوند.

بر اساس مطالعات، شیر مادر از بعضی بیماری های مزمن از جمله دیابت ملیتوس، بیماری کرون، کولیت اولسروز، لنفوم، آسم و سایر بیماری های آلرژیک پیش گیری می کند.

به علاوه الگوهای رشد مشاهده شده در سال اول زندگی بیانگر آن است که تغذیه با شیر مادر از چاقی پیشگیری می کند.

مطالعات متعدد، ارتباط میان تغذیه با شیر مادر و بهبود رفتار شناختی از جمله IQ بالاتر و بهبود عملکرد تحصیلی تا نوجوانی را نشان میدهد.

در روزهای پس از زایمان شیردهی مادر، خونریزی پس از زایمان و اندازه رحم را تحت تاثیر اکسی توسین کم می کند.

فواید شیر مادر برای نوزادان

فواید شیر مادر
 • تقویت سیستم دفاعی شیرخوار
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای عفونی در شیرخوار مثل اسهال، عفونت گوارشی، عفونت ادراری، عفونتهای تنفسی و
 • کاهش ریسک ابتلا به بیماری سلیاک
 • کاهش ریسک ابتلا به دیابت وابسته به انسولین
 • کاهش ریسک بیماری کرون کاهش ریسک آلرژی کاهش ریسک ابتلاء به سرطان هایی مثل لنفوم و لوکمی
 • کاهش ریسک ابتلا به چاقی
 • کاهش دفعات بستری شدن در بیمارستان
 • رابطه عاطفی بهتر بین شیرخوار و مادر

فوائد شیردهی برای مادران

 • کاهش میزان خونریزی بعد از زایمان
 • کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان و تخمدان
 • برگشت سریع تر وزن مادر به وزن قبل از بارداری
 • کاهش احتمال باردای مجدد در فاصله ی کمتر از دوسال
 • مادری که به کودک خود شیر می دهد کمتر احساس خستگی و اضطراب می کند
 1. مطمئن شوید که خودرویتان برای رفتن به بیمارستان یا مرکز زایمان آماده است.
 2. مسیرهای بدون ترافیک احتمالی به بیمارستان را از قبل بررسی کنید.
 3. راحت باشید، بدن تان زمان های اضافه هم کار می کند تا از انسان کامل درون شکم تان حمایت کند. هر کجا که می توانید چرت بزنید و از بقیه بخواهید که در این امر به شما کمک کنند.
 4. دردهایی که از واژن تا پاهایتان امتداد دارند حس می کنید؟ نگران نباشید، این فقط دردهای زایمان است که بخاطر فشار بچه به عصب های لگن ایجاد می شود.
 5. همچنان به پیاده روی ادامه دهید. زنان روستایی زایمان های راحت تری دارند و این تنها به دلیل فعالیت بدنی و تحرک است.

مواد غذایی که موجب تحریک و القای زایمان می شوند

در هفته 39 بارداری و نزدیک به زایمان هستید، احتمالا دوست دارید هرکاری بکنید یا هر چیزی بخورید که زودتر این اتفاق رخ دهد اما تا جایی که علم پزشکی می داند هیچ غذای جادویی برای زایمان زودتر وجود ندارد.

برخی زنان معتقدند روغن کرچک موثر است اما به طور قطعی نمی توان آن را تایید کرد. پس به طور کلی این مواد غذایی نمی توانند برای سریع تر شدن زایمان موثر باشند مگر این که زمان زایمان و باز شدن رحم شروع شده باشد که باید به بهترین شکل منتظر آن باشید.

هرچه به زایمان نزدیک تر می شوید میان وعده هایی سبکتر بخورید مثل نان، پنیر و سبزی که هضم شان راحت است. چربی نخورید چون هضم آن طول می کشد و شما به انرژی خود برای زایمان نیاز دارید. همچنین ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشید که آن وقت با مشکل مواجه می شوید.

تغذیه شیرخواران در سال اول زندگی بسیار مهم و با اهمیت است به دلیل اینکه قسمت عمده رشد جسمی و مغزی کودکان در سال اول زندگی صورت می گیرد. در ۶ ماه اول زندگی بهترین و کامل ترین تغذیه شیر مادر است.

توصیه هایی برای پدران

توصیه هایی برای پدران
 • به همسرتان کمک کنید که نوزاد را در بهترین وضعیت ممکن برای مکیدن قرار دهد.
 • در حین شیردهی برای همسرتان یک لیوان آب یا چیزهایی مانند یک جعبه دستمال کاغذی، کمپرس سرد، پد شیردهی تمیز، کرم لانولین و یا هر چیز دیگری بیاورید.
 • کهنه بچه را عوض کنید.
 • پس از شیر خوردن نوزاد را در جایش بخوابانید.
 • برای همسرتان غذا و میان وعده درست کنید، همسر شما نیاز دارد که خوب غذا بخورد تا برای نوزادتان شیر بسازد.
 • به همسرتان در حمام کردن نوزاد کمک کنید
 • گهگاه برای کمک به همسرتان به نوزاد با بطری شیر (شیر مادر) بدهید.

همه این موارد به مادر کمک کرده و از او حمایت می کند، اما به پدر نیز کمک می کند که کمتر احساس دوری و طردشدگی را داشته باشد. بنابراین پدر هم می تواند یک پیوند قوی با نوزاد برقرار کند. این یک پیروزی برای خانواده شما است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن