بیماری هاسبک زندگی

چربی بالای خون

چربی بالای خون یکی دیگر از عوامل خطرزا برای ابتلا به سکته های قلبی- عروقی است. هرچه قدرمیزان چربی خون بالاتر باشد، شانس ابتلا به بیماری های قلبی و یا وقوع سکته قلبی افزایش می یابد.

کلسترول تام خون، کلسترول بد و کلسترول خوب

 کلسترول بد و کلسترول خوب

کلسترول تام خون شامل تمامی انواع لیپوپروتئین ها، کلسترول خوب و کلسترول بد است. چربی در خون در قالب بسته هایی به نام لیپوپروتئین جا به جا می شود. بیشتر چربی خون را LDL یا کلسترول بد تشکیل میدهد. LDL را از آنجا بد می نامند که مقدار زیاد این ماده در خون به رسوب چربی در رگهای خونی و مسدود شدن آنها می انجامد. نوع دیگر کلسترول HDL است که به کلسترول خوب خون معروف است. چرا که از رسوب چربی در عروق خونی پیشگیری می کند.

کلسترول خوب اثر محافظتی بر قلب دارد. هر چه میزان کلسترول خوب افزایش یابد بیشتر از رسوب چربی ها در عروق جلوگیری می کند. ترک مصرف دخانیات میزان کلسترول خوب را افزایش میدهد. انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم نقش به سزایی در افزایش کلسترول خوب دارد.

تأثیر چربی بالای خون بر قلب

تأثیر چربی بالای خون بر قلب

بدن نیازمند میزان متعادلی از چربی برای انجام فعالیت های خود است و از طریق خون، تمامی جری مورد نیاز خود را تأمین می کند. با گذر زمان مقان پر اضافی چربی و کلسترول که در خون در حال کردن هستند بر دیواره عروق ته نشین می شوند. با ته نشین شدن این مواد، دیواره های فیبری از جنس چربی درون رگها ایجاد و باعث تنگ شدن و حتی مسدود شدن عروق خونی می شوند. در نتیجه خون کمتری به قلب می رسد.

همچنین خون، مسوولیت حمل اکسیژن به دستگاههای مختلف بدن از جمله قلب را بر عهده دارد. در صورت عدم انتقال میزان کافی از اکسیژن به ماهیچه قلب، در ناحیه سینه احساس درد خواهید کرد و اگر میزان جریان خون به قلب از مقدار مشخصی کمتر شود، نتیجه آن وقوع سکته قلبی خواهد بود.

کنترل میزان کلسترول خون

کلسترول بالای خون به خودی خود علامتی ندارد! حتی اگر میزان این ماده در خون شما بسیار بالا باشد، متوجه آن نخواهید شد. برای همین باید به صورت منظم میزان کلسترول خون خود را مورد سنجش قرار دهید. هر قدر میزان کلسترول بد خون بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری قلبی و یا حتی وقوع سکته قلبی به شدت افزایش می یابد. کلسترول خوب دقیقا برعکس کلسترول بد عمل می کند. پس هر چه میزان آن در خون کمتر باشد احتمال ابتلا به سکته قلبی افزایش می یابد.

محدوده LDL (کلسترول بد) بر اساس عوامل خطر سکته قلبی همچون سابقه سکته های قلبی- عروقی زودرس، خون بالا، سن بالای ۴۵ سال در مردان از ۵۵ سال در زنان، استعمال دخانیات و میزان پایین HDL (كلسترول خوب) یعنی از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر تعیین شود و بر اساس تعداد عوامل خطر موجود ۱۰۰ تا ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر و مقدار ایده آل آن در بیماران دیابتی مبتلایان به بیماریهای قلبی – عروقی زیر ۱۰۰ است. محدوده طبیعی برای HDL مقدار ۵۰ به بالا و مقدار ایده آل آن ۶۰ به بالاست.

تری گلیسرید

تری گلیسرید یکی از انواع چربی هاست که در غذا و خون شما یافت می شود. این ماده در کبد ساخته می شود. زمانی که از الكل استفاده شود و یا وقتی که بیش از میزان مورد نیاز کالری دریافت کنید، کبد تری گلیسرید بیشتری تولید می کند. برای کاهش تری گلیسرید خون باید وزن خود را کنترل کرده، تحرک خود را افزایش داده و از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کنید. حد مطلوب این چربی در خون، محدوده زیر ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

عوامل خطر زای ابتلا به سکته های قلبی که باعث افزایش میزان کلسترول بد خون می شوند:

 • کشیدن سیگار
 • فشار خون بالا ( ۱۴۰ /90 میلی متر جیوه و بیشتر)
 • پایین بودن میزان کلسترول خوب خون (کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر)
 • سابقه فامیلی در ابتلای زودرس به سکته های قلبی (پدر یا برادر در سنین کمتر از ۵۵ سالگی دچار سکته قلبی شده باشند و یا خواهر و مادر در سنین کمتر از ۶۵ سالگی)
 • سن (برای زنان ۵۵ سال و مردان ۴۵ سال)

نقش تغذیه در کنترل چربی خون

نقش تغذیه در کنترل چربی خون

با رعایت رژیم غذایی مناسب، شما می توانید کلسترول بد خون را کاهش دهید. چربی های اشباع یا ترانس (مانند روغن جامد) کلسترول خون را افزایش می دهند. این روغن ها در اکثر رستوران ها و فست فودی ها استفاده می شوند. این چربی ها همچنین در محصولات لبنی، گوشت قرمز، چیپس و کیک ها نیز وجود دارند. چربی های غیراشباع در روغن های نباتی مایع و نیز روغن ماهی و روغن زیتون یافت می شوند. اگر این روغن ها به میزان متوسط استفاده شوند و جایگزین چربی های اشباع و ترانس در رژیم غذایی شوند، سبب کاهش کلسترول خون می شوند.

 • مصرف ماهی نقش مهمی در حفظ و بهبود سلامت قلب و عروق دارد. البته فقط ماهی هایی که کباب می شوند و یا با بخار پخته می شوند می توانند موجب این نقش شوند، درحالی که ماهی سرخ شده در روغن و در حرارت بالا از این نظر بی خاصیت خواهد بود.
 • از مواد غذایی غنی از فیبر مانند سبزی ها، میوه ها و حبوبات می توانند به کاهش سطح کلسترول بد خون کمک می کنند
 • روغن زیتون، مغزها و دانه ها حاوی نوعی از اسیدهای چرب هستند که اگر به میزان متعادل استفاده شود، به کاهش سطح کلسترل بد خون کمک می کنند.
 • میوه ها و سبزی ها حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان مواد معدنی و مواد مغذی مفیدی هستند که سبب متوقف کردن آسیب به دیواره رگ ها و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سکته های قلبی و عروقی می شوند.
 • مصرف پروتئین سویا منجر به کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب خون می شود.
 • نان های سبوس دار مثل نان سنگک و نان جوی سبوس دار که حاوی ویتامین های گروه B هستند، به کاهش چربی خون کمک می کنند.
 • بهترین روغن برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی، روغن مایع کانولا برای پخت غذا و روغن زیتون برای سالاد است که البته از این روغن ها نیز باید به میزان متعادل استفاده شود.

راهکارهای کاهش چربی و میزان بالای کلسترول بد در خون

 • مصرف روغن های جامد را محدود و از لبنیات کم چرب استفاده کنید. همچنین پرهیز از خوردن سوسیس و کالباس، شیرینی های پرخامه، سس ها، آبگوشت پرچرب، روغن های جامد، کره حیوانی و مارگارین و غذاهای س رخ کرده را در برنامه غذایی خود لحاظ کنید.
 • مصرف ماهی به دلیل داشتن چربی مفید امگا ۳ به صورت دو بار در هفته توصیه می شود ولی میگو به دلیل داشتن مقداری کلسترول، به صورت مداوم توصیه نمی شود.
 • مصرف تخم مرغ کامل به ۲ عدد در هفته محدود شود. و انواع مربا، کره، خامه و سرشیر را کمتر مصرف کنید. آجیل در حد متعادل مصرف شود. چنانچه آجیل بیش از حد متعادل مصرف شود، چربی خون را افزایش می دهد.
 • مصرف مواد غذایی حیوانی که دارای کلسترول بالا هستند مانند: مغز گوسفند، جگر مرغ، کلیه، قلب، امعا و احشای گوسفند را باید محدود کنید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن