سبک زندگیمادر و کودک

چند نمونه ازعادات رفتاری شایع کودکان و نحوه برخورد با آن

بسیاری از عادات دوران کودکی چنان شایع است که آنها را باید رفتار طبیعی تلقی کرد. عادت ها ممکن است موجب راحتی کودک در مواقع فشار روحی یا نگرانی یا راهی برای اظهار خشم، سرخوردگی یا کسلی و بی حوصلگی باشند. شایع ترین عادات دوران خردسالی مکیدن شست، کوبیدن سر و حبس نفس هستند.

تیک یا همان پرش عضله و وسواس عمدتا در کودکان مدرسه ای شایع است. جویدن ناخن و پیچاندن یا کشیدن مونیز در کودکان سنین مختلف ممکن است دیده شود. بیشتر عادتها تقریبا بی ضررند.

مکیدن شست

مکیدن شست

کودکان وقتی کسل، عصبی یا نیازمند آرامش هستند گاهی شست خود را می مکند. این عمل تا 3 سالگی شایع تر است و ضرری ندارد. برخی کودکان آن را تا ۶ یا ۷ سالگی ادامه می دهند. در این موارد، برای سعی در توقف عادت، با متخصص مشورت کنید. سیستم پاداش دهی ممکن است به ترک عادت کودک کمک کند. مکیدن شست شایع ترین عادت دوران کودکی است. حدود نیمی از کودکان ۳ ساله شست خود را می مکند.

جویدن ناخن

حدود یک سوم کودکان ناخن های خود را می جوند. این اعادت که معمولا در سالهای اول مدرسه آغاز می شود و ممکن است حتی در بزرگسالی نیز ادامه یابد، گاهی ناخن ها را زشت و دردناک می سازد. زدن یک مایع تلخ مزه (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) به ناخن ها ممکن است به ترک این عادت کمک کند، اما فقط اگر خود کودک هم تمایل به ترک عادت داشته باشد موثر است.

کوبیدن سر

کودک سرخورده، خشمگین یا کسل ممکن است سر خود را به یک سطح سخت بکوبد. چنین رفتاری در اندکی از کودکان پیش از مدرسه رخ میدهد و معمولا تا ۴ سالگی از بین می رود. این عادت هر چند نگران کننده است، به ندرت ضرری برای کودک دارد. می توانید بالشی به کودک بدهید تا اثر ضربه را کم کند، اما معمولا بهتر است این عادت را نادیده بگیرید. اگر کوبیدن سر شدید یا مداوم است، با پزشک مشورت کنید.

حبس نفس

تعداد اندکی از کودکان قبل از سن دبستان عادت دارند نفس خود را گاهی تا ۳۰ ثانیه حبس کنند. در موارد نادری، این عمل موجب از هوش رفتن کودک می شود. گاهی درد یا احساس ناکامی موجب انجام این عمل می شود و کودک آن را برای تاثیر گذاشتن بر والدین خود به کار می گیرد. تا حد ممکن باید این عادت را نادیده گرفت. این عادت معمولا تا ۴ سالگی از بین می رود اما اگر دراین مورد نگران هستید با پزشک مشورت کنید.

تیک در کودکان

حرکات تکراری و غیرارادی، تیک، عمدتا در کودکان مدرسه ای رخ میدهد. بیشتر اوقات سر و صورت به این حالت دچار می شود، مثلا چشمک زدن سریع و تکراری از انواع آن است. تیک معمولا در اثر فشار روانی عارض می شود و غالباظرف چند ماه خود به خود از بین می رود. اگر تیک شدید است یا با رفتار ناراحت کننده همراه است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالا کودک را برای مشاوره و درمان نزد روانپزشک یا متخصص کودکان می فرستد.

وسواس

وسواس

کودکان دبستانی غالبا دچار وسواس، یعنی احساس نیاز به انجام یک عمل خاص می شوند. وسواس تقریبا همیشه اگر نادیده گرفته شود از بین می رود. اگر دوام یافت یا بدتر شد، با پزشک مشورت کنید.

پیچاندن یا کشیدن مو

کودکان همه سنین ممکن است موی خود را در اثر ناکامی یا نگرانی بپیچند یا بکشند. در بیشتر موارد، این عادت نباید موجب نگرانی شود. ندرتا، ممکن است اختلالات عاطفی جدی منجر به کشیدن مو با چنان شدتی شود که کودک دچار لکه های کچلی روی پوست سر شود. اگر کودک تان موی خود را می کشد با پزشک مشورت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن