سلامت پوست و مو

چگونه رشد و یادگیری فرزند زیر 4 ماه خود را افزایش دهیم؟

قطعا همه پدر و مادرها دوست دارن فرزندی با هوش و متمایز از دیگران داشته باشند وبه دنبال روش هایی برای افزایش سرعت تکامل و یادگیری فرزند خود هستند.

ما در این مطلب با توجه به پرسشنامه استاندارد جهانی به تمرین هایی برای رشد و یادگیری کودک شما در پنج حیطه ، برقراری ارتباط، حرکات درشت ، حرکات ریز،مهارت حل مساله و شخصی اجتماعی پرداخته ایم. با ما همراه در سیب دون همراه باشید.

تمرین های حیطه برقراری ارتباط

رشد و یادگیری فرزند
 1. فرد تازه وارد و شگفت انگیز شما با کل بدنش ارتباط برقرار می کند. نگاه خیره او به شما می گوید که مهمترین شخص در دنیای او هستید. وقتی به چیزی احتیاج دارد با حرکات بدن، صداها و گریه خاصش ارتباط برقرار می کند. آهنگ مورد علاقه کودکتان صدای آرام شماست. اگرچه او از سر و صدای اعضای خانواده لذت می برد، اما لازم است اوقاتی در آرامش صدای آنها را بشنود.
 2. کودک خود را با سرود، شعر و آهنگ ترانه های محبوب خود و شعرهای کودکانه آشنا کنید. واژه های یک آهنگ آشنا را عوض کنید. حالا اسم کودک را اضافه کنید و بعد بخوانید: ( سارا کوچولو چشماتو باز کن ، با چشم نازت به ما نگاه کن)
 3. هنگامی که کودکتان را شست و شو می دهید، او را تغذیه می کنید، با او بازی می کنید، یا پوشک او را عوض می کنید، آواز و ترانه بخوانید. ترانه ها را با هم ترکیب کنید. بگذارید وقتی که صحبت می کنید یا آواز می خوانید، کودکتان به صورت شما نگاه کند. سایر اعضای خانواده را نیز به انجام آن تشویق کنید. کودک پی می برد که تا چه اندازه مهم است.
 4. در مواقع شادی و آرامش کودک خود را به لبخند زدن تشویق کنید. شکلک های شاد (و نه ترسناک) که کودکتان دوست دارد، برای او در آورید. وقتی کودک لبخند می زند، دوباره همان شکلک را ایجاد کنید. به کودک بگویید که چقدر او شاد است!
 5. کودک را روی پاهایتان بنشانید، یک کتاب با عکس های ساده، واضح و رنگی را طوری بگیرید که هم شما و هم کودکتان بتوانید آن را ببینید. به آرامی و همان طور که به عکس اشاره می کنید، درباره آن چه که می بینید صحبت کنید. کودک یاد می گیرد که زمان مطالعه یک فرصت بسیار خاص است.
 6. وقتی کودکتان بیدار است، او را طوری در آغوش بگیرید که بتواند صورت شما را ببیند. کمی صحبت کنید. همان طور که او به شما نگاه می کند، شما هم به چهره او نگاه کنید. او را تشویق کنید تا صداها و بغ بغو و جیغ های مختلف تولید کند. یک گفت و گوی دو نفره داشته باشید.
 7. همان طور که هنگام گریه، کودکتان را آرام می کنید، درباره علت گریه اش صحبت کنید. سعی کنید بفهمید که مشکل کجاست و در عین حال که دارید نیازهایش را برطرف می کنید در مورد آن با او صحبت کنید.
 8. هنگامی که در اطراف خانه صداهایی می شنوید، با صحبت در مورد آنها کمک کنید تا کودک متوجه آنها شود.(من دارم صدای زنگ در را می شنوم،من صدای باباجون را می شنوم)
 9. وقتی که با تلفن حرف می زنید، کودکتان را نزدیک بگیرید و به او نگاه کنید، کودک از تماشا کردن و گوش دادن به شما لذت خواهد برد. او فکر می کند که شما فقط با او حرف میزنید!

تمرین های حیطه حرکات درشت

تمرین های حیطه حرکات درشت
 1. وقتی کودک بیدار است، کودک را در وضعیت های مختلف قرار دهید، روی شکم یا پهلویش. این کار اجازه
 2. می دهد تا کودک بازوها و پاهایش را به طرق مختلف و در جهت های گوناگون حرکت دهد. وقتی کودکی به شکمش است همیشه به او نگاه کنید.
 3. کودک را روی یک سطح سفت به پشت بخوابانید. همان طور که به آرامی با کودکتان صحبت می کنید، ام را تشویق کنید تا پاهایش را حرکت دهد. هر پا را با یک دست تان بگیرید و به آرامی آنها را به جلو و عقب حرکت دهید.
 4. کودک را روی شکمش قرار دهید. یک اسباب بازی روشن را در مقابل او آویزان کنید، با شکلک درآورید و صداهایی تولید کنید که کودکتان تشویق شود سرش را بلند کند.
 5. یک روش خاص برای استحمام کودکتان، رفتن به وان همراه با اوست. به آرامی پاها، بازوها، شکم و پشت او را ماساژ دهید. و از این کار لذت ببرید. همان طور که او را با اطمینان گرفته اید و صحبت می کنید و شعر درمورد حمام و آب برایش می خوانید، اجازه دهید کودکتان لگد بزند و چلپ چلوپ کند.
 6. کودک را روی زانوهایتان قرار دهید و به آرامی او را در حالت ایستاده نگه دارید. اجازه دهید تا اندازه ای که وزن بدنش ایجاب می کند پاهایش را قوی کند و به تعادل برسد.(برای کودک 3-4 ماهه)
 7. با گرفتن یک اسباب بازی روشن در برابر کودک و حرکت دادن آن به این سو و آن سو، کودک را تشویق کنید از شکم به طرف پشتش بغلتند. ممکن است تا وقتی خودش بتواند به تنهایی غلت بزند به کمی کمک شما نیاز داشته باشد.( برای 3-4 ماهگی)
 8. در حالی که کودک روی پاهایتان دراز کشیده است به آرامی او را با گرفتن بازوهایش، بالا بکشید. سپس به آرامی در بازی بالا و پایین، او را پایین ببرید. همین طور که او بالا و پایین حرکت می کند، با او صحبت کنید. این کار کمک می کند تا ماهیچه های شکم او سفت شوند و کودک دنیا و چهره خندان شما را از منظر دیگری بنگرد.(کودک 3-4 ماهه)

تمرین های حطیه حرکات ظریف

 1. کودک شما دارد توانایی نگاه کردن دقیق را به دست می آورد. او حالا می تواند چندین ثانیه روی یک شی نزدیک متمرکز شود. به زودی او می تواند با چشمانش شما را در حالی که در اطراف حرکت می کنید، دنبال کند. او با مشتش به انگشت شما چنگ می زند و آن را محکم می گیرد. او هيجانش را با تکان دادن بازوها، بروز می دهد. زمان شگفت انگیز توجه به آن چه در جهان می گذرد، آغاز شده است.
 2. هنگام تغذیه کودک، او را تشویق کنید تا لبهایتان را لمس کند (اگر این کار را خود به خود انجام نمی دهد). نوک انگشتانش را ببوسید. کودک از رطوبت و لطافت لبهایتان آگاه می شود، و به زودی یاد می گیرد انگشتانش را به سمت لبهای شما بگیرد.
 3. وقتی کودکتان روی فرش خوابیده یا روی صندلی مخصوص نوزاد نشسته است، یک اسباب بازی یا چیز دیگر را دور از دسترس او نگه دارید تا آن را بگیرد. وقتی کودک برای رسیدن به آن تلاش می کند، مطمئن شوید که آن را می گیرد. همچنین ممکن است آن را بچشد.(3-4ماهگی)
 4. اجازه دهید کودکتان به انگشت شما چنگ بزند و آن را محکم بگیرد. به آرامی مقداری انگشتتان را بکشید تا فقط کودک وجود شما را حس کند. «عزیزم تو خیلی قوی هستی!»
 5. انگشت های دست و پای کودکتان را همزمان بمالید. مخصوصا مقدار کمی روغن بچه نتیجه این کار را بهتر می کند. کودک شما از این احساس لذت می برد. این کار درک او را از بدنش افزایش میدهد.
 6. یک نوار یا یک روسری رنگی، روشن و بلند را به طور شل از گردنتان آویزان کنید. وقتی خم می شوید تا کودک را عوض کنید یا او را بردارید، اجازه دهید دستش را جلو بیاورد و آن را لمس کند. بنشینید و در باره آن چه که او انجام میدهد صحبت کنید.
 7. به کودک اجازه دهید تا به یک کهنه ظرف شویی یا گوشه لیف حمام چنگ بزند. به آرامی گوشه دیگرش را به طرف خودتان بکشید. به او بگویید که چقدر قوی است. شل کنید، و بگذارید تا او برنده شود؟

تمرین های حیطه حل مساله

تمرین های حیطه حل مساله
 1. بگذارید کودکتان یک جغجغه، یک قاشق براق یا صورت شما را با چشمانش دنبال کند. صورت خودتان یک شیء را به فاصله ۲۵-۳۰ سانتی متری صورت کودک بگیرید و به آرامی از چپ به راست حرکت دهید همان طور که بازی می کنید به نرمی صحبت کنید. کودک از این که بخشی از این بازی است لذت می برد.
 2. با یک پر، گلوله پشمی یا با گوشه یک لباس، به نرمی کودکتان را نوازش کنید. کودک شما از این احساس لذت می برد و همزمان یاد می گیرد به بخش های مختلف بدنش توجه کند. به آرامی با کودک صحبت کنید. درباره احساسی که او دارد توضیح دهید.
 3. برای این که کمک کنید حس بویایی کودکتان رشد کند، گلوله های پنبه ای را به رایحه های مختلف آغشته کنید. به آرامی اینها را نزدیک کودک به حرکت در آورید تا او بتواند این رایحه را تجربه کند.(هوم، خیلی بوی خوبی دارد.)
 4. در حالی که کودک به پشتش خوابیده، به طرفش خم شوید و حالت های چهره ای شاد یا متعجب ایجاد کنید. او را تشویق کنید تا دستش را به سوی بینی، لبها یا دهان شما بیاورد. اندکی با همدیگر بخندید.
 5. جوراب رنگی روشنی را به پای کودک خود بپوشانید. این کار او را تشویق می کند تا به پاهایش نگاه کند، بعد آن جوراب را از پا خارج کنید و یک پا را بگیرید. این بازی به کودک کمک خواهد کرد بخشهای بدن خود را کشف کند.
 6. کودکتان را به پشتش بخوابانید، و یک قاشق براق را بالای سر او آویزان کنید تا او بتواند دست دراز کند و آن را تکان دهد. قاشق براق همچنین می تواند یک اسباب بازی اویزان خوب برای تخت کودک باشد تا کودک را سرگرم کند البته تا زمانی که به طور ایمن و دور از دسترس بسته شده باشد.
 7. کودک خود را روی زانوی خود یا شخص بخصوص دیگری قرار دهید. یک اسباب بازی ایمن و جالب را از یک نخ آویزان کنید تا کودک به آن برسد. به آرامی اسباب بازی را به طرف انگشتهای کودک حرکت دهید و بگذارید کودک موفق شود.( 3-4 ماهگی)

تمرین های حیطه شخصی اجتماعی

 1. درست وقتی کودک گریه می کند به او پاسخ دهید. این روش اوست تا به شما چیز مهمی را بگوید. بارها او را در آغوش بگیرید، لبخند بزنید، آواز بخوانید و با کودک صحبت کنید. این روش شماست برای این که به او بگویید، «دوستت دارم و از تو مراقبت می کنم.»
 2. بعد از حمام، شاید کودک آماده ماساژ باشد. از روغن بچه استفاده کنید و به آرامی بازوها، دستها، پاها، پشت، شکم و زیر او را ماساژ دهید. فقط تا زمانی که کودک آرام و راضی است ادامه دهید. صحبت کنید و ترانه بخوانید. شما می توانید آن ترانه را خودتان بسازید، برای کودک مهم نیست.
 3. حالت چهره «اوه» متعجب به خود بگیرید؛ وقتی به نظر می رسد که کودک دارد به صورت شما توجه می کند زبانتان را جلو بیاورید یا لبهایتان را جمع کنید. در آن وضعیت بمانید و ببینید آیا کودکتان قیافه شما را تقلید می کند. اگر کودک از شما تقلید کرد، لبخند بزنید.
 4. کودکتان را در مقابل آینه بگیرید. ممکن است از لبخند زدن و حرف زدن با خودش لذت ببرد. همان طور که کودک به آینه نگاه می کند، از نوازش نرم شما و از کودک دیگری که می بیند آگاه می شود. 
 5. با کودک خود قایم باشک بازی کنید. دستان تان را روی چشمان خود و بعد روی چشمان کودک تان بگذارید. دست تان را بردارید و بگویید، «دالی» سرتان را با پتو بپوشانید و با گفتن «دالی» بیرون بیاورید. کودک شما از این بازی و تنوع آن لذت می برد.
 6. زمانی که مشت کودک تان شروع به شل شدن کرد، یک اسباب بازی کوچک را در آن بگذارید. در عین حال کودک از ول کردن آن خشنود نخواهد شد. بگذارید هنگام شیر خوردن به انگشت شما چنگ بزند. بعد از آن، دستانش را به سمت یک بطری شیشه شیر هدایت کنید تا آن را بگیرد. لبخند بزنید و به او بگویید چقدر قوی است!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن