سلامت روان

12 روش برای مهار اضطراب امتحان در دانش آموزان

با شروع فصل امتحان باز هم شاهد سردرد، تهوع، دل درد ، اضطراب امتحان و… ناشی از استرس فراگیر امتحانی میان دانش آموزان هستیم. در این میان گویا امکانات آموزشی از جمله کلاس های تقویتی، کتاب های کمک آموزشی، معلمین خصوصی و غیره نیز نتوانسته است در کاهش اضطراب دانش آموزان موثر عمل کند. به علاوه همین امکانات هر ساله به افزایش میزان استرس نیز می انجامد.

در مورد شیوع سنی و کلاس باید گفت که با زیاد شدن سن و بالا رفتن پایه تحصیلی اضطراب امتحان افزایش می یابد و به نظر می رسد اضطراب امتحان بین سن ۱۰ تا ۱۱ سالگی شکل گرفته و ثبات پیدا می کند و تا بزرگسالی ادامه می یابد. به نظر می رسد دختران بیش از پسران اضطراب امتحان را تجربه می کنند.

از علل وجود اضطراب در امتحان می توان به کمال گرایی یا ایده آل بودن، نداشتن آمادگی کافی برای امتحان، ترس از دست دادن موقعیت در خانواده، فشار بیش از حد والدین و مقایسه کردن خود با دیگران اشاره کرد.

مهار اضطراب امتحان با 12 روش اصولی

مهار اضطراب امتحان با 12 روش اصولی
 1. مطالعه مستمر در طول سال: باید دانش آموزان را با زمان بندی مرور دروس آشنا کنیم و به او در این مسیر کمک و یاری رسانیم.
 2. مطالعه و مرور بیشتر و تقویت بنیه علمی: مطالعه بیشتر دانش آموزان موجب تقویت اعتماد بنفس در امر یادگیری و پاسخ دهی او در امتحان می شود.
 3. پایین اوردن سطح انتظار: هرچه انتظار پایین تر باشد امکان درونی کردن آرامش وکاهش اضطراب و درنتیجه موفقیت بهتر در امتحان حاصل می شود.
 4. پذیرش توانمندی های خود: ایجاد این احساس که من تلاش خود را انجام دادم و حتما موفقیت خوبی به دست می آورم.
 5. توجه به نکات مثبت و موفقیت های گذشته: آن دسته از موفقیت هایی را که در گذشته تجربه کرده اید به ذهن خود بیاورید.
 6. برطرف کردن ضعف بنیه علمی: تلاش برای برطرف کردن ضعف بنیه علمی را از طریق کمک گرفتن از دوستان، معلم یا دانش آموزان زرنگ و کتاب های کمک درسی و ..
 7. مقایسه با خود: ایجاد این فکر که هرکسی توانمند های مخصوص خود را دارد.
 8. پرسش و پاسخ های مکرر: پرسش و پاسخ های پی در پی از خود سبب آگاهی از فرایند یادگیری، پردازش اطلاعات مجدد و تقویت اعتمادبنفس بیشتر و در نتیجه کاهش اضطراب می شود.
 9. استراحت کوتاه بین زمان های درس خواندن: دانش آموزان در حین مطالعه بین درس فرصت کوتاهی را برای استراحت خود اختصاص می دهند. این امر سبب به یاد سپاری بهتر مطالب خوانده شده در ذهن می شود و همچنین سبب تقویت روحیه و سلامت روانی و کاهش اضطراب می شود.
 10. توکل برخدا: یاد خداود آرامش بخش دل هاست. در زمان امتحان به خداوند توکل کنید و آنچه را که خوانده ایم یه یاد آوریم.
 11. تنفس عمیق: تنفس عمیق قبل از شروع جلسه امتحان موجب می شود تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد و آرامش جسمی بهتری را به دست آورید.
 12. نگاه کردن به تک تک سوالات: اگر یکباره به همه سوالات امتحانی نگاه کنید ممکن است در بین سوالات به سوالی بربخورید که یاد نگرفته باشید و این موجب اضطراب شده و در نتیجه برای سوالات دیگرهم که یاد گرفته اید قدرت پاسخگویی را از دست می دهید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن